Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надеж Рагару: Никога не е лесно да се признаят трудните страници на историята

Снимка: Ирина Недева

"И българските евреи бяха спасени" - така се казва мащабното изследване на френската изследователка Надеж Рагару. Цялото й изследване от над 500 страници излезе на български и веднага стана център на сериозен академичен интерес, на какъвто се радва от първото си издание във Франция през 2020 г. Надеж Рагару е професор в университета Sciences Po в Париж. Нейна е заслугата за проведената през 2013 г. в Париж първа международна конференция, посветена на евреите под българско управление през 1941–1944 г. 

"Никога не е лесно за една държава да признае трудните страници на историята. Това не е само за България, важи и за Франция, и за други държави по света", коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Надеж Рагару. Според нея един от факторите е, че в момента България е в дълбока криза:

"За повечето хора да имат надежда в настоящето и в бъдещето е много трудно. Когато човек не може да види перспектива в бъдещето, нормално е да желае да се гордее с нещо от миналото, защото има нужда от самочувствие". 

По думите й другият фактор, който влияе, са многото интерпретации на миналото

"Те са като пластове. Човек не може да се раздвижи, не знае как да се ориентира".

Третото е, че живеем в свят с толкова много "експерти", каза Надеж Рагару и добави, че хората трудно се ориентират в различните версии. Причината за това е, че миналото е много сложно. 

"Човек иска да си спомни само хубавото. За мен лично, като индивид, това е възможно, но като историк - това е недопустимо", категорична е тя.
 
Надеж Рагару изтъкна в коментара си ролята на сложната машина на властта, противоречията и антисемитизма. За ядрото на противоречията тя посочи:

"Евреите, които са депортирани, са депортирани от българските държавни институции. Това е апарат на държавата, който е решил да изпрати евреите в лагерите на смъртта. В същото време част от хората, които се борят против тези решения, са работили за държавата". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков и Христо Иванов в пленарната зала на парламента, 15 юни 2023 г.

ПП-ДБ внася сигнал до ДАНС за проверка на разрешението за частна детска болница

"Здравната мафия, която от години държи в задушаваща хватка цялото българско здравеопазване и се бореше срещу нашите решения за създаване на национална детска болница, днес си осигури политическата подкрепа за създаване на болница от частен инвеститор“, посочват от пресцентъра на ПП-ДБ в прессъобщение до медиите по повод решението на Министерски..

публикувано на 01.05.24 в 14:44

Напрежение сред протестиращите в Калифорнийския университет в Лос Анджелис

До напрежение се стигна между пропалестински и произраелски протестиращи в Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Зам.-кметът на града съобщи в социалната мрежа Х, че университетът е извикал полиция. Група контрадемонстранти са се опитали да съборят палатковия лагер на пропалестинските протестиращи в кампуса на Калифорнийския университет. Полицията..

публикувано на 01.05.24 в 14:05

Десетки задържани в Турция след забрана на първомайските митинги на площад Таксим в Истанбул

Турската полиция задържа десетки протестиращи, които се опитваха да съборят барикадите в различни квартали на Истанбул, след като властите забраниха първомайските митинги на централния площад Таксим в града, предаде Ройтерс.  В квартал Бешикташ полицията задържа най-малко 30 леви протестиращи, които крещяха "Таксим не може да бъде забранен",..

публикувано на 01.05.24 в 13:56
Мемориална музейна зала 2

Марио Шуптов: Перущица има огромен принос за Априлското въстание

Перущица има огромен принос за Априлското въстание със своята 9-дневна борба. Това разказа пред БНР Марио Шуптов, уредник на Историческия музей в Перущица "Въстаниците са позиционирани на шест места. Планът е бил за кръгова отбрана, за да се спечили време преди да дойде Хвърковатата чета на Бенковски. В последствие се оказва, че не се..

публикувано на 01.05.24 в 13:49

Столицата на Четвърти революционен окръг - Панагюрище, събра българи от цялата страна

България отбелязва 148 години от Априлското въстание.   Днес столицата на Четвърти революционен окръг - Панагюрище, събра българи от цялата страна , за да се потопят във възрожденската атмосфера на този бунтовен град. " Много важна част от нашата история . Благодарение на това въстание сме се освободили. Идваме всяка година по това време"...

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Така ще изглежда атракционният парк при Крепостта Хисарлъка над Кюстендил
Макет: Община Кюстендил

Правят атракционен парк край Хисарлъка в Кюстендил

Атракционен парк в долната част на хълма Хисарлъка ще изгради общината в Кюстендил, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Финансирането ще е с проект по Програмата за трансгранично сътрудничество е вече е одобрен на първи етап. Предвижда се новата атракция за жителите и гостите на града да бъде изградена в долната част на крепост "Хисарлъка“..

публикувано на 01.05.24 в 13:41

Жена и дете пострадаха при взрив на газова бутилка в Хасково

86-годишна жена и 7-годишно дете пострадаха при взрив на газова бутилка в Хасково.  Инцидентът е станал около 10.30 часа в дома им, когато жената включила газов котлон.  Последвала експлозия, след която възрастната жена е успяла да изведе детето от помещението.  Пострадалите са откарани в болницата.  Детето е с 35 процента изгаряне по крайниците и..

публикувано на 01.05.24 в 13:33