Историята на българския театър е изпълнена с конфликти и скандали, които започват още от времето на Вазов и кръга "Мисъл". Това обясни пред БНР Димитър Кабаков, директор на Плевенския театър.
"Разликата е, че днес социалните мрежи се превърнаха в последна инстанция и всеки си мисли, че неговото мнение е меродавно. Това, което се случва в един театър, е работа на хората от този театър. Категорично отказвам да призная правото на който и да е друг, извън театъра, да се намесва в нашата работа, вкрючително и на министъра. Когато се намесят външни фактори, които придават политически нюанс и се опитат да ни употребят за цели извън театъра, тогава става много мръсно. Получават се подобни истории-да развяват мръсните ни чаршафи по медиите. Оставете хората на театъра сами да си решават проблемите!", коментира той случващото се в Народния театър "Иван Вазов".
В Плевен пък поставиха за първи път пиесата "Перфектният домакин". Автор и режисьор е Лиза Шопова. Кабаков обясни избора на тази нова българска пиеса:
"Автор на текста е Лиза Шопова, която е и режисьор. Една добра българска пиеса в духа на големите наши драматурзи от 60-те и 70-те години на миналия век. Брилянтна драматургия, която е прекрасно защитена от актьори, които са добре познати – Ирини Жамбонас и Елена Атанасова, с подкрепа на колегите си Явор Борисов и Петър Калчев. Става въпрос за чисто човешки и семейни взаимоотношения между две двойки. Много интересна и завъртяна история, която определено привлича вниманието на публиката", заяви Кабаков.
Конкурсът "Иван Радоев" за нови български пиеси отново предизвика интерес, обясни още той.
"Имаме 57 пиеси от 55 автора. Журито работи активно. На първи април ще станат ясни отличените пиеси"
Инерцията, която е набрал Плевенския театър в доброто си експониране както в национален, така и в международен план, ще бъде развивана и усъвършенствана, посочи още директорът.
Цялото интервю на Латинка Светозарова с Димитър Кабаков може да чуете в звуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..