Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Когато се намесят външни фактори, които придават политически нюанс и опитват да ни употребят за цели извън театъра, тогава става много мръсно"

Димитър Кабаков: Отказвам да призная правото на някой извън театъра да се намесва в нашата работа, включително и на министъра

"Историята на българския театър е изпълнена с конфликти и скандали, които започват още от времето на Вазов и кръга "Мисъл"

Снимка: БГНЕС

Историята на българския театър е изпълнена с конфликти и скандали, които започват още от времето на Вазов и кръга "Мисъл". Това обясни пред БНР Димитър Кабаков, директор на Плевенския театър. 

"Разликата е, че днес социалните мрежи се превърнаха в последна инстанция и всеки си мисли, че неговото мнение е меродавно. Това,  което се случва в един театър, е работа на хората от този театър. Категорично отказвам да призная правото на който и да е друг, извън театъра, да се намесва в нашата работа, вкрючително и на министъра. Когато се намесят външни фактори, които придават политически нюанс и се опитат да ни употребят за цели извън театъра, тогава става много мръсно. Получават се подобни истории-да развяват мръсните ни чаршафи по медиите. Оставете хората на театъра сами да си решават проблемите!", коментира той случващото се в Народния театър "Иван Вазов". 

В Плевен пък поставиха за първи път пиесата "Перфектният домакин". Автор и режисьор е Лиза Шопова. Кабаков обясни избора на  тази нова българска пиеса:

"Автор на текста е Лиза Шопова, която е и режисьор. Една добра българска пиеса в духа на големите наши драматурзи от 60-те и 70-те години на миналия век. Брилянтна драматургия, която е прекрасно защитена от актьори, които са добре познати – Ирини Жамбонас и Елена Атанасова, с подкрепа на колегите си Явор Борисов и Петър Калчев. Става въпрос за чисто човешки и семейни взаимоотношения между две двойки. Много интересна и завъртяна история, която определено привлича вниманието на публиката", заяви Кабаков. 

Конкурсът "Иван Радоев" за нови български пиеси отново предизвика интерес, обясни още той.

"Имаме 57 пиеси от 55 автора. Журито работи активно. На първи април ще станат ясни отличените пиеси"

Инерцията, която е набрал Плевенския театър в доброто си експониране както в национален, така и в международен план, ще бъде развивана и усъвършенствана, посочи още директорът. 

Цялото интервю на Латинка Светозарова с Димитър Кабаков може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10