Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миряна Сирийски: Работата на социалния работник е благородна и удовлетворяваща

Миряна Сирийски
Снимка: Ани Петрова

Работата на социалния работник е благородна и удовлетворяваща. За съжаление, това остава невидимо за по-голямата част от хората. В обществото се възприема като натоварваща професия, която е трудно да се практикува. Това коментира пред БНР Миряна Сирийски - програмен директор на Фондация "Светът на Мария". 

"Ти всъщност си ориентиран около решения. Непрекъснато търсиш решения, помагаш и виждаш успеха на тези решения, ефекта, който имат върху хората. Това е точно обратното на натоварване. Това е изключително осмислящо и удовлетворяващо", обясни тя в интервю за предаването "Преди всички".

Днес отбелязваме Световния ден на социалната работа. По този повод в НДК се събират изявени представители на неправителствения сектор, които работят за хора от уязвимите общности, за да обсъдят своите постижения и проблеми.

Миряна Сирийски подчерта, че в днешния ден отбелязваме усилията на всички, ангажирани в социалната сфера. По думите й тези хора не са никак малко в България, но те не работят при най-добрите условия и професията продължава да не бъде атрактивна

"Това са част от проблемите, които искаме да поставим с днешния форум и да търсим съвместно решения в диалог с властта, кандидатите с народни представители и общините". 

Тя отчете, че нямат добра синдикална дейност. И посочи основната грешка, която се прави, свързана с държавните служители:

"Наричаме социална работа неща, които са чиста администрация. Там хората нямат поле да правят социална работа. Това няма нищо общо със социалната работа като такава. Липсва ни представителство в областта на трудовите права и защитата на най-добрия интерес на социалните работници". 

Сирийски припомни, че миналата година леко се повиши прага на минималното заплащане, като социалните работници вече не може да взимат минимална заплата. 

Има емоционално натоварване, призна тя и добави: "В нашата професия обаче е много добре разпозната редовната супервизия". 

Социалните работните също имат нужда от подкрепа, каза още Сирийски. 

"Другите въпроси, които ще поставим днес, са свързани с администрацията и нарастващия натиск за повече и повече документация в нашата работа. Трябва да говорим за това какво повече можем да направим за самите хора, които се нуждаят от помощ. Има много какво да се направи за уязвимите групи, за децата и семействата. Това е основният ни фокус - как можем да бъдем солидарни още по-успешно", коментира тя. 

Държавата задава политиката, а основно услугите в подкрепа на хората се предоставят от общините, посочи Миряна Сирийски. 

"Много е нужно да се развиват професионализма и компетенциите на ниво общини и на ниво държава за това какво са всъщност добрите практики, които са подходите на работа и инструментите на успешните организации, така че те да бъдат действително успешни и помагащи. И тези модели да се мултиплицират и да се прилагат на повече места". 

Тя подчерта, че в момента се подготвя Национална карта на социалните услуги. По думите й въпросите, които изготвянето на картата поставя на дневен ред, са свързани с много притеснения. Системата се реформира съществено, каза още Сирийски.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15