Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Даниела Попова: Здравословни храни, но не от нашите ширини, могат да ни вредят

Снимка: pixabey.com

Преди летния сезон все повече хора се питат "Как да отслабна" и всеки иска да отслабне бързо и лесно. Експертите съветват, че е най-правилно това да стане чрез здравословно хранене и спорт. Оказва се обаче, че и зад прекалената обсебеност от здравословно хранене и начин на живот могат да се крият сериозни психози

Много често се сблъскваме с проблеми при пациентите, в следствие на назначена самодиета, казва доц. д-р Даниела Попова - началник на Клиниката по метаболитно-ендокринни заболявания и диетика към болница "Царица Йоана - ИСУЛ".

Тя обяснява, че дори храните, които се смятат за здравословни, но не са от нашите географски ширини, могат да ни вредят:

"Тези експерименти крият опасност. Би следвало много внимателно да прибягваме към промяна в храненето".

Все по-често клиниката, която е една от малкото в България, специализирана в лечението на хранителни нарушения, като анорексия и болимия, приема пациенти с тези заболявания, споделя доц. Попова. 

По думите й в днешно време се наблюдават нови феномени, които зачестяват. Такъв е орторексията, посочи тя и обясни, че това е сравнително по-леко нарушение в храненето: 

"То се изразява в непрекъснат стремеж да се търсят здравословни компоненти в храните, да няма нездравни елементи, вглеждане в съдържание на мазнини, сол, в търсене на предимно естетсвени биохрани. Това е прекалено. Индивидите са обсебени в това да броят калории и да търсят определени храни. В крайна сметка това нарушава техния нормален социален живот, нарушава и тяхната личност и те изпадат в една маниакалност". 

Доц. Попова разказа и за друго нарушение:

"При него се вглеждат преди всичко в натрупване на мускулна маса и приемане на храни, които водят до нейното увеличаване - това са преди всичко белтъчни храни. Свръхприемът на белтъчни храни отново е нездравословен дисбаланс в храненето и води след себе си редица нарушения. Това също вреди на здравето".

В търсене на начин за драстично сваляне на килограми, повече от година ендокринолозите се сблъскват с лекарствата за отслабване, предназначени за диабетици, които се приемат без лекарско предписание. Никога не го правете, съветва доц. Попова. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09