Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хората трябва да размърдат лостовете, за да има нещо положително в парламента." Как изглежда от Одрин вотът в неделя?

Снимка: Мира Стефанова

На парламентарните избори в неделя сънародниците ни в район Източна Тракия в Турция ще могат да гласуват в 29 секции. Машините за вота и изборните книжа вече са в Генералното ни консулство в Одрин. Предстои транспортирането им до секциите. Вчера пристигнаха и командированите от държавата 29 служители. Как протича организацията за вота и как сънародниците ни в южната ни съседка се подготвят за изборите на 2 април? Репортаж от Одрин на Мира Стефанова.  

"Ние сме с двойно гражданство, ние милеем и за двете държави", споделя Джеват Гюнеш, ръководител на Дружеството за култура и солидарност на тракийските и балканските турци. Роден е в България, но от години живее в Одрин. Запознат е с живота и от двете страни на границата и е наясно, че често разделителните линии и границите са само в главите на политиците, не на обикновените хора. Доказателство за това е помощта след разрушителните земетресения в Турция през февруари и първата подадена по съседки ръка.  

"Когато имахме нужда от помощ, на нас ни съдействаха най-близките ни съседи. българите бяха сред най-близките, които пристигнаха на турска земя."

Тази година турците с български паспорти имат шанс да участват в промяната на бъдещето на две държави – като гласуват за 49-ти български Парламент на 2-ри април, а на 14 май дадат вота си на парламентарните и президентските избори в Турция, казва Джеват Гюнеш.

През последните две години на четирите парламентарни вота в южната ни съседка гласуваха между 60 хиляди и 88 хиляди наши сънародници. Джеват Гюнеш очаква повече турци с български паспорти да отидат до урните тази неделя.

"Целта ни е да гласуват повече хора, за да има стабилно правителство в България."

29 са изборните секции, за които отговаря Генералното ни консулство в Одрин. Те са в района на Източна Тракия, която включва областите Текирдаг, Къркларели и Одрин. Изборните книжа и машините за вота вече са доставени в Генералното ни консулство. Вчера пристигнаха и командированите от държавата 29 служители - по един представител във всяка секция. Те преминаха кратко организационно и техническо обучение. Генералният ни консул в Одрин Борислав Димитров не очаква проблеми на изборите тази неделя. На последния парламентарен вот преди шест месеца гласувалите в района на Източна Тракия са близо 6 хиляди души.

"Гласуват. Не знам дали са изморени, но в Турция си има политическа култура и хората гласуват. Не очакваме проблеми. Ние имаме за секциите, в които са предвидени, машини. Бюлетини имаме достатъчно. Поискали сме охрана, пожарни, медицински екипи, осигуряване на електрозахранване, интернет връзка. В методическите указания е разписано как се обработват резултатите. Това вече зависи и от членовете на самите секционни избирателни комисии - доколко са се запознали и доколко са подготвени. Техника, бюлетини - това ще бъде раздадено, със съответни заповеди и протоколи, на командированите служители, ще бъде транспортирано с охрана до съответните избирателни комисии. В предизборния ден те ще ги предадат на комисиите, ще се подготви помещението. Не мога да кажа, че имахме някакви съществени затруднения в организирането."

Очакват ли се струпвания от гласуващи и опашки пред секциите?

"Лично аз не очаквам. Зависи от самата секция. Тези заявления, които са подадени, не са меродавни. Може да отидат и повече хора, може да отидат и по-малко", коментира Димитров.

Юсуф Абди

Изборът на родения в Кърджали Юсуф Абди, който от години живее в Турция, е  тази неделя да гласува в България – в хасковското село Козлец.

"Ще гласуваме. В неделя сме в България." 

Той очаква след тези избори да се състави правителство.

"Този път може да направят."

С такава надежда и по икономически причини преди години дошъл в Одрин и останал.

"Тук дойдохме да работим и тук останахме."  

А промяната е свързана и с това да гласуваш на избори, казва Джеват Гюнеш.

"Хората са тези, които трябва да размърдат лостовете, за да има нещо положително в парламента."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40