Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чуждестранните туристи се завръщат в София

Снимка: Яна Боянова

Градските туристически дестинации се възстановяват много бързо след пандемията. Общинското предприятие по туризъм в София очаква възстановяване на броя на туристите спрямо периода преди нея и дори по-добри резултати през 2023 г. През миналата година броят на туристите е бил на ниво 80 на сто от тези през 2019-а. Градът разполага с хотели различна категория и 27 000 легла, като средната заетост е между 25 и 30%.

Снимка: БГНЕС

"Има значителен ръст на туристи спрямо предходните години", подчертава Людмил Пелов, директор на общинското предприятие по туризъм.

През 2022 г. ръстът е бил над 61% спрямо 2021 г. , като чуждестранните туристи са били повече от българските. 2,4 дни е средната продължителност на престоя в София.

Водещите пазари се запазват - Израел, Италия, Германия, Румъния, Турция. Връщат се туристите от Великобритания и Гърция.

Поляците пък познават България по-скоро като морска дестинация, но са проявили интерес и към София заради културата на семейния тип туризъм, сподели впечатления от скорошно изложение във Вроцлав Людмил Пелов.

След откриването на редовна линия на "Райън еър" Вроцлав – София два пъти седмично се очаква туристопотокът от Полша да се засили.

Антична Сердика съжителства с основните административни сгради в сърцето на София  Снимка: БГНЕС

Най-застъпена сред посетителите на София е възрастовата група 30-44 години, на младите и активни хора, следват групата до 59 години и младежите. Възрастните са най-малко.

Сред най-предпочитаните продукти са пешеходна обиколка на центъра, благоприятствана от близостта на обектите, дегустации на вина, полудневни или целодневни екскурзии до Витоша, както и еднодневни турове в рамките на деня до недалечни дестинации като Рилския манастир, пояснява Пелов.

Снимка: БГНЕС
"Хората много често помнят силно емоциите. Няма да запомнят цялата историческа информация, но ще запомнят, че са се забавлявали", казва екскурзоводът Славян Кановски. По думите му, когато някой турист се влюби в София, той препоръчва града и на други свои познати. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15