Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Йотов: Бай Ганьо си е жив и вечно ще бъде жив. И на най-ниско, и на най-високо ниво

паметникът на Алеко Константинов в центъра на София
Снимка: БГНЕС

"Виждаме в образа на бай Ганьо онзи българин, който в следосвобожденска България тръгва да покорява ако не света, поне Европа. Бай Ганьо си е жив и вечно ще бъде жив. И на най-ниско ниво, и на най-високо ниво все още си остава жив. След няколко дни дверите на Народното събрание ще бъдат отворени отново. Там ще има много негови събратя, които много добре умеят да изваждат и да събират, но никога не искат истински да бъдат като един отбор, да бъдат единни".

Това каза пред БНР Александър Йотов, автор на книгата "Из записките на буля Ганьовица". 

45 години Йотов е бил учител по български език и литература. От десетилетия се занимава с хумор, пише фейлетони.

"Винаги съм свързвал училището и нашето ежедневие с този прекрасен и незабравим български образ, създаден от Щастливеца".

Малко преди да се пенсионира, му хрумнало, че толкова много е изписано за бай Ганьо, а никъде не се говори за неговото семейство.

"Оттам тръгна всичко. Да използвам мистификацията като художествен похват. С една дума, смених гледната точка".

"Исках да представя образа на бай Ганьо от името на неговата съпруга. В същото време да не избягам от създаденото от Алеко", сподели авторът за образа на буля Ганьовица.

Първите няколко глави били отпечатани във вестник. Според романиста Николай Табаков това било "златна жила". Така, окрилен от думите му, Йотов продължил, а Табаков станал редактор на книгата.

"Исках да го представя и в малко по-човешки план – самата буля Ганьовица как го представя. Между тях има някаква хармония, някакво единство".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Момиче с автоимунно заболяване има нужда от помощ за спешно лечение

Петнайсетгодишната Цветелина Маркова от Генерал Тошево се нуждае от скъпо лечение в клиника в Турция, след като в началото на март се парализира от бюста надолу. Лечението е непосилно за семейството ѝ. За Цвети се грижи единствено майка й, която заради състоянието на детето си в момента не работи. След неуспешен опит за поставяне на диагноза в..

публикувано на 22.05.24 в 11:50
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46