Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плюсовете на еврозоната. Примерите на Гърция и Хърватия

Снимка: БГНЕС

Влизането в еврозоната е очертано като приоритет от част от политическите сили, които участваха на последния парламентарен вот и очакват свикването на 49-ото Народно събрание. Друга част от тях обаче категорично се противопоставят на смяната на лева с евро с различни мотиви. 

Гърция и Хърватия са две държави, които са заменили националните си валути с единната европейска. Гърция - с нейната дългова криза и три спасителни пакета, благодарение на които избегна фалит, и най-новия член на клуба – Хърватия, която въведе еврото в началото на тази година. 

Красиви плажове и много история – ето две общи черти между Гърция и Хърватия. И още една от началото на тази година – общата европейска валута. И скептици, и привърженици на еврото тази година впериха очи в Загреб, за да проследят процеса на смяната на куната с еврото. 

"В процеса преди присъединяването имаше много въпроси – например, как трябва да изглеждат софтуерните продукти, които използваме в счетоводството, или как точно трябва да изглеждат етикетите на стоките с цена в две валути. Няма как просто да посоча един елемент от процеса по приемане на еврото, има изключително много въпроси. Разбира се, бизнесът иска да получи отговорите веднага и наведнъж. Това не бе възможно, но имахме много добро сътрудничество с министерствата на финансите и на икономиката, с офиса на премиера и националната банка. Когато задавахме въпроси, по които преди това не е помислено, те много бързо вземаха решения и ни отговаряха". 

Това заяви пред БНР Андреа Доко Желюшич, изпълнителен директор на Американската търговска камара в Хърватия. Тя участва в бизнес форум, организиран от българската камара. Според нея смяната на валутата няма нищо общо с поскъпването на цените. Фризьорските салони и кафенетата в хърватската столица се опитали да се възползват, но контролните органи бързо осуетили опитите им за спекула. А независимостта, толкова скъпа на хърватите, които помнят какво е война и знаят цената на свободата? 

"Вярно е, куната наистина бе символ на нашата независимост и не беше лесно да се откажем от тази вулата. Сантименталната стойност е много висока за всички хървати. Но, от друга страна, идва практичността. Икономически Хърватия вече беше много силно свързана с еврозоната. Освен това спестяванията на хърватите вече бяха в евро. Повечето ипотечни кредити бяха в куни, но със специален фиксиран курс към еврото. Имаше много причини, поради които да изберем еврото като по-доброто решениеХърватите вече се чувствахме като член на клуба, така че това беше съвсем естествена стъпка. Много рискове се отдалечиха и дори изчезнаха. За бизнеса наистина това бе важна стъпка. Проучване показа, че 73% от хърватските компании подкрепят еврото. То бе направено през декември и началото на януари, така че данните са съвсем актуални и сега. Съвсем ясно е, защото, както казах, рисковете са много по-малко. Ние сме част от еврозоната, където има механизми за подкрепа на икономиката. Кредитният рейтинг на страната ни веднага се покачи в момента, когато решението бе оповестено. Чуждите инвеститори вече виждат Хърватия като по-сигурен и стабилен бизнес партньор". 

Да не станем като Гърция е въпросът, който често може да чуем и у нас, когато хората обмислят позицията си по въпроса за въвеждането на еврото в България. 

"Причината е, че когато хората мислят за членството на Гърция в еврозоната, се сещат единствено за спасителните програми. Вижте ни сега, четвъртото тримесечие на миналата година имаме растеж от 2,8%, който е най-високият в еврозоната. За една година привлякохме 30 милиона туристи, чуждите инвеститори са навсякъде в Гърция, а сред тях са огромни корпорации като Майкрософт, Амазон, Гугъл. Всичко това доказва, че има доверие в страната ни. Разбира се, спечелихме го с много големи страдания. В крайна сметка, спечелихме битката". Думите са на Елиас Спиртуниас, изпълнителен директор на Американската търговска камара в Гърция. 

"Не е правилно да си мислите "да не станем като Гърция". Сравнението е категорично погрешно. Когато се говори за ефекта от присъединяването на Гърция към еврозоната, е добре да се види икономическата ситуация между 2001 и 2008 година. През тези години имаше много висок растеж и черпехме с шепи от благата на еврозоната. Кризата не беше причинена от влизането в еврото, а от лошата фискална политика на страната в онези времена. Вината е наша, на гръцките политици и няма нищо общо с членството ни в еврозоната". 

По думите на Спиртуниас Грекзит никога не е бил тема за хората в Гърция

"Това беше въпрос, който се обсъждаше в коридорите на Еврокомисията в Брюксел. Гърците винаги сме били много проевропейски – преди присъединяването към еврозоната, след въвеждането на единната валута и дори по време на финансовата криза. Дори когато трябваше да преминем през три спасителни програми, които трябва да кажа, че не бяха съвсем честни от страна на някои от кредиторите ни, повечето от гърците останахме убедени привърженици на еврото и на Европейския съюз. Те бяха нашият подслон в бурните времена". 

Но какви са ефектите върху икономиките на двете страни заради войната на Русия срещу Украйна? Огромни, но... 

"Това създаде възможност за страната ни да бъде енергийно независима от Русия. Увеличихме терминалите си за втечнен газ, свързахме електроенергийната си мрежа с Египет и можем да изнасяме за останалите страни в Европа. Управляваме много по-добре резервите си. Всичко това стана заради енергийната криза, предизвикана от Русия и нейната война срещу Украйна. Това беше възможност да станем независими и ние я използвахме по най-добрия начин", казва гласът от Гърция. 

А бизнесът в Хърватия? 

"Хърватия беше във война преди 30 години и много добре помним тези времена. Наистина се чувстваме много по-сигурни, когато сме в партньорство, което може да ни помогне да запазим суверенитета си. Да бъдем член на НАТО е от изключителна важност за нас. По отношение на еврозоната – членството ни в нея направи икономиката по-устойчива. За гражданите също е по-добре, защото заемният капитал става по-евтин. Икономиката расте, а това отваря възможности за всички ни. Въвеждането на еврото направи страната ни по-привлекателна за чуждите инвеститори, защото правенето на бизнес в Хърватия стана по-евтино". 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45