Празничната служба обаче ще бъде отслужена в следващата неделя, когато в най-стария действащ арменски храм в България ще пристигне свещеник от Русе. От 60-те години насам арменците в Силистра нямат свой духовник.
Арменската църква "Света Богородица" в Силистра отваря всяка неделя врати за своите миряни. Да се помолят, да запалят свещ, да се слеят с тишината и да се докоснат до Бог.
Тя е най-старата съхранена църква у нас, казва Сирухи Шейтанян, която допреди години бе председател на църковното настоятелство.
"Винаги използвам тази дума. Понякога има спорове, но тя е най-старата съхранена в смисъл, че не е събаряна и не е изграждана наново. Има камък, на който пише 1620 година. В него време годините, числата са се изразявали с букви. Гостува ни веднъж свещеник от Франция, който разчете буквите и по тези букви се оказва, че дори е по-стар, но цифрите, арабски, които ние различаваме, са 1620-а."
От 1963 г. няма действащ свещеник в храма. Въпреки това църквата не е била затваряна.
"Поколенията се смениха. Ние, по-възрастните бяхме свидетели на това, което нашите родители правеха. По-младите… интересите са различни. Най-често се събираме на храмовия празник, тогава дворът е пълен."
Освен в датите на празнуване на Възкресението, особени разлики между арменците и източноправославните християни няма, пояснява Сирухи Шейтанян.
"В неделя е нашият Великден, но ние ще го честваме седмица по-късно, тъй като нямаме действащ свещеник. Ще бъде другата седмица. Обаче всяко семейство си изпълнява традициите."
"Вечерта е най-тъжната нощ, литургията, която в превод е тъмнина. На олтара светят 12 свещи – 11 бели и 1 черна. На всеки псалм изгасят по една свещ, накрая в църквата всичко е тъмно и остава да свети само една свещ. Още се нарича и Вечерта на плача. Може би това е различното от източноправославните. Но и при нас се боядисват яйца и се правят козунаци. Първото яйце винаги е червено", разказва Сирухи Шейтанян.
Сега арменците в Силистра са много малко. Според исторически свидетелства арменец е управлявал Силистра в далечния 11. век - през 1016 г. стратег на Доростол (Силистра) е бил Джоджик, който е с арменско-грузински произход. Това сведение е публикувано от силистренският историк Иван Занов в книгата му "Арменците в Силистра - минало и съвременност", която е първото цялостно изследване за арменците в крайдунавския град.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки: Незабравка Кирова
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..