Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли недоразумения и слабости в поредния законопроект за ВиК? Експертен прочит

Снимка: БГНЕС

Приемането на Закона за водоснабдяването и канализацията формално е поставено като условие за изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост. Законопроектът се обсъжда за трети път.

Едно от условията е да се обособи регулаторната дейност на ВиК услугите в самостоятелен орган. Предлага се нова комисия да регулира само цените.

Според юриста Владимир Стратиев, член на УС на Българската асоциация по водите, в предвиденото разделяне на регулатора КЕВР акцентът е неправилно поставен. По думите му дали регулаторът да е отделен, не е по-важният въпрос, по-важно е кой, какво и как ще регулира.

В проекта се предлага да се раздели регулирането на цените от регулирането на качеството, което поставя въпроса спрямо какво ще регулираме цените, отбеляза експертът в предаването "Хоризонт до обед".

Владимир Стратиев нарече "много озадачаващо" законодателното решение за регулиране на качеството. В предишните варианти на законопроекта този контрол е бил възложен на МРРБ, но в най-новата редакция следенето на качеството е поверено на ВиК асоциациите, които обаче са с ограничени компетенции.

Те нямат такива компетенции по закон, те имат ограничен брой правомощия, не са административен орган и не се предвижда да се развиват като административен орган, изрази категорична позиция Стратиев. Той цитира текстове в законопроекта, които предвиждат водните асоциации да издават административни актове и наказателни постановления във връзка с контрола.

"Неправилно е преценен статутът, мястото и функцията на този субект."

Снимка: архив

Законът трябва да регламентира водните помощи за социално слабите, особено в слабо развитите райони, където хората нямат препитание, подчерта от своя страна Магдалена Славова от Инициативния комитет "Вода за Омуртаг".

Сегашният законопроект не предвижда водни помощи, регламентира само социалната поносимост, уточни Владимир Стратиев.

Сред недостатъците на закона той открои като слабост статута на т.нар. ВиК холдинг. Едно от условията в ПВУ е той да бъде установен по-ясно.

От създаването му холдингът няма ясна цел за своето съществуване, създаден е като търговско-правен субект, а същевременно няма никаква дейност, приходи, печалба, изтъкна Стратиев.

"Той ще стигне до фалит. Това е разминаването в неговия статут. Всички се чудят – финансова институция, кредитна институция? Ако неговият статут бъде трансформиран във финансираща институция, нещата ще станат по-ясни."

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57