Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дюните на Крапец - в административна безтегловност. Какви са последиците от неточното им картографиране?

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

За изготвяне на подробна специализирана карта на дюните на плаж Крапец - север настояват от Зелени закони. Причината – липсва категоризация на типа дюни, разположени на площ от 452 декара. Според инициативата това е предпоставка за редица нарушения и унищожаване на дюните, без да има възможност да се приложи пълноценно Законът за Черноморското крайбрежие.  

В бели, сиви и облесени дюни се забранява строителството и поставянето на преместваеми обекти, поставянето на шатри и палатки, преминаването и паркирането на превозни средства. За зараждащите се, или ембрионални дюни, законът не предвижда същата защита, затова е важно картите да упоменават изрично вида на дюните. Специализираната карта, изготвена през 2012 г., последно е била обновявана през 2015 г., отбелязват от Зелени закони.

В случая на плаж Крапец - север дюните не са определени по тип и по тази причина не попадат в забранителния списък, алармират от екологичното сдружение.

Има ли пропуски при картографирането на дюните при Крапец – север?

Министерството на туризма да прекартира дюните и да отрази типа им в специализираната карта, настояват от Зелени закони.

До 2025 г. всички дюни следва дас е прекартират наново, но заради извънредността на казуса с Крапец от организацията са се обърнали към ведомството с молба процедурата да се ускори и да се случи още тази пролет.

Министерството на туризма дължи защита на тези прекрасни дюни, смята Стефан Аврамов от Зелени закони.

"Всяко нарушение на тяхното опазване може да остане ненаказано, може да бъде лесно обжалвано. Процедурите по опазването им стават много по-сложни. Дюните са уж опазени, но неопазени", коментира Аврамов за сегашната ситуация.

Има още няколко места с подобни пропуски в специализираната карта, но там площите са много малки, посочи Аврамов, визирайки райони около Камчия и Черноморец.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Безкраен къмпинг върху дюните – така описва картината пред БНР кметът на Шабла Мариян Жечев, който подчертава колко е важно детайлното картиране на дюните. Жечев настоява за бързи действия, защото това ще е шанс да се преустанови практиката всяко лято върху дюните да се разполагат каравани, кемпери и палатки. 

Регламентираните приходи от туризма в района са нула, за сметка на това годишно общината извозва от тези зони около 500 тона отпадъци, останали от летовниците. Това струва на Община Шабла около 100 000 лв. всяка година.

Жечев изтъква, че румънските туристи идват със заредени автомобили и каравани, тоест няма косвени ползи за общината от престоя им, има по-скоро негативи.

"Ние на практика изхвърляме боклуци, които не следва да са на наша територия, имаме трансгранично внасяне на отпадък."

Действия по казуса с дюните на Крапец вече се извършват. Проучени са били всички служебно достъпни източници, увери в предаването "Хоризонт до обед" арх. Мария Митрева от Министерството на туризма. 

Данните за вида на дюните са предоставени от МОСВ на Агенцията по геодезия, картография и кадастър през 2013 г. Същата година данните са били попълнени в специализирания регистър на морски плаж Крапец, но видът на дюните не е отразен в специализираната карта.

Общата площ на пясъчните дюни в обхвата на наетата площ на плаж Крапец е 47 000 квадратни метра, уточни тя.

Не би следвало да има рискове за опазването на дюните, смята арх. Мария Митрева. По думите ѝ във всички договори за отдаване на концесия или под наем на плажове е вменено опазване на цялата отдадена територия.

"Независимо от вида дюни, тези концесионери или наематели са длъжни да опазват територията."

Изработва се техническото задание за обществената поръчка, чрез която ще бъде възложено изменение на специализираната карта, съобщи арх. Митрева. В нея ще бъдат отразени не само вида дюни, но и всички изменения, възникнали от създаването ѝ до момента.

На всеки 10 години Агенцията по кадастър проверява и обновява данните. В случая с Крапец тази дейност ще бъде извършена от министъра на туризма, а данните ще бъдат попълнени чрез изменение на специализираната карта, увери експертът.

В последния сезон са били съставени актове за диво къмпингуване на къмпинг "Корал" – за разпъване на палатки върху дюните, даде пример за наложени санкции Мария Митрева.

Министерството на туризма може да съставя актове само в границите на морския плаж. Извън тези граници, за опазването на защитените зони следи МОСВ, поясни тя.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17