Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индустриализацията на интелекта променя правилата на играта

Разработката на изкуствен интелект има измерения не само в технологичния и социален сектор, но оказва влияние и на геополитиката и световния ред

Снимка: www.pixabay.com

Преди три години президентът на Русия Владимир Путин сравни изкуствения интелект с ядрените оръжия: „Онези, които ще притежават подобни технологии, ще имат предимство, може би дори несравнимо с ядрените оръжия“, каза той. Запитан наскоро дали изкуственият интелект е опасен, американският президент Джо Байдън отговори: "Предстои до видим, може и да е." А през 2019 г. в писмо с призив за "европейски ренесанс" президентът на Франция Еманюел Макрон освен че посочи инвестициите в нови технологии като начин за поемане на контрол върху бъдещето на континента, попита: "Кой може да твърди, че е суверенен, в лицето на дигиталните гиганти?" И вече наистина е факт, че те могат да се нарекат геополитически играчи отвъд националните държави, защото наистина, в някои случаи най-големите технологични компании разполагат с повече влияние от много нации.

"Изкуственият интелект е преобразяващата технология, която, според много експерти, ще има всеобщо предназначение, като интернет или електричеството. В момента най-големите компании в света са от технологичния сектор, използват изкуствен интелект и са базирани в Съединените щати, Китай и Великобритания. Страните, където са тези големи технологични компании, ще са водещи в икономическото развитие на военния капацитет и дори на способностите на икономиките като цяло. Можем да очакваме разширяване на пропастта между водещите страни и изостаналите в областта на изкуствения интелект по отношение на политическата им тежест, икономическия растеж, развитието и благосъстоянието. Но дори и вътре в тези страни, като например Съединените щати, ще има неравенство между хората, които могат да инвестират и да се облагодетелстват от тази технология, и онези, които нямат достъп до нея. Важно обаче е да имаме предвид и контрааргумента, че е в ход тенденция за "демократизация" на изкуствения интелект с новите инструменти за отворен код и помощниците за писане на код, въпреки че компаниите иноватори, които разработват езикови модели (бел.ред. от такъв тип е добилият популярност ChatGPT) и изкуствен интелект за общо предназначение, са от една шепа страни като Съединените щати и Китай. Все повече хора, дори такива, на които им липсват основни технически умения и знания за писане на програми, както и фирми, могат да разработят и въведат в работата си свои системи за изкуствен интелект. Така че въпреки че малко страни или компании са водещи в сферата, можем да очакваме пазар с много, много по-малки играчи, които прилагат технологията и това допринася за икономическия им растеж", обяснява Йоланда Ленкуист - директор на отдела, занимаващ се с проблематиката на управлението и политиките в областта на изкуствения интелект към сдружението The Future Society.
Снимка: unsplash.com/Stephen Dawson
"Производството" на изкуствен интелект от програмисти, който да работи на все по-мощни компютри и системи, ще бъде един от основните източници на власт в бъдеще, прогнозират експерти. С подобна технология ще е възможно да се парализира противник, като се блокира икономиката или отбраната и военната промишленост.

"Налице е съперничество между Америка и Китай и конкуренцията в технологиите за изкуствен интелект допринася за напрежението и несигурността в нашия свят. Все пак трябва да се отбележи, че учени от тези две страни често си сътрудничат както в университети, така и в компании, и е важно, че този, един вид неофициален изследователски канал, съществува. Съединените щати и Европейският съюз също работят съвместно по стандарти за оперативна съвместимост и регулаторни режими.”
Снимка: pexels.com/Rahul Pandit
Възможно ли е изкуственият интелект да създаде нов вид конфликти, особено що се отнася до киберсигурността? Изглеждат неограничени възможностите за оказване на влияние на общественото мнение с манипулирани публикации в социалните мрежи и засягане на критичната инфраструктура като електропреносна мрежа, транспорт и комуникации…

"Определено да. Езиковите модели позволяват на все повече хора, дори на лаици, да разработват код, който може да е зловреден, да вгражда вируси или да идентифицира слаби места в програми, от които да се възползват. Така че е твърде вероятно все повече субекти да осъществяват кибернападения или целенасочени фишинг атаки (б.р. - те целят кражба на данни) под формата на фалшиви имейли, изпратени уж от вашата банка и подканящи ви да въведете данните си. Ще се увеличава подправеното видео и снимково съдържание. Можете да очаквате да получите гласови съобщения, звучащи досущ като децата ви или техните учители, или като банкови служители, които искат да си кажете паролата. Но това ще е фалшив - генериран, глас."

В мъгла е обвит въпросът с регулацията на изкуствения интелект, достъп до който искат да си осигурят всички големи играчи, за да "бетонират" ролята си на лидери, въпреки всички рискове, понякога описвани като "потенциално катастрофални". Надзорът и регулацията на тази технология ще е важно предизвикателство за международното право, което носи потенциал дори да промени из основи дипломацията и геополитиката. Трябва ли и възможно ли е изкуственият интелект да бъде поставен под надзор, така че да се смекчат негативните му ефекти?

"Определено! И е важно освен внедряването и приложенията му, да бъде регулирана и разработката на изкуствения интелект - от доставчиците до пазарите. Много рискове съществуват в рамките на този процес. Не можем да разчитаме на компаниите да се саморегулират и самоуправляват. Много от големите компании от тази сфера имат вътрешни етични принципи, набелязали са мерки и процеси за безопасност. Но често ги заобикалят, за да предложат продуктите си на пазара възможно най-бързо - за да не изостават от конкуренцията и да увеличат пазарния си дял. В сферата на изкуствения интелект това се нарича "надпревара към дъното". И тук един външен играч под формата на на регулатор може да вдигне летвата. Това искат и много хора в тези компании, защото не могат да разчитат един на друг да се саморегулират, ако липсва задължителният елемент."
Снимка: unsplash.com/Nguyen Dang Hoang
В Европа за технологичните гиганти се говори най-вече в контекста на това дали спазват регулациите на евроинституциите и следователно дали им е наложена "солена" глоба и дали плащат данъците си. Но като че ли липсва отговор във вид на истински, осезаеми и значими европейски дигитални гиганти. Една от причините е привличането в Съединените щати на най-талантливите програмисти. Кой печели в момента надпреварата - Америка или Китай?

"Съединените щати са в момента пред Китай в изследванията, в позоваванията в научни трудове и в презентациите на конференции. Но Китай бързо наваксва във всички тези категории. Америка води и в езиковите и в мултимодалните модели, като обхваща 54 процента от тях през миналата година, според доклад на Станфорд (б.р. - Stanford AI Index 2023 report). Но китайските компании се доближават до това ниво."

Неоспорим е фактът, че изкуственият интелект е важна тема за бъдещето на човечеството и е интересно, че именно по такъв въпрос са налице толкова противоположни мнения от специалистите в тази област. Илън Мъск беше един от съоснователите на OpenAI през 2015 г., но по-късно напуска борда на директорите заради неразбирателство с ръководството, включително и заради отношението към мерките за сигурност, пише Франс прес. Агенцията съобщава още, че той отново работи по проект с разработката на изкуствен интелект, въпреки че е проявявал по-скоро песимизъм и тревога към тази технология. На обратното мнение и говорещи в успокоителен тон са Марк Зукърбърг и Тим Кук. Кои са най-честите заблуди, когато говорим за изкуствен интелект?

"Важно е да се помни, че технологията ще се развива бързо, така че рисковете, които виждаме и днес - като дезинформация, подправено съдържание, пристрастия, дискриминация, кибератаки - само ще се увеличават. Но ще има и нови, непредвидими рискове. В бъдеще ще имаме още по-силни и способни модели и тяхното внедряване в обществото става все по-широко, както в обществения, така и в частния сектор. Така че очакваме в бъдеще изкуственият интелект да се използва в дигиталната инфраструктура - при дигитализирането на държавата и частната система. Но рискът от провал ще е голям. Изкуственият интелект трябва да бъде стабилен в нови ситуации и в нова среда - да бъде сигурен и без пропуски, включително в пристрастията, етиката и безопасността. Но това е малко вероятно, защото проучванията не са насочени към тези рискове. В момента в Съединените щати се инвестират милиарди долари за дори още по-мощни системи за изкуствен интелект от тези днес, като GPT-5. А тези пари могат да се използват за това сегашните системи да станат по-безопасни, по-стабилни, сигурни и етични. Очаквам все повече сривове и неуспехи, освен ако не бъдат въведени незабавно правила за управление и политика."

За намаляване на геополитическите рискове, които носи изкуственият интелект са необходими качествен надзор и отворен диалог за неговите ползи, ограничения и сложност. Защото има основно две версии, свързани с тази технология – едната утопична, как тя позволява на човечеството да се отърси от баналните задължения и да бъде по-продуктивно, и другата антиутопична, предричаща как тя ще бъде пагубна за икономиката. Но е вредно да се мисли за каквото и да е, включително за изкуствения интелект, в крайности, защото той е създаден от хората – не технологията е проблемът, а това какви задачи й се задават от нейните създатели.

Снимки: unsplash.com/Stephen Dawson; pexels.com/Rahul Pandit; unsplash.com/Nguyen Dang Hoang

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 18 000 сирийци са се върнали в страната си от Йордания

Около 18 000 сирийци са се върнали в страната си от Йордания, откакто правителството на Башар Асад беше свалено на 8 декември, съобщиха йорданските власти днес. Министърът на вътрешните работи Мазен ал-Фарая заяви допълни, че сред завърналите се са 2300 бежанци, регистрирани от ООН Аман прие около 1,3 млн. сирийци, които са избягали от страната си след..

публикувано на 26.12.24 в 19:40

Множество удари са били нанесени по цели на хутите в Йемен

Множество въздушни удари са били нанесени по няколко цели в контролираните от бунтовниците райони на Йемен, а техните медии твърдят, че ударите са нанесени от Израел. Малко по- късно Израел потвърди - атакували са цели на хутите в западната крайбрежна ивица на Йемен и дълбоко в страната.  Летището в Сана и съседната база "Ал-Дайлами“, както и..

публикувано на 26.12.24 в 19:34

Първата православна детска градина e в столичния квартал "Орландовци"

Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..

публикувано на 26.12.24 в 19:33

Русия обвини украинските служби за сигурност, че стоят зад серия атаки срещу банки и други институции

Русия обвини украинските служби за сигурност, че стоят зад серия от 55 палежа и бомбени нападения срещу банки, пощи и полицейски коли в цялата страна. В изявление на вътрешното министерство се казва, че са арестувани 44 заподозрени, много от които са възрастни хора и непълнолетни, търсещи - цитирам - "лесни пари".  Според руското вътрешно министерство..

публикувано на 26.12.24 в 19:16

Финландия разследва петролен танкер, отплавал от руско пристанище, за прекъснати кабели

Финландските власти съобщиха, че разследват петролен танкер, който е отплавал от руско пристанище, за "саботаж" на електропровод, свързващ Финландия и Естония, който беше повреден на Коледа, предават АФП и "Ройтерс". Подводният кабел Estlink 2, по който се пренася електроенергия от Финландия до Естония, беше изключен от мрежата, малко повече от месец..

публикувано на 26.12.24 в 19:09
Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн

Кметът на Кърджали изрази увереност за обединение на ДПС

Увереност за обединение на ДПС изрази кметът на Кърджали Ерол Мюмюн по време на възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне. Мюмюн, който е и заместник председател на формацията около Делян Пеевски, каза, че много от членовете и симпатизантите на движението са били подведени да изберат другата страна. "Доста от нашите членове и симпатизанти..

публикувано на 26.12.24 в 18:51

Новата власт в Сирия е започнала операция срещу бойци на Асад в Тартус

Сирийските сили за сигурност съобщиха, че са започнали операция срещу бойци на бившия президент Башар Асад в западната провинция Тартус, крепост на алауитската религиозна общност на Асад.  Според Сирийския център за наблюдение на правата на човека при операцията са били убити трима въоръжени, свързани с правителството на Асад. Това става ден след..

публикувано на 26.12.24 в 18:26