Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви промени може да настъпят във вътрешната и външната политика на Турция след изборите в неделя?

Снимка: Pixabay

С цялата условност на тематиката и терена, който е доста хлъзгав  в Турция, най-вероятно, поне засега, се очертава да има втори тур на президентските избори. Това обясни пред БНР Георги Димов, бивш генерален консул на България в Одрин. В неделя в южната ни съседка ще се проведат президентски и парламентарни избори.

Георги Димов посочи, че в Турция е направена компилация, базирана на резултатите от социологически проучвания към края на април. 

"Използват се данни на 14 различни социологически агенции. Те са усреднени. Може да се предполага някаква по-висока степен на обективност. Данните сочат, че за президентските избори се очертава на първия тур най-много гласове да получи кандидатът на опозицията – лидерът на Народнорепубликанската партия - Кемал Калъчдароглу – близо 48%. Сегашният президент Реджеп Тайп Ердоган – малко над 44%. Има и още двама кандидати".

Турските журналисти правят т.нар. анкета на анкетите за втория тур, където разполагат с данните на 7 социологически агенции, каза той. 

"Според техните резултати кандидатът на опозицията се  очаква да получи 52% и да спечели"

Много голямо значение ще имат и резултатите от парламентарните избори, отбеляза бившият генерален консул. 

"Очаква се Президентският съюз на Ердоган да получи близо 43%, а Националният алианс на опозицията – почти 39%, за Алианса на труда и свободата се предвиждат 12% подкрепа".

Той обясни, че в момента в Турция има президентска система

"Там, след като беше променена Конституцията през 2017 година, беше закрита длъжността на министър-председателя. Президентът назначава, ръководи и уволнява правителството. Парламентът обаче гласува законите и може да се получи едно доста сложно съжителство, ако президентските избори бъдат спечелени от опозицията".

Това са ключови избори, отбеляза  Георги Димов.

"Идеята е Турция да се върне от президентска към парламентарна република. Ако Кемал Калъчдароглу няма конституционно мнозинство обаче,  промяната ще бъде наполовина"

В Турция има два вида мнозинства за промяна на Конституцията, обясни Димов. 

"Първото е от три пети - 360 от всички 600 депутати, което може да стане чрез референдум. С две трети направо парламентът може да промени Конституцията"

Ако спечели Ердоган, което към момента е по-малко вероятно, всъщност се запазва статуквото, каза Георги Димов. 

"Надяваме се да продължим добросъседските си отношения, но на базата на 4 важни неща - уважение, равнопоставеност, взаимен интерес и ненамеса във вътрешните ни работи". 

Ако спечели кандидатът на опозицията, Димов се надява също да продължат добросъседските ни отношения, но и да има пробив по две линии. 

"Кемал Калъчдароглу  обеща, че веднага щом встъпи в президентския дворец, ще затвори границата на Сирия и на Иран за нелегалните мигранти, както че в срок от 1 до 2 години ще върне всички сирийски мигранти обратно в страната. По официални данни те са около 3.5 милиона. Има и други мигранти. От този поток произтича мигрантски натиск към нашата страна. Ако това стане, то е полезно за нас.

Досега не са ги връщали по две причини. Първата е самата икономическа политика на Ердоган, който разчита на евтината сирийска работна ръка. Втората причина е, че на тях се гледа като пета колона и се разчита да се борят срещу режима на Башар Асад. На голяма част от мигрантите е дадено турски гражданство. Държат ги като коз в Турция".

Ако спечели опозицията, се очаква да бъде реализирано и намерението й Турция да се върне към ортодоксалните икономически политики, отбеляза още бившият консул. 

"Това ще бъде в наш интерес, защото през 2020 година имаме отрицателно салдо с Турция от 950 милиона лева. Следващата година скача на 1 милиард и 800 хиляди. Миналата година става 3.6 милиарда лева". 

Ако спечели Кемал Калъчдароглу, не очаквам големи промени и сътресения, но тонът и изказът ще бъде различен, отбеляза Димов. 

"Възможно е да има промяна по отношение на Сирия. Но най-важната промяна, която може да се очаква, е да се сложи край на пряката намеса на религията в политиката".  

Цялото интервю на Петър Волгин с Георги Димов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ценно признание за Теодор Ушев от фестивал в Италия

В Багерия на остров Сицилия започна десетото издание на международния фестивал Animaphixs за авторско анимационно кино. Наградата за цялостно творчество получи българският Теодор Ушев. Фестивалът бе открит с киноконцерт на Джовани Солима - един от най-големите виртуози на виолончелото, който чрез музика барок, рок и метъл представи картини от..

публикувано на 23.07.24 в 01:38
Жозеп Борел

Неформалните съвети "Външни работи" и "Отбрана" на ЕС ще се проведат в Брюксел, а не в Будапеща

Предвидените в края на август неформални съвети "Външни работи" и "Отбрана" ще се проведат не в Будапеща, а в Брюксел. Решението бе взето и оповестено от върховния представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел. То е израз на недоволството от совалките на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва и Пекин, след като Унгария пое..

публикувано на 22.07.24 в 21:27
Алсу Курмашева

Съд в Русия изпрати в затвора за 6,5 години журналистка с руско и американско гражданство

Съдът в Русия изпрати в затвора за шести години и половина журналистка с двойно гражданство руско и американско, която работеше за радио "Свободна Европа". Алсу Курмашева беше призната за виновна, че е разпространявала фалшиви информация за руската армия. Делото беше гледано при закрити врата без възможности да се узнаят детайли около..

публикувано на 22.07.24 в 20:52
Камала Харис

Камала Харис: Наследството на Байдън е несравнимо в съвременната история

Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис похвали президента Джо Байдън за службата му на страната в първата си публична изява, откакто той внезапно се отказа от президентската надпревара и я подкрепи за свой наследник. В речта си тя само говори за неговите заслуги, съобщава Ройтерс. Камала Хари отбеляза, че "наследството от постижения“ на..

публикувано на 22.07.24 в 20:43

Атанас Атанасов: Голяма болка за ГЕРБ е, че загубиха изборите в столицата

"Голяма болка за ГЕРБ е, че загубиха изборите в столицата. А ДАНС за пореден път изпълнява политическа поръчка за компрометиране, този път на кмета на София". Така съпредседателят на ПП ДБ Атанас Атанасов коментира съобщеното по-рано днес от общински съветници от ГЕРБ СДС, че ДАНС е съставила акт на столичния кмет Васил Терзиев, защото не е..

публикувано на 22.07.24 в 20:18
Олександра Микулска от Украйна,

Олександра Микулска: В "Храна за размисъл" избрах ястие, пълно със спомени от семейството

Не вярвах, че някой ще се интересува от нашите истории и много се радвам, че съм част от кампанията „Храна за размисъл“. Това призна в интервю пред БНР Олександра Микулска от Украйна, едно от лицата на кампанията, в която се представят различни национални ястия и историята на кулинарния майстор. В „Храна за размисъл“ Олександра..

публикувано на 22.07.24 в 19:31

Пожарът край гарата в Кочериново е овладян

Пожарът край железопътната гара в Кочериново е овладян, съобщи БТА, като цитира директора на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) - Кюстендил комисар Светослав Георгиев. Огънят е локализиран от всички страни, догарят запалилите се дървени трупи край мястото на пожара. Горели са сухи треви и храсти. Нямаме данни..

публикувано на 22.07.24 в 18:56