Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната мрежа за децата с три мерки срещу липсата на места в детските градини в София

Пламена Николова: Столичната община не предприема мерки, които да са достатъчно смели и ефективни

Детска градина №116 в район „Витоша“
Снимка: Евелина Стоянова

Столичната община не предприема никакви мерки, които да са достатъчно радикални, достатъчно смели и достатъчно ефективни, за да може да се реши проблемът с липсата на места в детските градини, който е от години наред.

Това заяви пред БНР Пламена Николова от Националната мрежа за децата.

Национална мрежа за децата

От Национална мрежа за децата от години настояваме като минимум за три мерки, които могат да преодолеят проблема с неравен достъп на децата до услугите за ранно детско развитие и грижа, подчерта тя. 

1. Подкрепа на алтернативните форми за образование и грижа в ранна детска възраст (кооперативи, детски центрове) за децата от 1 до 4-годишна възраст чрез подходящи общински или национални програми за финансиране. Това означава държавата и общините да пуснат монопола. С осигуряването на средства за алтернативна грижа като така ще имат възможност и на изисквания и контрол върху качеството на предоставяните услуги. 

Към 2022 г. в София работят около 90 частни детски центъра, които покриват здравните изисквания, както и 30 родителски кооператива в цялата страна, които не са вписани в регистъра на МОН на организациите в областта на предучилищното и училищното образование, които осигуряват услуги за грижа в ранна детска възраст на около 1500 деца. Всички те, обаче, остават непризнати от образователната система.

С подкрепата на общината и националните институции, това решение може да осигури сравнително бързи резултати и да облекчи натиска върху държавните детски ясли и градини. Нещо повече, това ще даде възможност на родителите да избират къде да запишат детето си, вместо да стискат палци то да бъде изтеглено на жребий за място в държавната градина. 

2. Подкрепа на публично-частни партньорства – детски кътове, управлявани от компании или граждански организации. В тях родителите ще могат да запишат децата си на място, което е близо/ в сградата на мястото, на което работят. Средства могат да се привлекат по ОП “Развитие на човешките ресурси”, както и по други програми на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) – основният инструмент на Европейския съюз за инвестиране в хората. С такава мярка ще се подкрепи баланса между работата и личното време на родителите и ще бъдат насърчени допълнителни услуги за работещи родители в края на работния ден и през ваканциите.

3. Поради редица проблеми с правилното планиране и застрояване на нови квартали, както и с намирането на терени за детски градини в държавна и общинска собственост – изграждането на нови сгради е решение, от което можем да очакваме резултат след години. Междувременно решение с по-бърз резултат би имала промяна в изискваните минимални нива на квалификация на персонала. Само една трета от европейските образователни системи изискват основните практици, работещи с група по-малки деца (обикновено под 3 години), да имат бакалавърска степен или по-високо ниво на квалификация. България е сред тях. У нас всяка група деца под 3-годишна възраст трябва да се ръководи от двама основни специалисти, които имат поне бакалавърска степен. Това спира достъпа на студенти с подходящи специалности до помощни дейности в детските заведения, а работещите там, повечето от които са над средна и към пенсионна възраст, остават натоварени най-често с между 10-20 деца. Възможност за квалификация с курсове касае и легитимирането на персонал за алтернативните форми на образование. 

Извън краткосрочните и средносрочните решения, пред услугите за ранно детско образование и грижа стоят няколко съществени въпроса, които изискват реформи. Един от тях е въпросът за управлението и отговорността за детските ясли, или грижата за най-малките деца. Още по-съществен е въпросът за начина на финансиране на детските ясли и градини. Едно от възможните решения е въвеждането на ваучърна система, която да позволи на родителите да избират в коя ясла, детска градина или друга алтернативна услуга за ранно детско развитие искат да посещава детето им. Но, разбира се, необходимо е въпросът за местата да бъде поне частично разрешен.

Едно е ясно – необходими са действия днес. Ако нищо не се предприеме като стъпки, проблемът ще се задълбочи още, тъй като от 2023/2024 учебна година предучилищното обучение става задължително и за 4-годишните деца, за които места не са осигурени. Решението беше прието още 2018 г. и даде 5 години буферен срок за общини с голям недостиг като София. Буферният срок изтече. Така общините, които оставят деца извън ОГРДВ, ще са в пряко нарушение на закона и поставени в риск да понесат щети от стотици заведени дела от родители. 

Интервюто на Снежана Иванова с Пламена Николова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камион изгоря и блокира в двете посоки магистрала "Тракия" и "Марица"

Катастрофа с тежкотоварен автомобил затвори движението по магистралите "Тракия" и "Марица" при 168-ия километър до пътен възел "Плодовитово". В момента движението е възможно само по магистрала "Марица" в посока Свиленград. В обратна посока по "Марица" се извършва през пътя Хасково-Пловдив. По "Тракия" движението по този пътен възел е невъзможно и в..

обновено на 29.11.24 в 02:41

Заразените овце в село Жельо войвода ще бъдат умъртвени

Очаква се заразеното с шарка стадо от овце в село Жельо войвода утре да бъде унищожено, след като лабораторните анализи са потвърдили наличие на зараза в животните. Това ще се случи вероятно утре сутринта, когато на място се очаква да пристигне и мобилен екарисаж. От Областна администрация обявиха, че животните ще бъдат умъртвени по хуманен..

публикувано на 28.11.24 в 21:16

Нови подробности около шпионския процес във Великобритания

В Обединеното кралство двама от обвинените в шпионаж българи се признаха за виновни. Агенция "Ройтерс" разпространи по-късно още подробности за дейността на шпионската клетка. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия Прокурорът Алисън Морган заяви пред съдебните заседатели, че шпионската група е..

публикувано на 28.11.24 в 20:51

Социалното село Церова кория

10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..

публикувано на 28.11.24 в 20:11
Съдебната палата в Кюстендил

Пенсионер от Кюстендил е осъден на пробация заради нерегламентирани археологически находки

Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..

публикувано на 28.11.24 в 19:43

Община Силистра ще преструктурира предприятието си за сметосъбиране

Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на кмета е, че така няма да се наложи повишаване на такса смет с три промила, която към момента е 5..

публикувано на 28.11.24 в 19:24

Министър Тахов: Целта ни е поливните площи у нас да достигнат 8 млн. декара

До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..

публикувано на 28.11.24 в 19:22