Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незрящият Виктор Асенов търси доброволец за Обиколката на Витоша

Виктор Асенов и кучето Тади
Снимка: Валерия Николова

Виктор Асенов практикува редица екстремни спортове, макар по рождение да е незрящ - с жена си Калинка, също незряща, проникват в пещери, катерят се на скали, пътешестват, а отскоро Виктор участва и в планински ултрамаратони, и то по все по-технични трасета.

За целта ползва помощ от пейсъри - хора, които обичайно помагат на бегача да поддържа темпо при дългите разстояния, когато свръхумората настъпи, но в случая с Виктор те са и неговите "очи".

Казват му какво предстои по терена, насочват го, връзват се с него на общо въже, за да се движат заедно, тичат, хванати за едни и същи щеки - всичко, което би го улеснило, за да се придвижва бързо и безопасно по каменисти терени, тесни пътеки, стръмни наклони. 
Снимка: Димитър Цанков
Преди седмица Виктор участва в планинския ултрамаратон "Асеновградски баири", където бяга заедно с Маноил Пеев от Бургас и с Марияна Иванова от Търговище. Те са опитни планински бегачи, но този път решават да пътуват до Асеновград и да отделят от времето си, за да съдействат на Виктор. По трасето ги среща Димитър Цанков - бегач, който също този път е решил да бъде доброволец, само че в ролята на фотограф: 

„Първо ги засякох на едното изкачване. Бяха на най-стръмните камънаци. Доста добре се движеха в рамките на цялата група. Пътеките на Асеновград са доста каменисти и опасни. Виктор изглеждаше много щастлив".

„Запознахме се на Сливенския маратон. Исках да видя как протича бягането и да сбъдна неговото желание (на Виктор - бел.ред.). Удовлетвореността, която получаваш на финала, е неописуема. Придвижваме се в голям синхрон. Обясняваме му през какво преминаваме. Той е по-добър от мен на спусканията. Има много потенциал в него. Страхотен човек! Ще споделим тази емоция и в други състезания. Викторе, продължавай да учиш нас, хората, които виждаме, как се живее този живот!“ - споделя възхищението си и Марияна.

Снимка: Димитър Цанков

Всеки би могъл да бъде пейсър, обяснява Димитър, защото понякога искаш да си починеш от свръхнатоварванията и просто да бъдеш полезен на другите, чувството е прекрасно.

Виктор пък разказва, че си намира пейсъри в групата „Бягане за здраве. Състезания“. Сред тях е и Грета Момчева. Участвали са заедно в състезания по планинско бягане в Сливен и във Велико Търново.

С Марияна и Маноил       Снимка: Димитър Цанков

„Много добре се стиковахме. Оказа се ,че Вики е ентусиазиран и добре подготвен. Нужно е някой да бъде неговите "очи". Заставайки на старта, аз се състезавам със себе си, но е хубаво да обединя силите си с него. Той ми дава енергия и душата ми започва да лети“, казва Грета.

За постиженията на Калоян Пейчев - Кофето в планинското бягане сме разказвали по "Хоризонт" не веднъж. Виктор отправил молба към него и Калоян решил да го подкрепи в "Обиколката на Витоша" в началото на юли, даже вече са бягали веднъж заедно, пробно.

"Съгласих се с голямо желание и любопитство да видя как ще се случи. Бях изумен как (Виктор) успява да се синхронизира с човека, който го води. Отдава пълното си доверие. Това е много вдъхновяващо".

Снимка: Димитър Цанков

Когато си пейсър, покрай поддържането на физическа форма, поддържаш и страхотна форма на духа, добавя Кофето. 


Виктор пък споделя, че за Обиколката на Витоша ще се нуждае от още един доброволец - заради голямото струпване на хора по подкрепителните пунктове, и съответното забавяне, иска да може да разчита на човек, който ще се движи пред тях, двамата и ще взема храна и напитки от съответния пункт, за да могат Виктор и Калоян да се придвижват бързо. Преди голямото бегаческо събитие в София обаче, Виктор ще участва в няколко други състезания, защото - както казва Марияна, гледа съвсем сериозно на подготовката си.

Снимка: Димитър Цанков


Цялото интервю на Валерия Николова и Таня Иванова с Виктор Асенов, Марияна Иванова, Грета Момчева, Димитър Цанков и Калоян Пейчев можете да чуете в звуковия файл. 


Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13