Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алея или улица е асфалтираната отсечка пред двора на ловешко училище?

Институциите се въртят в параграф 22 и всички се надяват да не стане инцидент

Снимка: Пламен Христов

Община, полиция и училищно ръководство са безсилни пред превръщането в улица на пешеходна алея пред училище в Ловеч, което всекидневно излага на опасност децата.


Пред  единствения портал на ловешкото средно училище "Тодор Кирков" в жилищния квартал "Червен бряг" няма тротоар, а учениците  влизат в учебното заведение  или излизат от него направо на алея, по която се движат автомобили.


Това ни провокира да проверим как е осигурена безопасността на децата и на жителите на квартала, които преминават пеша по алеята и с какъв статут все пак е въпросната асфалтирана отсечка с дължина около 100 метра и широчина около 2 метра, която води към входа на училището – алея или улица?

Оказва се, че община, полиция и училищно ръководство вкарват сигурността на пешеходците в параграф 22 и "стискат палци" да не стане инцидент.

Според жители на квартал "Червен бряг" до извършването на основен ремонт на улиците, междублоковите пространства и зелените площи там преди 8 години по въпросната отсечка, водеща към училището,  не са се движели автомобили, а сега преминаването им оттам е опасно и не е редно.

"То това е за пешеходци и за велосипеди, не е за коли. Не е редно по тази алея да се движат автомобили, защото е училище, обаче за учителите е добре. Преди ремонта на квартала тук имаше знак "забранено" и коли не се движеха"- коментират жители на квартала.

 Жена, която е личен асистент на дете с увреждане и го води и прибира от училище, каза, че по алеята трябва да се движат автомобили за удобство на такива деца.

Директорът на учебното заведение Росица Маринова заявява, че безопасността е подсигурена, тъй като броят на автомобилите, които се движат по алеята не е голям, не се движат с опасна за здравето и живота на учениците скорост. Според нея учениците имат задължителни учебни часове, в които изучават безопасност на движението и това е мярка срещу произшествия.

На въпрос редно ли е учениците да излизат направо на улицата и не трябва ли да има поне тротоар пред входа на училището директорът отговаря:

"Училището има един вход и изход и пак казвам малките ученици идват с родители, големите ученици са обучени. Всичките ученици са обучени как да се движат, така че мисля, че няма конфликтни точки. Това не е в моите правомощия."

За да проверим фактите относно статута на въпросната отсечка потърсихме отговор от собственика ѝ - община Ловеч.

Улица или алея е тя и има ли паркинг до входа на училището, където спират автомобили?

Получихме официален отговор от администрацията с копие от регулационния план на района, а заместник – кметът Даниел Колев обясни:

"Теренът, находящ се източно, поземлен имот с идентификатор 43952.504.136, това е до СУ "Тодор Кирков" в комплекс "Червен бряг", гр. Ловеч, не е отреден за озеленяване, съгласно действащия регулационен план на гр. Ловеч. Достъпът до гореописания терен е чрез вътрешно-квартална алея. По този начин е отразено и е записано в действащия регулационен план на гр. Ловеч. По този начин се водят и останалите квартални алеи, те са с асфалтово покритие".

Според него в действащия регулационен план на града не е отразено, че е забранено спирането, престоят и паркирането и това е квартална алея и тя е със съответната настилка.

Заместник-кметът заяви, че никой не е застрахован от инциденти, но общината е направила всичко възможно, за да не ги допусне.

Наша проверка посочи, че в наредбата за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии - в чл. 34, ал.2 е посочено, че "Входовете и изходите на училищата и детските заведения се разполагат на обслужващи улици, като се осигурява безопасно преминаване на децата посредством оградни съоръжения, напречни неравности за намаляване на скоростта на превозните средства, пешеходни острови, повдигнати пешеходни пътеки или кръстовища, зигзагообразно движение, намаляване на габаритите на уличното платно, пътни знаци, маркировка и др". 

А на входа и изхода на СУ "Тодор Кирков" в Ловеч не са спазени нито едно от тези изисквания на наредбата и децата излизат направо на алея, по която се движат автомобили.

Разминаване има и между твърденията на заместник-кмета, че паркингът на училището не е зелена площ и посоченото в подробния устройствен план.


Може ли все пак там да се движат автомобили?

Според общинската наредба №2 за организацията и безопасността на движението дисциплината на водачите на МПС и пешеходците на територията на община Ловеч е забранено движението и паркирането на автомобили само на алеите в парковете "Стратеш" и "Баш бунар", а за вътрешнокварталните алеи в жилищните комплекси не е посочено нищо.

Изводът от проверката е, че по документи не е забранено превръщането в улица на единствената пешеходна алея пред входа и изхода на училище "Тодор Кирков" в Ловеч и че общинската и училищната управа разчитат на добро стечение на обстоятелствата, за да не стане инцидент.

--------------------

Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17