Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не искаме само да ни отчетат топлинната енергия, а да разберат защо има загуби над нормалните"

Павел Миланов: Трябва да се даде възможност на всеки потребител да избира топлинен счетоводител

Снимка: БГНЕС
"Пазарът е парцелиран от топлинните счетоводители. С уредите, които използват, те си го разпределят". За това алармира Павел Миланов, председател на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост. Той обясни пред БНР,  че трябва да има реална конкуренция сред фирмите, предлагащи тази услуга, за да спаднат цените
"Трябва да се даде възможност на всеки потребител да избира топлинен счетоводител, който да му предложи по-добри цени и по-добра услуга. Не искаме само да ни отчетат топлинната енергия, а да разберат защо има загуби над нормалните. Кой се облагодетелства за сметка на съседите си? Това в момента не им е задължение. Не ги интересува. Лошото е, че и Министерството на регионалното развитие не го интересува". 

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебните министри на енергетиката и на регионалното  развитие, в която настоява да се организира информационна кампания за битовите клиенти на топлофикационните дружества във връзка с ангажиментите им по подмяна на уредите на радиаторите и водомерите за топла вода с т.нар. умни уреди, които се отчитат дистанционно. Подмяната трябва да се извърши до края на 2026 година.

Павел Миланов отбеляза ,че това е по-модерен начин за отчитане, но той има своите плюсове и минуси.  

"Разходите да се подменят са високи. Хората се опитват да го правят, но се срещат с много затруднения, най-вече свързани с топлинните счетоводители. Те работят с различен тип уреди. Ако искате  да ги подмените, трябва да се съобразите с марката на уредите, които използва вашият".

Той отбеляза, че бяха наложени топлинни счетоводители, на които са дадени функциите на касиери. 

"Тяхната услуга се свежда до това да отчетат какво е нашето потребление спрямо главния топломер. Държавата ни задължава да бъдем потребител на съответното дружество без да имаме индивидуален договор, само на база общи условия. Това ни ограничава възможностите. Искаме да знаем индивидуални клиенти ли сме на „Топлофикация“. Ако не сме, тогава тя трябва да сключи договор с етажната собственост, която да си избере топлинен счетоводител. „Топлофикация“ и министерствата трябва да ни създадат достатъчно възможности да избираме сред топлофикационни дружества. Трябва ни фирма, която да анализира всеки месец цялото и индивидуалното потребление и да търси къде са загубите". 

Павел Миланов  Снимка: Таня Милушева

Миланов обясни, че не е проблем да се открадне топла вода или топлинна енергия, но топлинните счетоводители не следят за това. 

"Когато топлинният счетоводител влезе в стаята със съответен уред, който може да отчете наличие на вода в стената, където не трябва да има вода, това може да се види"

Той напомни, че сме задължени да поставим уред за дистанционно отчитане и на студената вода. 

"Отчитането й може да става и заедно с топлата, ако се сключи споразумение. Съществуват рискове за кражби и при студената вода. Трябва да има система, чрез която да се извърши реален контрол върху потребното количество"

Павел Миланов коментира и начина на съставяне на сметките за парно и топла вода. 

"Може да се направят много по-елементарно. Всяко усложняване е проблем. Нямаме гаранция, че плащаме това, което сме потребили"

Той обясни проблемите, пред които се изпарвят желаещите да се възползват от програмата за саниране.

"Ентусиасти от етажната собственост успяха да инвестират средства в паспортизация и енергийно обследване. Това е разход, който няма гаранция ,че ще бъде финансиран. Има общини, които намериха своя интерес и започнаха да го подпомагат. За хората е трудно да се организират сами. Това е извънреден труд за управителния съвет. Професионалните управители пък нямат финансов интерес от организацията на проекта. 

Някои общини ще лобират за своите проекти. Индивидуалните кандидати много трудно могат да се защитят"

Цялото интервю на Таня Милушева с Павел Миланов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелски военен патрул в село Авивим, близо до границата с Ливан.

Израелски военни ще останат в Ливан и след крайния срок за изтегляне според споразумението с "Хизбула"

Израел обяви, че ще остави свои военни в Южен Ливан и след изтичане крайния срок за изтегляне съгласно споразумението за мир с "Хизбула". В същото време израелският военен кабинет обсъжда втората фаза от примирието с "Хамас" в Ивицата Газа.  Израел обяви, че ще остави малък брой свои военни на пет стратегически места в Южен Ливан. Ливан съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 17:38

Деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници във В. Търново

Във Велико Търново стотици деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". В инициативата се включват всички институции и звена, които работят в полза на уязвимите деца и възрастни в община Велико Търново. Първи своите мартенички продава..

публикувано на 17.02.25 в 17:19
Мария Симеонова, директор на софийският офис на Европейския  съвет по външна политика

Мария Симеонова: Париж е знак, че европейците осъзнават сериозността на случилото се в Мюнхен

Европейците все пак ще се борят за някакъв край на войната, който ще гарантира устойчив мир, целостта на Украйна и ще гарантира, че Русия няма да навлезе отново на европейска територия. Иска ми се да не се пропуква европейското единство от лидери като Орбан и Фицу, каза в интервю пред БНР Мария Симеонова, директор на софийския офис на..

публикувано на 17.02.25 в 17:17

В Кюстендил събраха 17 611 лева за лечението на 14-годишния Янис

В Кюстендил са събрани за два дни 17 611 лева при благотворителна кампания за лечението на 14-годишния Янис Гогов, обяви за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Момчето е на спешно лечение в Истанбул срещу рядък и агресивен тумор. След проведените изследвания в турската клиника лекарите са установили, че няма разсейки, но са..

публикувано на 17.02.25 в 17:13

ТСА: Има разминаване между националните политики за средно образование и реалната ситуация по места

Проучване на фондация "Тръста за социална интеграция" за достъпа до средно образование в пет области в страната показва, че има проблеми с транспорта на учениците, с изхранването им, както и че остават платени учебниците за профилирана и професионална подготовка.  Тази година ще бъде направено проучване в още пет области и ще бъдат предложени..

публикувано на 17.02.25 в 17:08
Володимир Зеленски

Зеленски отива в Турция по покана на Ердоган

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети утре Турция по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Анадолската агенция. Двамата лидери ще обсъдят турско-украинското стратегическо партньорство, като ще бъде поставен акцент върху "прегледа на отношенията във всички аспекти".  Визитата на Зеленски ще съвпадне с разговорите утре..

публикувано на 17.02.25 в 16:54
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Спешна проверка назад по веригата - от рафта до фермата!

Спешна проверка назад по веригата - от рафта до фермата!   За това призова пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев и уточни, че това би била една от мерките за намаляване на цените на хранителните продукти : "Не става дума за борба с търговските вериги, а за правилата, които не допускат злоупотреба със значителна пазарна сила ...

публикувано на 17.02.25 в 16:53