Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Райчев:

Защо е важно енергийното обновяване на жилищните сгради?

Договори с гарантиран резултат намаляват енергийния интензитет на домакинствата

Снимка: Ани Петрова, БНР

По Националния план за възстановяване и устойчивост се предоставя възможност за 80% финансиране на мерки за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради, а останалите 20% са задължение на собствениците. Българските домакинства могат да се възползват от ЕСКО договорите или договори с гарантиран резултат. Това е бизнес модел, чрез който ЕСКО компанията осигурява финансиране, реализира енергоспестяващи мерки при клиента и гарантира постигането на заложените по енергийно обследване икономии на енергия.

"За да се подготви кандидатски проект по програмата, би трябвало собствениците да се обединят под формата на сдружения и да заплатят разходите за енергийни и технически обследвания, които стават част от техния кандидатски проект."

Това заяви в интервю за БНР Кирил Райчев, председател на Алианса за енергийна ефективност.

Крайният срок за кандидатстване по процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I", финансирана със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост, е 31 май 2023 година. Тази процедура гарантираше 100% финансиране. През юни ще стартира прием на проекти по втори етап от реализирането на подмярка "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд". Във втория етап безвъзмездната финансова помощ ще бъде 80% от допустимите разходи. Тя ще стартира след края на тази процедура и кандидатстването по нея ще приключи на 31 декември 2023 г.

"Новият момент тук е възможността да се използват договорите с гарантиран резултат. Това е една стъпка напред в програмирането на европейски програми в България", посочва Кирил Райчев.

Същността на  ЕСКО подхода е в това, че е един от каналите за навлизане на инвестиции в икономиката на страната, като по този начин се намалява  енергийният интензитет и се подобрява конкурентоспособността по устойчив и пазарен модел. Потребностите далеч надхвърлят това, което е налично по линия на оперативни програми и национален бюджет, така че привличането на частни капитали е жизненоважен процес. 

Според Кирил Райчев финансовият ресурс, който се освобождава в семействата в следствие на икономията на енергия може да използва за изплащане на направената инвестиция. Тези разходи могат да бъдат поети от ЕСКО компанията. По този начин потенциални клиенти получават грамотно структуриране на своите енергоефективни проекти с оглед възможност за успешна реализация. Особености на този вид договаряне е, че изпълнителят на енергоефективната услуга изчислява и гарантира икономията от реализираните енергоспестяващи мерки, осигурява финансирането на проекта, а възнаграждението му се определя от постигнатата фактическа икономия по време на срока на откупуване. 

Той допълва, че ако едно домакинство е харчило 100 лв. за отопление средно аритметично за цялата година, след прилагането на енергоспестяващите мерки от ЕСКО фирмата семейството ще продължава да плаща, но сумата ще е 60 лв., а 40 лв. ще бъдат спестени и ще бъде изплатена инвестицията.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40