Това са част от данните, които трябва да повишат обществената информираност за заболяванията на щитовидната жлеза. За целта се организира кампанията "Заболявания на щитовидната жлеза и генетичният фактор".
След 50-годишна възраст минимум половината от жените имат минимум по един възел в щитовидната жлеза, предимно доброкачествен. Повишената функция на щитовидната жлеза обхваща 3-5% от възрастната популация над 18 години. Недостатъчна функция – при младите хора тя засяга 1-2%, но става между 10 и 15% за възрастните хора над 50 години.
Това обясни пред БНР ендокринологът доц. Пламен Попиванов. По думите му заболяванията на щитовидната жлеза са сред най-честите.
За автоимунната тиреоидна болест той посочи, че 15% от цялата популация имат антитела срещу щитовидната жлеза – това е риск, който с времето води до недостатъчна функция на жлезата.
Това е лесно да се установи при подуване на гушата, подчерта доц. Попиванов.
"Когато се промени функцията на щитовидната жлеза, човек или "заспива зимен сън", когато има недостатъчност, подобно на мечките – става по-бавен, мисли по-бавно, чувства се слаб, отпаднал, безсилен, все е унесен. Това нещо настъпва постепенно, няма конкретна външна изява. Когато е повишена функцията, човек става нервен, напрегнат, възбудим, има сърцебиене, поти се, трескав - типичните прояви на една невроза."
Винаги в началото – дали при повишена или при понижена функция, тези състояния лесно се бъркат с неврозите, предупреди специалистът.
Планинските територии на България са йоддефицитни зони, напомни още доц. Пламен Попиванов.
За да се развие нормално мозъкът на бебето, още в първите дни и седмици на развитието му са необходими тиреоидни хормони и витамин Д. Ако има дефицит на такива хормони, мозъкът на бебето не изгражда необходимите невронни мрежи и в перспектива детето може да има различни психични отклонения и дори да се развие интелектуален дефицит, изтъкна още ендокринологът. Той е категоричен, че хормоните трябва да се изследват още преди забременяването, а в самото начало на бременността - да се измерят TSH 3 и TSH 4, като след това редовно да се проследяват.
До определен период от развитието си преди раждането бебето няма собствена щитовидна жлеза и разчита на щитовидната жлеза на майката, отбеляза доц. Пламен Попиванов.
"Когато се роди, може да има някаква болест на жлезата, в тези условия бебето ще започне да забавя развитието си. Задължително в България, както в целия останал цивилизован свят, бебето като се роди, го бодват по петичката, попиват една капчица кръв и се изпраща кръв в специализирана лаборатория – на всички бебета трябва да се изследва веднага този хормон – TSH."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..