Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Държавите не трябва да допускат монопол над тази технология"

Доброслав Димитров: Когнитивното ни мислене е под най-голяма заплаха от изкуствения интелект

"AI ще повиши проблема с фалшивите новини на ента степен"

Доброслав Димитров
Снимка: БГНЕС

"В цялото ни общество се случва колосална промяна в начина, по който се извършва човешката дейност със скорост, която не ни е позната, тъй като човешките същества сме биологични единици, които се развиваме с линейна скорост, докато технологиите се развиват експоненциално извън нашия контрол". 

Това каза пред БНР Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСОК) и председател на УК на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ). 

И допълни, че за пет месеца от абсолютно прохождащ интелект ChatGPT вече е по-умен от повечето хора

"Ако за пет месеца е стигнал от почти нулева позиция до тук, то за следващите пет месеца повечето дейности, които правят хората, ще бъдат извършвани по-добре от изкуствения интелект (AI). Изкуственият интелект няма да вземе в общия случай ничии работни места, но хора, които го използват, ще ги вземат. Изкуственият интелект в голямата си степен е голям множител на нашите умения. Той няма собствени желания и амбиции като софтуер. Всяка една професия, свързана с човешкия интелектуален труд, е под заплаха - едни ще бъдат автоматизирани по-скоро от други, като пред по-скоро имам предвид месеци, не години". 

В предаването "Хоризонт за вас" Димитров подчерта, че за скоростта, с която ChatGPT се развива, е трудно да се предположи докъде ще стигне. 

"Единственото сигурно е, че това ще е бързо и ще достигне всеки един от нас. Една от професиите, която ще бъде сериозно оптимизирана, е тази на юристите. Всяка дейност, която е свързана с най-човешките ни предимства, които сме имали доскоро - когнитивно, креативно мислене, е под най-голяма заплаха". 

По думите му технологията не е неутрална и неизбежно отразява вижданията на създателите си

"Изкуственият интелект ще повиши проблема с фалшивите новини на ента степен. На нищо, което виждаме и чуваме, няма да можем да имаме доверие". 

Той е категоричен, че ситуацията не може да се върне назад и няма регламент или регулация, които да могат да спрат развитието на изкуствения интелект:  

"Това, което могат да направят държавите, е да са сигурни, че тази технология няма да бъде монополизирана, че няма да бъде контролирана от една компания, която да излезе единствен победител от това съревнование. Това е от ключово значение за обществото, за демокрацията, за пазара. Има разбиране, но притеснителното е, че не се знае дали ще успеем да предотвратим евентуален инцидент". 

Интервюто на Снежана Иванова с Доброслав Димитров в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06