Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ралица Игнатова за изложбата „Пътен хербарий”: За мен това е диспут за душата

3
Ралица Игнатова
Снимка: Пламена Бачийска

"Творбите са специално мислени и подготвени за този проект, а "Пътен хербарий", защото по моя маршрут, по който пътувам от над 20 години , разкрих много интересни неща...Това е пътят София - Благоевград, закъдето аз пътувам като преподавател в Югозопадния университет", разказа в "Нощен Хоризонт" на БНР художничката и преподавател проф. Ралица Игнатова.

Изложбата „Пътен хербарий” на проф. Ралица Игнатов беше открита на 23 май 2023 г. в галерията на СБХ на „Шипка” 6.

Това е мултидисциплинарен проект, съчетаващ изобразително изкуство, музика и видео.

Експозицията е придружена от саундтрак, специално създаден за проекта от Ангелина Гочева. Освен автор на музиката и монтажа тя изпълнява всички инструментални и вокалната партия.

"За мен е било винаги близко изобразителното изкуство до киното, аз ги възприемам като нещо общо. Затово беше естествено да се добави и музикален съпровод към изложбата. Това беше и моя мечта - творба от няколко пластове", разказа пред БНР за саунтрака, специално композиран и записан за изложбата, композитор и изпълнител на музиката Ангелина - Огняна Гочева:

"Пет са частите, както са и пет темите в изложбата "Пътен хербарий", допълни Гочева, която е дъщеря на проф. Игнатова.

"Едната тема е "Класика" с мисълта за Ромео и Жулиета, за Хамлет, другата тема е - "Градина", "Деларте" - е тема реверанс към артистите, един поклон към тях, които според мен остават често неразбирани от публиката, не са признати, друга тема е "Пътни фрагменти", това са малките части от всяка една история, включена е и темата - "Олтар", която побира в себе си най-важните за човека опори в живота.
Изложбата е посветена на моята майка - проф. Ангелина Минчева, учен в областта на палеославистиката, това са моите размисли за живота, а и неслучайно изложбата беше открита и в навечерието на 24 май, сподели още проф. Ралица Игнатова.

Ралица Игнатова завършва Националната художествена академия, специалност "Живопис", при проф. Найден Петков през 1982. Понастоящем е професор по живопис в ЮЗУ "Н. Рилски", Благоевград. Избрани самостоятелни изложби: 2001 - "Някои неща", галерия "Арт 36", София, 2005 - "Небиографични практики", галерия "Кръг+", София; 2006 - "Материал", галерия "Арт 36", София; 2010 - "Преместване", галерия "Килера", София; 2011 - "Шкаф", СБХ - Шипка 6, София; 2015 - "Багатели и музикални кутии", галерия" Арт 36" , София; 2017 - "Колекция върху основа", СБХ - Шипка 6, София.

Ралица Игнатова има някои авторски кураторски проекти: 2008 - "На юг от запад", галерия "Дебют", София; 2016 - "Живописта отвътре", СБХ - Шипка 6, София. Участвала е в много групови изложби у нас и в чужбина. За участието й в изложбата през  2022 - "Биографично: места на преживяното. Сенки от миналото, сенки от бъдещето", СБХ "Шипка" 6, София - получава Награда на СБХ.
На проф. Игнатова са филмите: 2011 - "Шкаф", 6kaffilm; 2022 - "Пътуването им". Нейни произведения са собственост на галерии и частни колекции в страната и чужбина. Член е на СБХ.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10