Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Проф. Ралица Игнатова за изложбата „Пътен хербарий”: За мен това е диспут за душата

3
Ралица Игнатова
Снимка: Пламена Бачийска

"Творбите са специално мислени и подготвени за този проект, а "Пътен хербарий", защото по моя маршрут, по който пътувам от над 20 години , разкрих много интересни неща...Това е пътят София - Благоевград, закъдето аз пътувам като преподавател в Югозопадния университет", разказа в "Нощен Хоризонт" на БНР художничката и преподавател проф. Ралица Игнатова.

Изложбата „Пътен хербарий” на проф. Ралица Игнатов беше открита на 23 май 2023 г. в галерията на СБХ на „Шипка” 6.

Това е мултидисциплинарен проект, съчетаващ изобразително изкуство, музика и видео.

Експозицията е придружена от саундтрак, специално създаден за проекта от Ангелина Гочева. Освен автор на музиката и монтажа тя изпълнява всички инструментални и вокалната партия.

"За мен е било винаги близко изобразителното изкуство до киното, аз ги възприемам като нещо общо. Затово беше естествено да се добави и музикален съпровод към изложбата. Това беше и моя мечта - творба от няколко пластове", разказа пред БНР за саунтрака, специално композиран и записан за изложбата, композитор и изпълнител на музиката Ангелина - Огняна Гочева:

"Пет са частите, както са и пет темите в изложбата "Пътен хербарий", допълни Гочева, която е дъщеря на проф. Игнатова.

"Едната тема е "Класика" с мисълта за Ромео и Жулиета, за Хамлет, другата тема е - "Градина", "Деларте" - е тема реверанс към артистите, един поклон към тях, които според мен остават често неразбирани от публиката, не са признати, друга тема е "Пътни фрагменти", това са малките части от всяка една история, включена е и темата - "Олтар", която побира в себе си най-важните за човека опори в живота.
Изложбата е посветена на моята майка - проф. Ангелина Минчева, учен в областта на палеославистиката, това са моите размисли за живота, а и неслучайно изложбата беше открита и в навечерието на 24 май, сподели още проф. Ралица Игнатова.

Ралица Игнатова завършва Националната художествена академия, специалност "Живопис", при проф. Найден Петков през 1982. Понастоящем е професор по живопис в ЮЗУ "Н. Рилски", Благоевград. Избрани самостоятелни изложби: 2001 - "Някои неща", галерия "Арт 36", София, 2005 - "Небиографични практики", галерия "Кръг+", София; 2006 - "Материал", галерия "Арт 36", София; 2010 - "Преместване", галерия "Килера", София; 2011 - "Шкаф", СБХ - Шипка 6, София; 2015 - "Багатели и музикални кутии", галерия" Арт 36" , София; 2017 - "Колекция върху основа", СБХ - Шипка 6, София.

Ралица Игнатова има някои авторски кураторски проекти: 2008 - "На юг от запад", галерия "Дебют", София; 2016 - "Живописта отвътре", СБХ - Шипка 6, София. Участвала е в много групови изложби у нас и в чужбина. За участието й в изложбата през  2022 - "Биографично: места на преживяното. Сенки от миналото, сенки от бъдещето", СБХ "Шипка" 6, София - получава Награда на СБХ.
На проф. Игнатова са филмите: 2011 - "Шкаф", 6kaffilm; 2022 - "Пътуването им". Нейни произведения са собственост на галерии и частни колекции в страната и чужбина. Член е на СБХ.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниела Паскова представи романа "За глътка въздух"

Даниела Паскова от Варна е автор на само три белетристични книги: "Живот на 360 градуса", "Мирише на звезди" и настоящата "За глътка въздух"- роман, в които доказа, че не отстъпва призовото място сред заслужаващите световно признание български писатели. По професия е медицинска сестра в спешното отделение на ВМА , Варна, но писателската дарба е..

публикувано на 24.09.23 в 05:15

Принцеса Бум Тряс ще бъде на гости в Добрич

Текст на Здрава Каменова оживява на сцената на Кукления театър „Дора Габе“ в Добрич в началото на новия театрален сезон. „Принцеса Бум Тряс“ е най-новото заглавие на екипа от куклени артисти, а постановката е предназначена за деца от 4 до 9-годишна възраст. Лятото е време не само за почивка, но и за активна подготовка на новия театрален куклен..

публикувано на 24.09.23 в 07:30

Започва XVI фестивал на българското кино в Рим

От 22 до 24 септември в Рим ще се състои XVI фестивал на българското кино.  Събитието ще се проведе в Дома на Киното. На откриването ще присъстват министърът на културата Кръстю Кръстев, номинираната за "Оскар" през 2021 г. Мария Бакалова и режисьорът Мариан Валев. С неговия филм "Чалга" и в присъствието на участващите в лентата актьори..

публикувано на 22.09.23 в 07:44

Старинен кларинет открива Дните на музиката в Балабановата къща

В продължение на 14 години Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" се утвърди като един от водещите форуми за класическа музика в Пловдив. Есенното издание тази година ще бъде открито на 21 септември със специален концерт, наречен "Музата на Моцарт - кларинетът", с участието на италианския изпълнител на исторически кларинет..

публикувано на 21.09.23 в 11:15

Стефан Илчев: Не може да не носиш никаква отговорност за поведението си извън сцената

Стефан Илчев провежда първото си национално турне. На 7 октомври той ще зарадва почитателите си в София. Концертът в столицата ще е в Зала 1 на НДК и ще бъде най-големият. Певецът вече се е срещнал с публиката в Бургас, Варна, Велико Търново, Стара Загора и Пловдив.  "Всеки концерт си имаше своята идентичност. Най-емоционален ми беше..

публикувано на 21.09.23 в 10:32

"Записки по едно предателство" на екран в края на септември

Екранизацията на "Записки по българските въстания" на Захарий Стоянов с режисьор Георги Дюлгеров ще бъде по кината от 29 септември. Преди това "Записки по едно предателство" ще бъде показан в Копривщица, Бургас и Варна. На 27 септември е голямата предпремиера в София. "Специално за този филм на проф. Георги Дюлгеров, за неговите филми, не..

публикувано на 21.09.23 в 09:54
автор: Борислава Марчева

Изложба във Франция показва творби на български самоуки художници

Изложба с творби на български самоуки художници се открива на 21 септември във Франция . С експозицията, която ще продължи до 10-и ноември, Българският културен институт в Париж открива есенния сезон. За втора поредна година наши творци, принадлежащи към творческото течение "арт брут", ще покажат работите си във Франция.   Събитието е озаглавено..

публикувано на 20.09.23 в 18:16