Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възрожденското взаимно училище при храм „Св. София“ в Сливен ще бъде възстановено

Възрожденското взаимно училище при храм „Св. София“ в Сливен
Снимка: Снимка:Стоян Марков

Най-старото сливенско училище – взаимното училище при храм „Св. София“ ще бъде възстановено и отново да заработи като Музей на образованието.
Около тази идея са се обединили община Сливен, Сливенска митрополия и няколко учебни заведения в града, съобщи заместник-кметът Стоян Марков. Във взаимното училище някога е преподавал и възрожденецът даскал Добри Чинтулов.

Защо това възрожденско училище се нарича взаимно училище - взаимно, защото методът на преподаване е бил следния: по-напредналите и способни ученици, под надзора на учителя, преподавали вече усвоени от тях знания. Тогава така е било модерно в Европа и ние, макар и в Османската империя сме усвоили този английски метод.

Снимка:Стоян Марков

В далечната 1835 година училището става първото в Сливен, в което се преподава светско образование и вероятно е и първото в Източна Румелия, макар да е изградено в двора на църквата Света София. Заместник-кметът Стоян Марков припомни "В Закуска на тревата" историята около музейното съществуване на училището.

"До 1993 година взаимното училище е било музей, но след промените то остава към настоятелството на църкавата и 30 години не достигат средства за неговото възстановяване. Сега църковното настоятелство се обърна към община Сливен, за да направим постъпки да се спре разрушаването и на училището, и на самата църкава", каза още заместник-кметът.

Една от най-спешните дейност е аварийния ремонт на покрива.

Снимка:Стоян Марков

Училището ще бъде възстановено, според последно познатият музеен вид. Ще бъдат оставени изненади, останали от време оно, когато непослушните са били усмирявани много лесно и практично.

От същото това време има запазени и интересни средства за комуникация между учител и ученик, като дългата пръчка, с която се е достигало до всеки ученик.

В училището не е имало тетрадки и прочие средства за писане, а практично и евтино е било начинаещите да се учат да пишат върху пясък.

И тогава и днес училищните стени са много удобно място за изписване на послания към учениците. Тогавашното послание, което го има на стената и днес е следното:

"На учението корените са горчиви, плодовете сладки" - и всеки ученик е виждал надписа още с влизането в училището.

Снимка:Стоян Марков

Заместник-кметът Стоян Марков обяви, че общината ще подпомогне изработването на техническия проект за възстановяване на училището.

Сега предстои най-важната част - да започне възстановяването на  взаимното училище и децата да видят как техните прародители са се учили на четмо и писмо без съвременните удобства, под строгия поглед на даскалите от Възраждането, които и уши са подръпвали и с пръчка побийвали, но пък стимулирали послушните и прилежните с добра дума и внимание.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42