На първи юни свой празник имат и децата с увреждания. Те не са невидими, увеличават се и им дължим грижа, казва д-р Анелия Георгиева, директор на Центъра за комплексно обслужване в град Дебелец.
„Децата към днешна дата са 121, които се обслужват от различни специалисти – кинезитерапия, логопед, ерготерапевти имаме вече двама, двама психолози, за да може да обхващаме по-пълно децата и да не им правим прекъсване на процедурите. Максимално се стремим да подобряваме дейността си“.
Стефана Стефанова е една от майките, които разказват, че терапевтите в центъра правят чудеса с децата с увреждания:
„Посещаваме центъра от половин година и въпреки неговата тежка диагноза имаме много голям напредък. Неговата диагноза е много особена, много рядка, но въпреки всичко ние използваме услугите на логопед, на кинезитерапевт, ерготерапевт, дори музикален педагог включихме, използваме всичко възможно. Детето е много доволно, усмихнато, щастливо е. Има напредък, особено при кинезитерапията. Просто сме благодарни на всички хора, които се занимават тук с тях“.
В последните години децата с увреждания непрекъснато се увеличават, споделя д-р Анелия Георгиева. По думите ѝ, една от причините е напредъкът в медицината:
„Все по-нови и нови синдроми излизат, които в старото време за нас в медицината са били неизвестни, така че, може би, това е едната от причините – развитието на медицината в тези посоки като генетични заболявания, хромозомни аномалии. Децата с преобладаващи диагнози са с церебрални парализи, с нарушения на говора, с психични отклонения, хиперактивни. Доста са децата от аутистичния сектор“.
Д-р Екатерина Попова е педиатър и общопрактикуващ лекар във Велико Търново от 39 години и споделя:
„Дете от аутистичния спектър сме чакали, дори и като студенти, два-три месеца да се яви в клиниката, за да ни покажат нашите преподаватели за какво става въпрос. В последните три години от 70-80 деца до двегодишна възраст имам около 20 деца с проблеми, което е огромен проблем. Дали ще е хипотония, дали ще е аутистичен спектър, дали ще е хиперкинетично разстройство или нарушение в речта, но това са много, много тежки неща“.
Не само напредъкът в медицината при диагностиката на различните увреждания е причина за увеличение на заболяванията, коментира д-р Попова:
„Дали е храната, дали са генетичните трансформации в растения, консерванти – всичко може да е причина. Хормоните, които се използват за стерилитет, за инвитро процедури, това, че на почти всяка бременна жена се дават стероиди, ако има възпаление, или естрогени. Ние не сме наясно каква е причината“.
Центърът за рехабилитация на деца с увреждания в Дебелец започна консултации и информационна кампания с общопрактикуващите лекари и педиатрите:
„Целта е децата да бъдат хващани навреме, с макар и минимални проблеми, които забележат, и отклонения в развитието на децата, да бъдат насочени по-рано към нас, защото, колкото по-рано се започне терапията при нас, толкова резултатите настъпват по-бързо“, посочи д-р Анелия Георгиева.
Общопрактикуващите лекари и педиатрите трябва активно да работят с родителите за по-ранно откриване и диагностика на проблемите в детското развитие, категорична е д-р Екатерина Попова:
„Между шестия и десетия месец, когато започва по-ускореното развитие на нервно-мускулната система, когато започне да сяда и ние правим упражнения с двигателната активност, още тогава ги намираме. Родители, които са отворени и започнат още тогава, нещата се случват добре. Тези, които не са сигурни и изчакват, и мине двегодишна възраст, нещата, за съжаление, много трудно се случват“.
9-годишната дъщеря на Олга Милушева е диагностицирана с тежко генетично заболяване и повече от четири години е на рехабилитация в центъра в Дебелец, където оборудването се обновява по проекти, с частни дарения или с финансиране от Министерството на здравеопазването, следвайки новостите в медицината и рехабилитацията:
„Детето ми има заболяване, при които се подразбира, че то ще се влошава, но когато постъпи тук, тя все още беше преди пика на заболяването и имаше напредък. Сега с нея се работи, за да се поддържа да не се влошава повече и ще кажа, че сме безкрайно доволни и сме много благодарни, защото наистина детето се чувства добре тук. Зависим от центъра и не си представям друга опция, честно го казвам“.
Борбата на родителите на деца с увреждания става още по-трудна, защото тези деца трябва да ходят на училище и имат нужда от ресурсни учители. Олга Милушева допълва как се справя с обучението на своята дъщеря:
„Трудно, но имаме бонус, че бащата е учител. Училището, в което е записана, е подкрепящо, иновативно и с голямо разбиране подхождат към ситуацията. Но като цяло, това допълнително предизвикателство пред родителите – влизането в образователната система на дете с увреждане“.
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..