Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е домакин на официалната среща на членовете от европейската мрежа за грамотност EUread

Валентина Стоева: Неконтролираният достъп на малки деца до интернет ограничава възможностите на мозъка за извличане на информация

"Началните учители у нас са безкрайно активни. Те наистина искат да срещнат децата с книгите и четенето"

Валентина Стоева
Снимка: Пламена Бачийска
Повече от 70 милиона европейци страдат от липсата на базови умения за четене с разбиране. За това алармира европейската мрежа за грамотност EUread. 
"Функционалната неграмотност се предава и в семейството. Значение има и неконтролираният  достъп до интернет на много малки деца, който води до ограничаване на възможностите на мозъка да се научи да анализира и извлича информация по правилен начин", обясни пред БНР Валентина Стоева, председател на фондация „Детски книги“. 

40% от 15 – годишните у нас са функционално неграмотни, отчита изследването на PISА. 

"Резултатите след тази възраст трудно се променят. Имаме много функционално неграмотни възрастни, които не могат да извличат информация и да взимат адекватни решения. Те се поддават на дезинформация"

В ранна възраст има по-обнадеждаващи резултати, отбеляза тя.

"Ако погледнем изследването „Пърлс“, което се прави при четвъртокласниците, резултатите на българските ученици са доста добри. България е на 9 или 10 място, не само сред държавите от ЕС. Началните учители са безкрайно активни. Те наистина искат да срещнат децата с книгите и четенето".

Днес и утре фондация „Детски книги“ ще  бъде домакин на тазгодишната официална среща на членовете от европейската мрежа за грамотност EUread, която за пръв път ще се проведе извън Брюксел - в Информационния център на ЕС и в Американския център на Столичната библиотека в София. Форумът ще премине под мотото „Грамотността в Европа. Четенето е ключът“

"Кандидатирахме се за страна-домакин и одобриха нашата кандидатура. Това е голямо признание за България. Отварянето към Източна Европа е добър знак. Във форума участват представители на 20 държави. Ще обсъждаме темите за грамотността, образованието, четенето и ранното детско развитие. Ще бъде споделен опит и научни данни, които да помогнат за развитието на нови програми и проекти за развитие на функционалната грамотност чрез четене" 

Най-големият проблем при нас е липсата на устойчиво финансиране  за подобни проекти, посочи Стоева. 

"Резултатите от подобни инвестиции изискват време, за да се отчетат и това е неатрактивно у нас. Вярвам обаче, че ще се промени. Институциите ни разбират, че ранното детско развитие е периодът, в който трябва да се подпомогнат семействата".

Цялото интервю на Веселина Миланова с Валентина Стоева чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15