Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руслан Стефанов: Трябват сериозни усилия, за да не се превърнем в инвестиционно гето

Руслан Стефанов
Снимка: БГНЕС

"България има изключителен шанс - това правителство ще разполага с най-големия публичен ресурс някога наличен в историята на България по отношение на възможности за инвестиции през Плана за възстановяване и развитие. Там трябва да се активират и нисколихвените заеми. България все още не е използвала този ресурс. Трябва да вдигнем малко поглед и да знаем какви са нашите дългосрочни визия и цели за следващите 5-10 години". 

Това коментира пред БНР Руслан Стефанов - програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията. 

"Изключително важно е България да има ясно евроатлантическо правителство. Позицията на България в ЕС и международно е на сравнителна изолация - политическа, въпреки че България направи доста по отношение на подкрепа на Украйна, но тя не е официална. Не става ясно всъщност каква е точно позицията на България. Това, което президентът Радев заема непрекъснато като позиция, е, че България остава в изолация и че в страната остава изключително голямо поле за действие на сили като "Възраждане" и БСП, които я дърпат навън. И двете коалиции направиха изключително сериозни компромиси, те ще трябва да продължат". 

В предаването "Преди всички" Стефанов обърна внимание на превръщането на икономически инструменти в оръжие: 

"Слабото притиводействие на корупция, системната корупция и завладяна държава поражда такива рискове, такива икономически мрежи, които са свързани с държави, които са определили например ЕС и България като неприятелски или които имат някакви други цели, освен чисто икономическата печалба - да могат да влияят чрез подобни олигархични мрежи в националните икономики на страните-членки". 

В конкретния случай става въпрос за Русия и държави, които подкрепят активно руската агресия в Украйна, като Иран и Китай, уточни той.

По думите му другият проблем е с достъпа до технологии и използването им след това за авторитарни цели. Има много страни, които могат да послужат като трети страни за разпространение стоки под санкции, за осигуряване на капитали, които могат да послужат за продължаване на войната и т.н., добави той. 

Руслан Стефанов подчерта, че България е една от страните, в които липсва механизъм за проследяване на инвестициите

"Може да знаем голямата картина, но не знаем в този приток на капитали кой какъв е и какви цели преследва. ЕС прие такъв механизъм. България вече участва в споделянето на такава информация. Но липсва механизъм, който да осигурява инвестиционна и икономическа сигурност. Това е изключително важен механизъм за България. Този механизъм трябва да е така направен, че той да не пречи, а напротив да стимулира допълнителни инвестиции от дестинации, които се смятат за доброжелатели - това са най-вече нашите партньори от ЕС, САЩ и Г-7 страните. България няма механизъм, по който такива инвестиции да бъдат идентифицирани, да се оценява риска, т.е. какви са капиталите, от които страни могат да дойдат, как се проследяват, следи ли се по какъв начин след това се използват и т.н.- този детайлен механизъм го няма". 

На днешното си събитие по темата от ЦИД ще предложат по-обхватен подход. По думите му България изостава от своите най-преки конкуренти от Централна и Източна Европа в последните 10 години. Това не е непосредствено свързано с политическата криза в момента. 

Според него този инструмент трябва да е част от стратегия за насърчаване на инвестициите. България трябва да развие механизми за икономическа и инвестиционна сигурност, категорично заяви Стефанов и добави: "Ние си представяме, че Съветът за сигурност към МС може да заеме тази функция. Агенцията за чуждестранни инвестиции и Министерството на иновациите и растежа трябва да бъдат част от този координационен механизъм към Съвета за сигурност". 

По думите му в България има много фирми под санкции, а България е страна с висок риск. Притеснително е, че няма нито едно действие и съобщение, така че този риск да се намали - тези фирми да не придобиват допълнителен капитал и да не влияят по някакъв начин, коментира той. Според него трябва да има по-добро взаимодействие, а това е процес, който ще отнеме 2-3 години, за да се напасне. Трябва да положим сериозни усилия, за да избегнем възможността да се превърнем в инвестиционно гето, отбеляза Руслан Стефанов.

В момента всички инвестиици в българската икономика са малко под 20%, посочи още той. Това са няколко милиарда, които не достигат на българската икономика. Това означава, че след 3-4-5 години българската икономика ще има по-нисък потенциал за ръст, обясни Стефанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владислава Цариградска

Съдия Цариградска с въпроси за СРС-тата срещу магистрати: Трупан ли е архив компроматни банки?

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще поиска информация от прокуратурата по делото за заплахите срещу съдията от Окръжния съд в Плевен Владислава Цариградска и още десетки магистрати и публични лица, за което обвинение беше повдигнато на водещия скитнически начин на живот Илко Захариев, наречен от МВР "Червения пират".  Решението беше..

публикувано на 15.10.24 в 18:30
Израелски въздушни удари в Южен Ливан, 23 септември 2024 г.

Наим Касем призова Израел да прекрати огъня в Ливан

Заместник-генералният секретар на шиитската групировка "Хизбула" Наим Касем призова Израел да прекрати огъня в Ливан, след като от "Хизбула" изстреляха ракети по израелския град Хайфа. А от Пентагона потвърдиха, че изпращат на Израел височинна противоракетна система, управлявана от американски войници. Батареята за височинна отбрана - Thaad - трябва да..

публикувано на 15.10.24 в 18:29
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Събиране на повече приходи и увеличение на данъци е пътят за Бюджет 2025

Който управлява държавата, да поеме политически ангажимент, за по-висока данъчна събираемост или повишени данъци, или въвеждане на нови за тези индустрии и сектори, които нямат, за да се случи бюджетът с тези 3% дефицит. И да не се застрашава влизането ни в еврозоната. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в интервю пред БНР. В..

публикувано на 15.10.24 в 18:26
Организационният психолог Георги Млеканов представи книгата си

Психолог изготви наръчник за родители и учители срещу дигиталната зависимост на децата

Организационният психолог Георги Млеканов от Пазарджик представи книгата си  "Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители" . Авторът стъпва на различни научни изследвания, разкриващи мозъчните увреждания, които настъпват при малките деца, следствие на ежедневното ползване на таблет или телефон. Книгата дава и решения, как да се..

публикувано на 15.10.24 в 18:06
Британският държавен секретар по въпросите на външните работи, общността и развитието Дейвид Лами пристига на Даунинг стрийт 10 за среща на кабинета, Лондон, 15 октомври 2024 г.

Лондон наложи санкции на организации, подкрепящи израелски заселнически постове на Западния бряг

Обединеното кралство наложи санкции на организации, подкрепящи израелски заселнически постове на Западния бряг. Санкциите са  в отговор на продължаващото насилие от страна на "екстремисти израелски заселници" в окупирания Западен бряг. Това идва след безпрецедентно нарастване на насилието от страна на заселници на Западния бряг през последната година,..

публикувано на 15.10.24 в 17:55
Снимката е илюстративна

Град Николаев бе днешният обект на руските ракетни удари по Украйна

Град Николаев бе днешният обект на руските ракетни удари по Украйна. Украинската армия сдържа най-новите руски атаки в Донбас, но губи територии в Курска област. По информация на украинските военни, руснаците са използвали седем ракети от противовъздушни системи С-300, за да ударят по Николаев, който се намира на Черно море в обсега на системите,..

публикувано на 15.10.24 в 17:47

Маргарит Русев: Да продължи изграждането на единна новинарска платформа и обща музикална библиотека на БНР

Към баланс между културно-образователното и информационното съдържание ще се стреми Маргарит Русев от Радио Благоевград. Той бе изслушан от СЕМ в процедурата по избор на генерален директор на БНР. В СЕМ започват изслушванията на кандидатите за генерален директор на БНР В управленската си концепция Русев заяви, че ще работи за разширяване на..

публикувано на 15.10.24 в 17:25