Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морските хора за Черно море и спасителните действия

Снимка: Румен Сарандев
Необятната синева на морето, маранята на замъгления хоризонт, където вода и небе се сливат, уханието на водорасли, ситният пясък, който полепва по краката ти и не иска да се отмие са само малка част от притегателната му мощ. Морето дава много, но и много може да отнема, затова и към него трябва да се гледа с нужното уважение и с готовност на компромиси пред авторитета му на стихия.

Морето на север е приказка, която разказва увлекателно, тихо привлича и бурно се смее. Заставайки на високия бряг, очите ти не могат да обхванат красотата на морските дюни, на безкрайните северни плажове, на почти липсващите доказателства от цивилизацията. Затова и любителите на Северното Черноморие са хора, които щом ти заговорят, от устите им се лее разказ за любовта.

Морето за ветроходеца Васил Куртев е една красива и в същото време опасна стихия. През 2017 г. той посрещна 80-годишния си юбилей в Индийския океан по време на околосветското си плаване, продължило 645 дни и преодолени 26 000 мили. Мечтата на живота си Васил Куртев сбъдва с яхтата на брат си, наречена „Одесос“. Той е и четирикратен носител на Златния глобус „Кор Кароли“.


"Най-важното е да бъдеш упорит и да се съобразяваш със стихията на морето. Морето е една стихия, която привлича хората. Езерото е красиво, а морето е красиво и те плаши...Човек трябва да е винаги подготвен, когато влиза в морето", разказа за "Нощен Хоризонт" Васил Куртев.

През 2021 г. две събития по Северното Черноморие поставиха поредица от въпроси по отношение на морското спасяване. В края на месец септември в един и същи ден излезе новината, че мъж от Добрич, влязъл с кану в морето, е изчезнал. Малко по-късно стана ясно и че печално известният вече кораб Вера Су е заседнал в морето до скалистия бряг край местността „Яйлата“.

В спасителната операция на рибаря тогава се включиха много доброволци, сред които и водолазът Димитър Франгов. Роден в София, завършил Връзки с обществеността в Софийския университет, но от години живее със съпругата си и двете си прекрасни деца в Шабла.


Димитър Франгов е от онези хора, които можете да слушате с часове, защото говорейки за морето, той говори и за любовта. Но и според него човек никога не трябва да подхожда към морската стихия с наивност и с убеждението, че водата е само романтика, плясък на вълните и ухание на свобода.

"Всяко зло води със себе си мъдрост и е много важно да си направим изводите за безопасността, която трябва да ни съпровожда. Случаят показа пробойните в институциите, които отговарят за организацията и финансирането на морското спасяване като цяло", сподели пред "Нощен Хоризонт" Димитър Франгов.

"За протокола на дейстивие при спасителни операции в морето - дали той се изпълнява и дали е адекватен на новите условия, както и за експертността на хората, които работят в морското спасяване, допълни още Димитър Франгов.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Солун, 12 юни 2024 г.

Климат, икономика, туризъм - интензивните промени на времето затягат възела

От днес София е домакин на пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН. 500 делегати от 195 страни обсъждат два доклада - за изменението на климата в градовете и за краткотрайните причинители на изменението на климата. Най-високата средна температура на Земята, откакто се води статистика, беше измерена на..

публикувано на 27.07.24 в 11:55

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28