"Заради засилването на неолибералната цензура има нужда в момента от тази книга". Това каза пред БНР преводачът Мартин Петрушев, който представи в предаването "12+3" книгата на Ханес Хофбауер "Цензурата. От църковния кодекс до ютюб".
Книгата е първото пълнокръвно и задълбочено изследване на проблемите с цензурата на български език. То е разделено на две части – първата е историческо проследяване на цензурата от Гутенберговата революция до края на ХХ век, а втората съставлява една от малкото качествени разработки по въпросите с дигиталната цензура.
"Разбира се, че в една книга е невъзможно да се обхване цялата цензура - като подредени исторически факти, но могат да се обхванат принципите, по които цензурата работи. ... Тази книга, давайки пример с немскоезичното пространство, се занимава с механизмите за изработване на цензура и потискане на общественото мнение", подчерта Петрушев и допълни, че "неолибералната цензура работи по рафинирано, като изтласква неудобните мнения":
"И в по-широк смисъл може да се каже, че съществува известна свобода на словото, но така работи медийната манипулация, че общественото съзнание да не говори за това. Това в Западна Европа работи, а в България - не. От Covid насам методите се ожесточиха заради разпада на този медиен наратив и затова втората част на книгата е обвързана с дигиталната цензура - става дума и за ютюб/YouTube".
"Опасна дезинформация стана печат, който корпорации монополисти като „Гугъл“ или „Мета“ поставят върху всички онези публикации и материали в своите платформи, които не отговарят на трансатлантическо-либералния мироглед на техните управители. Следва изтриване и блокиране от политически и културно контролирани алгоритми. През последните години това се случи милиони пъти, когато материали за английското кралско семейство, за Русия, исляма или изменението на климата не съответстваха на господстващото мнение. Между репресивните държавни структури и частните медийни монополи се развива нова практика на цензура, за която и двете страни отказват да носят отговорност и взаимно си я прехвърлят; това е цензурата на постиндустриалната кибернетична епоха. Виенският историк Ханес Хофбауер се връща назад в историята, за да ни помогне да разберем по-добре как работи цензурата.
Читателят държи в ръцете си първото пълнокръвно и задълбочено изследване на проблемите с цензурата на български език. То е разделено на две части – първата е историческо проследяване на цензурата от Гутенберговата революция до края на ХХ век, а втората съставлява една от малкото качествени разработки по въпросите с дигиталната цензура.
В началото на книгата виждаме Хайне, Кант, Фихте, Маркс и други влиятелни и не дотам познати исторически личности да се сблъскват с цензурата на своето време. Във втората част тази палитра от практики за забрана е съотнесена към дигиталната цензура на днешния ден. Изследването на Хофбауер показва, че цензура винаги е имало, но дори във времената на най-ожесточеното ѝ прилагане всеки път са се намирали вратички тя да бъде заобиколена", написа за книгата преводачът Мартин Петрушев.
Авторът на книгата "Цензурата. От Църковния къдекс до ютюб" Ханес Хофбауер е журналист и издател от Австрия, автор на книги на икономическа и международна тематика.
Роден е през 1955 година във Виена, където учи икономика и история. В някои свои лекции той разглежда въвеждането на еврото като кулминация от едно развитие, което има за цел да ограби държавите с неразвити икономики в южната и източната част на Европейския съюз. Чрез еврозоната тези държави са лишени от икономическа самостоятелност, а значими слоеве от населението им обедняват и се превръщат в нова емиграция за Запада. Печелившите от този тип „интегриране на периферията“ са единствено силните, износно-ориентирани капиталистически икономики от Севера на ЕС, а според него най-печеливша от този процес е Германия.
Като журналист, Ханес Хофбауер се вълнува и от темата за цензурата, на която обръща специално внимание в книгата си „Цензурата. От църковния кодекс до ютюб“.
Интервю на Петър Волгин с Мартин Петрушев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Трите най-големи центристки партии в австрийския парламент съобщиха, че са близо до това да постигнат съгласие за коалиционно правителство, близо пет месеца след общите избори, спечелени от крайнодясната Партия на свободата, която не успя да постигне мнозинство. Евентуално окончателно споразумение между консервативната Народна партия,..
Билетите за концерта на Лили Иванова през месец май тази година, който ще е в Народния театър "Иван Вазов", се продават на цени от 150 до 1000 лева и по-голямата част от тях вече са изкупени. Все още има единични пропуски за 250, 300, 400 и 700 лева за концерта в София. От билетите на цена 1000 лева са останали едва 3. Това става ясно от..
САЩ могат да спрат достъпа на Украйна до системата за сателитен интернет "Старлинк", ако не бъде постигната сделка за природните ресурси, писа "Ройтерс", а малко след това полските власти обявиха, че плащат и ще продължат да плащат абонамента на Украйна за услугата. "Старлинк" осигурява интернет за военните на Украйна и използва системата,..
В 17 ч. на площад "Света Неделя" в София се събраха участниците в "Луковмарш". Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София Ществието беше забранено със заповед на кмета Васил Терзиев, но впоследствие съдът отмени забраната на градоначалника. Събитието се провежда при изключително засилено полицейско присъствие. Хората се..
Досегашните метални съдове за смет по домакинствата в населените места на община Кюстендил ще бъдат заменени с пластмасови, беше обявено на месечното заседание с кметовете на селата. Пластмасовите са по-функционални, по-здрави са и с малко по-голяма вместимост. Пластмасовите съдове ще бъдат закупени тепърва и ще се доставят по заявка на..
Арестуваната директорка на 37-мо училище в столичния квартал "Люлин" Цветомира Георгиева излиза от ареста с мярка "парична гаранция" в размер на 1000 лева. Обвиняемата беше задържана заради искане на подкуп от 20 000 лева от изпълнител, участващ в проект за ремонт на училище, финансиран с публични средства. На 20 февруари Георгиева беше..
Половин процент гласове на избиратели може да реши кой ще управлява Германия на изборите утре. Според проучванията все още първа сила се очертава да бъде ХДС. Консерваторите обаче ще трябва да управляват в коалиция. Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг? Кой ще е коалиционният партньор на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..