През следващата седмица парламентът ще разгледа на второ четене закона, който урежда отношенията между съседите в блоковете. Това е един от добрите примери, в които заедно със законотворците работят и хора от практиката.
През 2009 г, когато е написан първия вариант на Закона за управление на етажната собственост, не е имало нито професионални домоуправители, нито желание за въвеждане на някакъв ред от страна на живущите в блоковете. Десет години по-късно става ясно, че законът не кореспондира с практиката и има нужда от промяна.
От 2019 г Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост, започва активно да работи по създаване на нов закон, който да регламентира отношенията в бранша и да помага на хората. Заради нестабилната политическа обстановка и постоянната смяна на правителства, едва на 9 юни тази година новият закон премина своето първо четене в пленарната зала. Второто предстои на 6 юли.
Професията "домоуправител" и нейната дейност ще бъде засегната с промените в закона и ще се създаде публичен регистър към МРРБ и това се налага заради стотиците примери на измами. В този регистър ще са вписани и вътрешните управители и ще се знае кой за какво носи отговорност.
Някои от предстоящите промени, които засягат милиони български граждани, представя Цветелин Цонев, професионален домоуправител от Русе и член на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост.
"Регистърът да бъде централизиран и всички да са вписани там. Да има прозрачност кой с какво се занимава, колко сгради управлява и т.н. И заради данъчното законодателство, но и за по-лесен достъп до съответния домоуправител от пожарна, полиция и други институции".
Другата съществена промяна се отнася до мнозинствата, с които се вземат решенията за всеки блок.
Промяна има и в отношенията с банките. Въпреки че парите са общи, на входа, титуляр на сметката е физическо лице.
Има нови текстове за фирмите, извършващи дейност като професионални домоуправители. За тях ще се въведат определени изисквания, както и задължителна регистрация.
Според запознати българският Закон за етажната собственост е ползвал добрата практика на Естония. Всички - и професионални домоуправители, и живущи се надяват с регулацията да се подобрят механизмите на работа с ясните правила.
Репортаж на Ася Пенчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити данъци,..
Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в..
Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия. Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..
Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава. От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък. ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..
Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..
Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР. "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..