Цифровият продукт стимулира търсенията от колекционери и не само, защото дигиталните пространства предлагат и безплатни продукти и такива на по-ниска стойност. Т.е. в дигиталния пазар за изкуство има всичко и той е достъпен от целия свят.
Как обаче този нов вид обмен на изкуство влияе върху ролята, възприятието и посланията, които носи изкуството и кой в интернет средата може да дефинира художествената стойност на дигиталното изкуство?
"С рисуване се занимавам още от дете, незная дали има много макроикономисти, които рисуват като мен, но аз съм от Пловдив и съм се учила от най-изтъкнатите пловдивски художници. Това са Станислав Самоковлиев, Амалия Петрова и те са ми дали основните насоки.
Но във времето съм се занимавала предимно с наука и преподавателска дейност, разказа в "Нощен хоризонт" доц. Мария Марикина, преподавател и изследовател по макроикономика и глобална политическа икономия. Тя е и автор на 7 книги по макроикономика.
"Най-накрая сега успях да намеря време и сили, и да събера картини и да представя тази своя първа самостоятелна изложба.
Доц. Марикина откри своя изложба, озаглавена „Открий светлината“.
"Моят стил го определям като импресионистичен, като едно художествено течение, от което започва модерното изкуство. Импресионизмът е едно своеобразно продължение на реализма, при което обаче в пълна степен се разчита на сетивното възприятие на действителността...
И в този смисъл аз не рисувам своя обект от гледна точка на това какво знам за него, а пресъздавам само това, което виждам в конкретния момент. И се опитвам да уловя в картините си кратък отрязък от текущия времеви поток, като се страя да намеря едно цялостно усещане за изобразяваните обекти в този момент.
Затова избирам обектите ми да бъдат от съвременната природа и да уловя чистата светлина, сянка и колорит.
Акцентът ми е върху това как е изобразено това мое индидивдиулно усещане и подход, като дори при един безсюжетен жанр като пейзажа, може да се улови много успешно светлината, като се пресъздадат моментните цветни рефлексии и отражения, които са сред основните теми в моите картини, поясни още за БНР доц. Марикина.
Пейзажната живопис може да бъде видяна в Арт плейс Интерпред в София до края на месец юли.
"Дигиталният пазар на изкуство е още непознат за България. Тези платформи са направени от инжинери. Този пазар е сравнително нов и възниква скоро, преди пет години може би. 2017 г. в САЩ е създадена една от най-големите компании, която се занимава с купуване и продаване на дигитално изкуство.
В този тип пазар днес се развиват огромни обороти. За една година една компания е спечелила 17 милиарда долара, което е доста голяма сума...
Водещата платформа за търговия в тази насока е са т.нар. незаменяемите токени, по-известни като NFT, най-новият феномен от света на криптовалутите, който придобива широка популярност. NFT-тата трансформират дигиталните творби на изкуството и други колекционерски артикули в единствени по рода си, проверими активи, които могат да се търгуват в блокчейн системата. (бел.ред.)
Всеки един художник може да направи NFT, тоест да си дигитализира своята кратина, или музикант, или собственик на звук, или игра, да се дигитализира във вид подходящ в тази платформа и да се опита да я продаде, поясни още доц. Марикина.
Още по темата в звуковия файл.
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Когато човек мине през изпитания, бързо осъзнава, че да е здрав, е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и това..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...