Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мащабно обновяване на гимназията по електротехника и електроника "Апостол Арнаудов" в Русе

Гимназията по електротехника и електроника "Апостол Арнаудов"
Снимка: ФБ/Фен страница на Електрото

До края на тази година една от най-големите професионални гимназии в Русе ще бъде изцяло преобразена. Това се случва благодарение на европейско финансиране и целта е да се създадат по-добри условия за обучение на учениците.

Проектът за обновяване и модернизация на регионалната образователна инфраструктура чрез подобряване на материално-техническата база на 17 държавни професионални гимназии в системата на МОН включва училища от областите Велико Търново, Габрово, Ловеч, Търговище и Русе.

Шест от сградите, които ще бъдат изцяло обновени са в Русе и първата е гимназията по електротехника и електроника "Апостол Арнаудов". Инж.Велизар Ранев, ръководител на фирмата за строителен контрол, поясни за "Хоризонт"

"Аз имам над 40 години стаж в сторителството и аз първи път работя с такава админстрация на МОН, които работят много презицно и професионално, каза инж. Ранев.
Гимназията по електротехника и електроника
Гимназията по електротехника и електроника има висок авторитет сред училищата в областта и обучението на учениците е подкрепено от преподаватели в Електрофакултета на Русенския университет. Защо е важен този основен ремонт за училището, директорката Стефка Мънгова разясни за "Рано в неделя":

"Сградата на училището ще претърпи пълна промяна, нещо прекарсно ще се случи, което се надявам да мотивира и зарадва нашите ученици.
Те не са малко - почти 500 деца в 19 паралеки имаме.
Надяваме се, че тези ученици ще станат и над 500 и ще имаме 20 паралеки от следваща учебна година.

При нас се обучават ученици с увреждания, с намалена двигателна активност, като за са разкрити три софтуерни специалности, така че ние с радост очакваме тези ученици, за които има три подходящи специалности, подчерта Стефка Мънгова.

Стойността на договора за ремонт е на стойност малко над 2 милиона лева, по-голямата част от които са помощ от Европейския фонд за регионално развитие.
Гимназията по електротехника и електроника
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. (ОПРР), съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие и е част от Процедура BG16RFOP001-3.002 „Подкрепа за професионалните училища в Република България“.Основните дейности, които се предвижда да бъдат изпълнени по проекта, са както следва:
Топлоизолация на фасади.
Абонатна станция и отоплителната инсталация – пълна подмяна на отоплителната станция, доставка и монтаж на нова абонатна станция.
Вътрешен ремонт на сграда – подмяна на съществуващите врати с алуминиеви с ПДЧ пълнеж, частична шпакловка, боядисване.
Подмяна на осветителни тела и осветителни крушки с енергоспестяващи.
Достъпна архитектурна среда – подемна платформа за лица в неравностойно положение до първия етаж на сградата и рампа до входа на физкултурния салон; асансьорна уредба с 4 спирки от партер до 4-ти етаж; адаптиране на санитарни възли за хора с увреждания на 2, 3 и 4 етаж, идентични на изградената на 1 етаж.
Пожароизвестителна инсталация с гласово оповестяване.
Подобряване на прилежащо дворно пространство и спортна площадка.
Безвъзмездната финансова помощ за строително-ремонтните дейности по проекта за ПГЕЕ „Апостол Арнаудов“, гр. Русе е 2 016 000 лв. с вкл. ДДС.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55