Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нидерландия след Рюте и между решението за България и Румъния

Проф. Антоанета Димитрова
Снимка: Ани Петрова

"Редица теми от дневния ред на Нидерландия ще бъдат отложени, докато управлява служебното правителство. То е същото - на Марк Рюте, което до миналата седмица беше редовно. В този смисъл те са компетентни да продължат действията на Нидерландия в Съвета на министрите, където трябва да се вземе решението за влизането на България и Румъния в Шенген". 

Това поясни пред БНР проф. Антоанета Димитрова, политолог, специалист по политики на ЕС и професор по управление на политики в Лайденския университет.

И допълни, че думата ще имат експертите по информационни системи и опазване на границите. Освен това, Нидерландия влиза в ранна предизборна кампания, в която всички са изморени, а темата за миграцията и за свободното движение ще бъде централна.

"В този смисъл България би могла да има лош късмет тази тема да се активира в предизборната кампания. Но не очаквам това... Има смяна в поколението в политиката на Нидерландия, което ще изиграе някаква роля. Но няма да е голяма, гледайки настройките на избирателите".  

По думите на политолога най-дълго управлявалият премиер ще остави наследство от неразрешени кризи:

"Като разрушаването на природни местообитания в резултат на интензивното земеделие и голямото количество азот и азотни съединения в почвата и във водата. Има криза с компенсациите на жителите на северни провинции, засегнати от земетресения заради добиването на газ. Проблемът с мигрантите и къде да бъдат настанени те също е съществен. Голямото недоволство е, че нито една от тези кризи няма да мръдне до декември". 

Проф. Димитрова подчерта, че Нидерландия ясно осъзнава, че Шенгенската зона става уязвима при зле работещото правосъдие на България

В предаването "12+3" с коментар по темата се включи журналистът Владимир Митев от румънската секция на Радио България. 

"Румъния се чувства в по-силна позиция. Много по-предпазлива е в ентусиазма си. Усещането е, че въпросът е и геополитически. Става дума за баланс между Запад и Изток. Процесите не са свързани само с дипломация, това са вече паневропейски процеси, които вървят, трябва да се отчита и това". 

Интервюто на Георги Марков с проф. Антоанета Димитрова и Владимир Митев в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Към МС: Освен държавата, която е обхваната от пожари, земеделският бранш също гори

От Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) в България настояват за спешни действия на правителството по отношение на селскостопанския бранш. Зърнопроизводители дават пресконференция за проблемите в бранша Земеделските стопани са категорични в исканата оставка на зам.-министъра на земеделието Таня Георгиева заради некомпетентност в..

публикувано на 24.07.24 в 16:18
Николай Денков

Остават разногласията по назначаване на български посланик в Украйна

Процедурата по назначаване на български посланик в Украйна остава предмет на разногласия между институциите.  От прессекретариата на президента заявиха, че още миналата есен президентът Румен Радев и кабинетът "Денков" са съгласували кандидатурата на бившия служител на посолството ни в Киев Петър Танев, но Министерският съвет не е изпратил в..

публикувано на 24.07.24 в 15:56
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Ново ляво със стари образи и стари идеи няма как да стане

Ново ляво със стари образи, със стари идеи няма как да стане. Чухте ли да говорят за идеи, какво ново има?  Внесли сме стари законопроекти от миналия парламент в социалната сфера. В Европа върви лява вълна и се говори за четиридневна работна седмица, а у нас? Това коментира председателят в оставка на БСП Корнелия Нинова в интервю пред БНР...

публикувано на 24.07.24 в 15:51
Вера Йоурова говори на пресконференцията за доклада за върховенството на закона за 2024 г. след седмичната среща на Европейския колегиум на комисарите в Брюксел, Белгия, 24 юли 2024 г.

Какво се казва в доклада на ЕК за върховенството на закона за България

В България остават предизвикателствата пред качеството на законотворческия процес, се казва в общата част на доклада за върховенството на закона за България, оповестен от Европейската комисия. ЕК оповестява годишните доклади за върховенството на закона В него се отбелязва също липсата на напредък по отношение на достатъчно на брой окончателни..

публикувано на 24.07.24 в 15:49
Васил Терзиев

Съдът отхвърли жалбата срещу предварителното изпълнение на решението за бордовете на 6 дружества в София

Административният съд в София отхвърли жалбата на кмета Васил Терзиев срещу предварителното изпълнение на решението за смяна на бордовете на 6 общински дружества до провеждането на конкурс. Определението на съда може да се обжалва в срок от 7 дни. Спорове за рокадата в ръководствата на големи столични дружества Отстраниха съветите на..

публикувано на 24.07.24 в 15:38

Украйна и Русия си размениха изявления в подкрепа на преговори за прекратяване на войната

Украйна и Русия си размениха изявления в подкрепа на преговори за прекратяване на войната.  Киев е готов да преговаря с руски представители, ако Москва желае да води преговори "добросъвестно", каза украинският външен министър Дмитро Кулеба при посещението си в Китай. Кулеба обаче подчерта, че в момента Русия няма такава готовност.  Говорителят на Кремъл..

публикувано на 24.07.24 в 15:28
Богдан Богданов

Богдан Богданов: Общинският съвет на Варна да възстанови на МИИ акциите на Пловдивския панаир

Министерството на икономиката и индустрията (МИИ) твърди, че Софийски градски съд е обявил за нищожно прехвърлянето на акциите на община Варна от Пловдивския панаир към дружеството "Пълдин туринвест".  Според министерството обаче съдът е отхвърлил иска на държавата срещу Община Варна за правата върху акциите.  Общината ще трябва да заплати близо 755 000..

публикувано на 24.07.24 в 14:58