Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скаутски лагер „Зизу“ край река Негованка

Скаутски лагер „Зизу“ край река Негованка
Снимка: Здравка Маслянкова

50 деца захвърлиха телефоните и таблетите и избраха да станат природоразузнавачи. От четвъртък до неделя заедно с родителите си те се учат как да бъдат общност, да си помагат един на друг и да се грижат за природата, разделно да събират и рециклират отпадъците в скаутския лагер „Зизу“ край река Негованка във великотърновското Ново село.

Зона, свободна от електронни устройства, но широко отворена за приключения, игри и споделеност си създадоха малките природоразузнавачи, както се нарекоха скаутите от лагера „Зизу“ край Ново село. Децата се наслаждават на щури забавления, учат се на риболов, провеждат занятия за водната флора и фауна, но и как да опазват природата. 

Скаутски лагер „Зизу“ край река Негованка

„Тук съм, за да мога да играя, да се забавляваме, за да се забавляваме, чистим природата и ми е хубаво. Тук е най-хубавата природа, газихме в реката. Пазим природата чиста, правим интересни забавления и се стараем да сме добре. В блока е затворено пространство и задушно, тук вятърът те вее, можеш да бягаш свободно и е много хубаво. В природата е по-чисто и хубаво. Тук можем да бягаме, забавно е и се уморяваме“, споделиха децата.  

Скаутският лагер се организира за пета година от кметството в Ново село и центъра за работа с деца, за да сплотят местната общност. Родителите присърце приемат каузата и активно се включват заедно с децата си в спортните занимания, в приготвянето на храната и почистването на природата и изворите на река Негованка.

Скаутски лагер „Зизу“ край река Негованка

„За втора година сме, приятно е, занимават се децата, забавляват се, научават нови неща и намират нови приятели. И на двамата ни харесва. Неустоимо е да сме сред природата. Днешната обстановка, технологиите много ги натоварват чисто психически, изнервени са. Не познават нищо от заобикалящия ги смет. Това им помага“, разказаха родителите.  

Няма по-хубаво нещо от природата, създава се общност, децата се забавляват на воля, създават се нови приятелства, разказва ирландката Елинор Адамсън, ръководител на центъра за работа с деца „Зизу“ в Ново село: 

„Много се радвам да гледам деца в природата със семейството за общност. За този уикенд БЧК ще дойде и ще направи уроци за първа помощ с нашите деца. Учат риболов малките от по-големите, помощ в кухнята“.

Скаутски лагер „Зизу“ край река Негованка

Тази година с децата ще има и специализирани занятия, в които се включва и Регионалната екологична инспекция. 

Скаутски лагер „Зизу“ край река Негованка

В събота вечерта децата и родителите ще търсят особено съкровище, разказва инициаторът на детския скаутски лагер Христо Христов, кмет на великотърновското Ново село: 

„Съкровищата ни са любовта и знанието, мисля че няма по-ценни неща от тези. Една от целите на този лагер, освен да сплотяваме местната общност, е да научим децата на ценните неща, а няма по-ценно от свободата, знанието и любовта“


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37