Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изцеление и покаяние

„И ето, донесоха при Него един разслабен, сложен на постелка. И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: дерзай, чедо, прощават ти се греховете! Тогава някои от книжниците казаха в себе си: Той богохулствува. А Иисус, като видя помислите им, рече: защо мислите лошо в сърцата си? Защото кое е по-лесно? Да кажа: прощават ти се греховете ли; или да кажа: стани и ходи? Но за да знаете, че Син Човеческий има власт на земята да прощава грехове (тогава казва на разслабения): стани, вземи си постелката и върви у дома си. И той стана, взе си постелката и отиде у дома си. А народът, като видя това, почуди се и прослави Бога, Който е дал такава власт на човеците.“

Текстът е от Евангелието от Матей, глава 9, стихове от 1-ви до 8-ми. В него сякаш Христос слага знак на равенство между опрощаването на греховете и изцелението.

Отец Божидар Маринов от столичния храм "Въздвижение на Светия кръст Господен" предложи на слушателите на „Духовен поглед“ своето тълкувание върху пасажа:

Всички евангелски четива, които ползва църквата, и всички чудеса, които е извършил нашия Господ Иисус Христос свързват изцелението с покаянието от греха. В някои случаи Христос е казвал "Прощават ти се греховете", друг път директно прощава. Тук даже има и допълнение - по вярата на приятелите, Той изцелява болния. - В Евангелията от Марк и Лука е записано, че четирима души са донесли разслабения в нозете на Господа.- Господ Иисус Христос познавал не само болестта на парализирания, познава и нашите болести, но той познава и тайната на покаянието на всеки един от нас и на този, когото изцелява. Бог в милостивата Му и изцелителна за душата любов, ни призовава към покаяние и изправяне. Понякога Той допуска да бъдем лишени за известно време от свобода, от здраве или материални блага или социални почести. Затова се случва да преминем през нещастия, болести, изкушения, които тайнствено ни подтикват, призовават да се покаем, да се доближим повече до Бога чрез молитва и добри дела. Защото Бог е изворът на живота, на изцелението, на освобождението от нещастията. В молитвите, които четем в църквата, когато дойде някой болен или на когото предстои операция, ние казваме:

 "Господи Иисусе Христе, извор на живота и безсмъртието, лекарю на душите и телата, Ти наказваш и милваш, допускаш болести за наше вразумление и лекуваш. Знаем, че сме недостойни да призоваваме Твоето пресвято име, понежевсекичасно престъпваме Твоите повеления и прогневяваме Твоята безкрайна благост, но ние знаем също, че ти си Бог на каещите се и без Твоята свята воля не пада ни един косъм от главите ни."

Ето как са свързани нещата: болестите, ограниченията в живота ни са следствие от първородния грях. Думата „спасение“- на гръцки „сотирия“, а на латински – „салвос“, означава „оздравяване“, „освобождаване от трудна ситуация“. Господ е избавител, изцелител на всички нас, когато пострадаме. Той ни спасява, за да добием благодат и да живеем в царството Божие с Него.


Разкажете ни за Тайнството Маслосвет,

Едно от тайнствата, установени от Бога е Тайнството Елеосвещение. Един път в годината, на Велики четвъртък, извършваме това тайнство за всички хора, които са в храма, след като се освети елей „за здраве на душата, за опрощаване на греховете“ - така пише в молитвата. Молим Бог в присъствието на седем свещеници, с четенето на седем дълги молитви,седем Евангелия, седем апостола. Така се освещава елей. Когато бъде помазан болният с този елей, да получи изцеление. Ние не знаем Божиите мисли. Ако Божият промисъл за даден човек е да премине от този свят, то като сме го помазали с този осветен елей, ние сме го подготвили за смъртта, за вечния живот.

В това евангелско четиво - че четиримата приятели са се застъпили, Бог го изцелява, Бог го спасява по тяхната вяра. Затова ние трябва не само да утешаваме, но да вдъхнем на хората, които идват в храма вяра, доверие в Бог. Да знаят, че дори да не се случи изцеление, за което молим, Бог е провидил най-доброто за нас, защото Той ни обича, Той пострада заради нас. Не само когато ние сме засегнати, но и нашите близки. Да бъдем търпеливи. Апостол Павел е писал в посланията си:"Понасяйте един на друг теготите си". По всякакъв начин даблагодарим на Бог за всичко. С търпение, смирение, послушание да изтърпяваме и приемаме Божията воля.


Има ли днес, духовно място, в което човек чрез вяра в Божието слово и делото на кръста може да бъде здрав в дух, душа и тяло?

Възможно е разбира се. Ние за това се молим непрестанно в молитвите на църквата, за безболестен живот. Но трябва да помним, че Бог промисля най-доброто за нас. Това да бъде нашата утеха, нашата надежда, когато се случат тежки моменти и изпитания.

Снимки - личен архив.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56