Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симона Шкьопу: Америка ме научи, да бъда малко по-усмихната

3
Симона Шкьопу
Снимка: Личен архив

В САЩ няма официален език, но се смята, че се говорят най-малко 350 езика. Английският е най-разпространеният, но той не е вписан като официален. Испанският е вторият, следван от китайски и френски. Писменият превод от един език на друг е познат от около 2000 г. пр.н.е., а за устния превод се предполага, че е с още по-стара история. 

Колко са преводачите е твърде трудно да се каже, но преводът днес е индустрия за близо 40 милиарда долара. Професионалните преводачи са около 300 000, но това съвсем не може да е точно, защото много от хората, които ни помагат да преодоляваме езиковите бариери, просто не фигурират в статистиките. 

Симона Шкьопу е една от тях - лицензиран преводач. Това е професията, която тя открива за себе си в Америка, където живее вече 22 години. 

Симона е разписала не малко ученически свидетелства за 12-те си учителски години в МБУ в Чикаго. Изоставя Бургаския технически университет, където е зам.-директор, изоставя Бургас и морето и тръгва към Чикаго, за да направи своите открития за Америка. 

"Започнах, както се казва от най-ниското стъпало, доставка на пици. Една вечер отидох на адрес да занеса поръчаните пици. Аз позвъних. Никой не отговори. Чух някакъв шум. Светеше. Разбрах, че има хора. Отново позвъних, после малко по нервно, пак позвъних и след 2-3 минути зад гърба си на улицата видях, че спря полицейска кола. Полицаят се приближи и ме пита, защо съм там. Отговорих, че нося пица. Той каза, че хората, които живеят в тази къща, са се обадили, че някой много настоятелно звъни на вратата. Аз останах изключително изненадана, как може такова нещо да се случи и се чудех защо не дойдоха до вратата да отворят и да видят, защо звъня. В последствие разбрах, че от пицата са ми дали грешен номер на къщата. Тогава разбрах, че за американците е много характерно да бъдат подозрителни. Имах втори такъв случай, отново подозрителни американци, които позвъниха в полицията, понеже бях спряла пред тяхната къща колата си и в момента говорех по телефона с България", разказа за БНР Симона Шкьопу. 


На какво те научи Америка?

Да бъда малко по усмихната. Аз започнах живота си, съзнателния си живот като учителка в село, на село и там хората се поздравяваха и дори без да ни познават, ни казваха Добър ден или добър вечер. Тук по същия начин бях много изненадана. Това в България не става в големия град, а тук в Чикаго то се случва. Това ми харесва. Когато срещнеш погледа на американеца, той не те гледа намръщено, усмихва се и в повечето случаи поздравява. Но в същото време американците са подозрителни, трудно се сприятеляваш с тях, но те винаги са в настроение, винаги са с усмивка. Дори когато искат нещо да откажат, те отказват и го правят с усмивка. Дори може и да не разбереш, че са ти отказали. 

В Америка кое е мястото, което те е впечатлило или ти харесва?

Преди десетина години направих една екскурзия в Западна Америка и посетих повечето каньони. Изумителна гледка. Толкова красиви места не бях виждала. Не знаех, че съществуват и парка Йосемити, езерото Тахо. Имах щастието с вертолет да разгледаме езерото Тахо. Беше нещо невероятно, сякаш стъкло, сякаш не е вода. Уцелих времето. Времето беше тихо. Беше много красиво. 

В Америка хората обичат да спортуват или дори да не обичат, много се стараят да спортуват. Ти спортуваш ли? 

Не, аз не спортувам. Аз не обичам да ходя на фитнес, но обичам да карам колело. 

Играеш тенис на маса?

О, да. Играя тенис на маса. Обичам да играя тенис на маса не толкова често, колкото искам, но продължавам да играя и това е започнало още преди 2000 година. Моята приятелка, която е причината аз да дойда тук в Америка, заедно с нея играехме тенис и това продължава до ден днешен. 

Още по темата слушайте от интервюто на Елена Цанева със Симона Шкьопу в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04