Институциите, заети с проследяването на чистотата на морската вода, са категорични, че няма данни за замърсяване на водите в българската акватория на Черно море. Потенциалните замърсители след разрушаването на язовирната стена на "Нова Каховка" продължават да се намират в изключителната икономическа зона на Украйна. Сателитните изображения също не показват замърсяване в страната ни и съответно няма никакви притеснения, свързани със зоните за къпане по българското Черноморие. Независимо от това в социалните мрежи продължават и до днес да се появяват публикации и коментари, които твърдят обратното.
Какви изследвания се правят от институциите и има ли повод за притеснение, или става дума за фалшиви новини и твърдения?
Наблюдение и проби на морските води се извършват от Басейновата дирекция "Черноморски регион" още от месец юни 2022 година. До май тази година пунктовете бяха три – Дуранкулак, Шабла и Калиакра, а изследваните показатели са тежки метали и радионуклиди. След разрушаването на язовирната стена на "Нова Каховка" са добавени и допълнителни показатели за мониторинг и още три пункта, извън вече изброените.
На 17 юли (в понеделник) са взети нови проби от бреговите пунктове от Басейновата дирекция, от морските такива се вземат веднъж месечно, посочи директорът ѝ Явор Димитров. Той подчерта, че пробите не показват превишение на нито един от показателите:
"Нямаме превишение на нормите".
Бдителността на хората действително е завишена по обясними причини, добавя Явор Димитров и сигнали и запитвания се получават постоянно, но нулите в изследванията на лабораториите говорят най-красноречиво и казват единствено, че проблем с чистотата на морската вода в България няма.
Регионалната здравна инспекция в Добрич също изследва морската вода по микробиологичните показатели ешерихия коли и чревни ентерококи. Двайсет са пунктовете, които обхващат плажовете от Дуранкулак-север до Кранево-юг, като от началото на май до момента са направени 154 проби. Според въведените стандарти резултатите ясно показват, че водата е с отлично качество и по двата показателя, посочи директорът на Здравната инспекция в Добрич д-р Светла Ангелова.
Заради притесненията у хората по отношение на качеството на морската вода на страницата на РЗИ е изведен специален бутон, където всеки може да открие подробна информация за изследванията и резултатите за летния сезон. От Курортния комплекс "Албена" също започнаха да правят свои независими изследвания на морската вода по микробиологични показатели, с идеята туристите да бъдат напълно спокойни, че качеството отговаря на изискванията, посочи главният санитарен инспектор д-р Тамара Стойкова.
По думите на д-р Светла Ангелова основната задача на институциите, изследващи качеството на морската вода, е те да гарантират и да се грижат за здравето на хората. По тази причина никой не би си позволил да скрие притеснителни данни или да подаде неверни такива.
Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе. "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани". 31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата , уточни тя. Според аутопсията, става дума за..
Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..
"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай . Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..