Поетичен пърформанс миналата година направи своя дебют по случай 95-тата годишнина от рождението на големия поет и драматург Иван Радоев. Той се казва „Един бял лист“, а в него се представя подбор от най-обичаните любовни и социални стихотворения на Радоев.
Режисьорът на спектакъла Йордан Славейков и Калоян Радоев, внук на големия ни поет създават тази изключително въздействаща идея.
"Освен това в спектакъла се включи и бащата на Калоян, а след това нещата станаха леко, лесно и приятно по две причини - отлична поезия и талантливи актьори. Получи се много свободно и с много въздух...
Калоян ми даде достъп до всички стихове на дядо му, каза пред "Понеделник вечер" Йордан Славейков.
По думите на Славейков обединяващото в избора на стиховете за пърформанса е отношението на поета, на мъжа Иван Радоев към любовта от различните периоди от живота му.
През октомври имаме идеята да бъдат включени стихове, посветени на философията на живота, на родината, на природата и такива, в които поетът се обяснява в любов на родината, казаха Радоев внук и режисьорът.
"За дядо ми винаги съм чувал само добри неща, но когато пораснах и станах на 18 години разбрах, че като автор е супер интересен и аз го опознавах все повече. Именно около пърформънса „Един бял лист“ се разрових из архива и намерих алтернативни версии на стихотворения и това за мен се оказа едно общуване, макар той да не е при нас, разказа още за "Хоризонт" внукът Калоян Радоев.
"Аз с огромно уважение, с доза страх и респект тръгвам към авторите, които ще представям, освен с огромното любопитство, което ме води... Открих Радоев нежен и лиричен - защото драматургията действие, но поезията е друго, най-великото изкуство след музиката, тя е много чувствителна и такъв точно Иван Радоев открих във всичките му години, той винаги е с отворени очи към това накъде върви света, и накъде върви собственият му живот, разказа още Йордан Славейков.
Поезията и драматургията за дядо ми са били като деня и нощта - поезията е нощта, а драматургията е деня, защото тя се занимава със социалните аспекти на живота, а поезията се чете нощем и когато си сам, сподели още внукът Радоев.
Още по темата в звуковите файлове.
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..