Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оскъпяват ли акумулаторните батерии слънчевата енергия?

Снимка: БТА

В началото на август се очаква Министерството на иновациите и растежа да публикува списъците с фирмите, които ще получат финансиране за изграждане на свои нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на енергия. Интересът е голям и общата стойност на подадените проекти надхвърля значително бюджета по мярката, който е в размер на 200 милиона лева.

В срок е набирането и на проекти от Министерството на енергетиката, които да подпомогнат българските домакинства в изграждането на фотоволтаични системи. "Зелените" решения и стойността им за хората са във фокуса на световната политика, а всеки инвеститор се съсредоточава освен върху екологичните и над икономическите ползи.

Ръстът на нови мощности на база на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) през 2023 г. в света ще е най-същественият за цялата история, а през 2024 г. този ръст ще продължи. Това е прогноза на Международната енергийна агенция в доклада ѝ от юни тази година.

На Стария континент ускорените инвестиции във възобновяеми енергийни източници предпоставят формулирането на нови и по-амбициозни цели за увеличение на дела на възобновяемата енергия.

Възможности за финансиране по линия на "зелените политики" от Плана за възстановяване и устойчивост се предоставят на български фирми и домакинства.

562 микро, малки и средни предприятия кандидатстват за изграждане на свои нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на енергия.

Тече срокът, в който Министерството на енергетиката набира проекти по процедурата за изграждане на фотоволтаични системи от страна на българските домакинства. По националната схема за подпомагането им се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за подгряване на вода за битови нужди, както и на фотоволтаични централи за производство на ток, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.

Доставката и монтажът на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване могат да бъдат финансирани по тази процедура изцяло, но с не повече от 1960,83 лв. Фотоволтаичните системи се финансират до 70%, но не повече от 15 хил. лв.

Експерти анализират ползата от батериите. Да, те съхраняват енергията, но с тях цената на инвестицията скача.

Доц. инж. Пламен Цанков е заместник-ректор на Техническия университет в Габрово по научноизследователската работа, експерт в областта на енергийната ефективност и ВЕИ. Провежда проучвания на работещи системи за фотоволтаично осветление, използвани при обучението на студентите. Според него при дългосрочни проекти цената се оскъпява и е препоръчително хората да изчислят дали енергията от акумулаторните батерии ще компенсира инвестицията

Ивайло Раднев управлява фирма за проектиране и изграждане на фотоволтаични централи и паралелно с това с екип от съмишленици провеждат обучения за деца. Инвестирал е собствени средства в малка фотоволтаична система с учебна цел. Примерите от практиката му показва, че има и други решения за евтина енергия, освен акумулаторните батерии. Той също изчислява, че когато направиш предварителен анализ, сметките излизат.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55