"Черно море е море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра, тест много близо до брега. Това го прави особено чувствително на различни заплахи. Ние с "Грийнпийс" вече от година и половина започнахме активна работа по опазването на живота в Черно море, каза за "Нощен Хоризонт" Мартин Томов, координатор в екипа на "Грийнпийс", работи по проект "Живо Черно море" като част от голямата идея на неправителствената организация за по-зелен и по-мирен свят.
"Грийнпийс" провежда кампании в защита на околната среда от 1971 г. насам. През 1971 г. основателите на организацията отплават за остров в Арктика. Да спрат ядрена бомба. Този поход се превръща в първоначалната искра на глобално движение, което ще промени историята.
"Мисията, която ни води в защита на нашето море е и една от основните заплахи - войната в Украйна.
Томов поясни, че за тази цел Черно море трябва да има статут на "строго защитените зони", а Черно море трябва да бъде морски резерват?
"Черно море е специална екосистема , тъй като самото море е най- големият воден басейн, в който няколко слоя не се смесват. Днес имаме море, в което живота е концентриран в дълбочина до 200 метра и много близо до брега, което го прави чувствително на много заплахи, които се трупат и всяка от тях умножава следващата. Войната в Украйна в момента е над всички заплахи, които съществуват.
Морето има уникална способност да се саморегулира и да прави собствен баланс, за да се пречиства. Достатъчно е да има места където това може да се развива - това може да стане чрез морски резерват. В Украйна например има такъв, но в момента той не е защитен. Това е цел, която много държави си поставят. Това са зони, в които не се допускат дейности, които вземат неща от морето.
"Това означава зони, в които не се допуска добив на ресурси, на живи организми, да има забрана за улов на конкретни места, в които има най-голямо биоразнообразие, забрана на дейности, които вредят на екосистемата. Защото това са зони, които се самоочистват и тогава тези защитени зони ще бъдат като убежище за всички организми, допълни Мартин Томов.
За живота в морето и кои са мегапроектите, които заплашват Черноморието? - чуйте в разговора на Добринка Добрева с Мартин Томов.
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..