Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Кицевски: От 30 години отношенията между България и РСМ се влошават съвсем съзнателно

| Интервю
Снимка: Иван Русланов

В последните 30 години отношенията между България и РСМ се влошават и то съвсем съзнателно, заяви пред БНР Никола Кицевски - журналист и писател.

"От една страна това се прави абсолютно съзнателно от голяма част от управляващите поредните правителства в Македония, не от всички, разбира се. От друга страна - от т.нар. български патриоти, които с действията си вместо да допринасят за интереса на България, те само подкопават позициите на нашата страна и допринасят също за влошаването на тези отношения".

За честването на Илинденско-Преображенското въстание, той изказа мнение, че отбелязването на този ден трябва да става съвместно от двете държави. "И президентът, и премиерът присъстваха и изнесоха речи. И в двете речи те не се притесниха да посочат историческата истина, което веднага ще предизвика ответната реакция", посочи той.
"Вчера беше поставен въпросът от сръбска страна за сръбско малцинство в България. Това са неща, които някак ги пропускат управляващите у нас и специално тези, които се занимават с външната ни политика", подчерта Кицевски в интервю за предаването "12+4". 
 
"Колкото повече се приближаваме към нашите политици, толкова повече виждам приказване на думи и толкова повече пълна незаинтересованост от това, което ще се случи, и пълно безхаберие и некадърност от това, което трябва да постигнем - като започнем от този договор за добросъседство и сътрудничество, който беше подписан, който беше изнуден и който е съставен доста некомпетентно от наша страна без конкретни изисквания и без да се поемат някакви ангажименти и най-вече без механизми за това тези ангажименти да влязат в сила, като минем през нашето поведение при кандидатстването на Македония за ЕС. Сега от македонска страна казват - ние не искаме да ни се поставят повече условия, а България казва "Ние няма да поставяме повече условия, само това е условието - българите да бъдат вписани в Конституцията като един от държавотворните народи в Северна Македония. Не е това условието. Дали ще бъдеш вписан в някакъв документ или не, това не означава, че ще бъдат спазвани правата на българите", коментира журналистът.

По думите му на хората, които участат в историческата комисия от македонска страна, им се плаща, за да фалшифицират историята:

"Тяхната кариера зависи от това колко по-добре ще фалшифицират историята".
 
Според него трябва да бъде издигнато ново искане - за отваряне на досиетата на югославската тайна полиция и УДБА

"Не е нужно да се отварят досиетата, както при нас, до 1989 г., достатъчно е до 1953 1955 г. и във всички тези досиета ще се види, че всички, които са преследвани, са преследвани заради това, че са били българи. Това трябва да е първо част от разговора между България и ЕС, защото за да може България да кандидатства в ЕС и НАТО, това беше едно от негласните условия и България за добре или зле го изпълни. Такова условие ЕС не е поставял към Скопие или САЩ. Това условие го няма в досегашната ни преговорна рамка. Много биха се притеснили някои политици или наследници на български политици, особено от квотата на т.нар. русофили. Има много неща, които ще се разкрият".

Според него е достатъчно този въпрос да се постави към присъединяването на Сърбия

Кицевски посочи сегашният интерес на България:

"Да се съхрани историята такава, каквато е. Второ - да имаме една добросъседска държава, каквато нямаме - тази нация в момента се изгражда единствено на антибългарска основа".

Никола Кицевски е редактор на книгата на баща си Димитър Кицевски "Македония под игото. Поменик на мъчениците". По думите му раната "Македония" може да бъде затворена със смяна на поколенията и смяна на "господстващата върхушка в Скопие, която е тотално зависима от Белград".

"Агитките са тези, които могат да нанесат най-големите вреди на нашите отношения, защото те са в основата на шовинизма. Шовинизмът ги експлоатира. Те сами не знаят какво значи родолюбие, патриотизъм, но се представят за такива", изказа мнението си още журналистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев за приемането ни Шенген: Историческо събитие и мечта на много българи

Пълноправното членство на България в Шенген е историческо събитие и мечта на много българи. Това заяви премиерът Димитър Главчев. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген "Днес стана факт това, което чакаме не само ние, ами и много хора от години. Историческо събитие. Ние малко по-работно гледаме на нещата, но може би е..

публикувано на 12.12.24 в 17:14

Дело за лекарска грешка при смърт на родилка завърши с шест оправдателни присъди

След шест години разследване и седем години съдебно следствие, делото за лекарска грешка, довела до смъртта на 19-годишна родилка Деяна Георгиева завърши на първа инстанция с шест оправдателни присъди. Софийският градски съд не намери доказателства срещу двамата гинеколози от болница "Шейново" и четиримата хирурзи от Спешния център "Пирогов", които..

публикувано на 12.12.24 в 17:11
При последната катастрофа в края на ноември в Самоводене бяха разрушени два имота

Пътната полиция засилва контрола върху трафика в Самоводене

Пътната полиция засилва контрола върху движението с превишена скорост по главния път Русе – Велико Търново през село Самоводене. Този ангажимент беше поет от контролните институции на среща с жителите на селото, които готвят протести срещу влошаващата се пътна безопасност. За последните три години на главния път Русе – Велико Търново в..

публикувано на 12.12.24 в 16:55

Инспекцията по труда проверява ДГС-Кюстендил заради изплащането на заплатите

Инспекцията по труда е започнала проверка в Горско стопанство-Кюстендил по изплащането на заплатите, казаха за БНР от дирекцията. Проверката ще продължи 1 месец, коментира и.д. директорът Даниела Велинова. От инспекцията ще изискат документация, свързана с изплащането на възнагражденията в горското стопанство, ще се проверява периодът и до..

публикувано на 12.12.24 в 16:53
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова

В НС отчетоха: Състоянието на водния ресурс е тревожно

Тревожни данни за състоянието на водния ресурс и достъпа до вода за битови нужди и напояване бяха изнесени по време на изслушване в НС за проблема с безводието в страната. Според министъра на околната среда и водите Петър Димитров има тенденция за трайно засушаване и намаляване на водния отток, като особено тревожни са данните за Дунавската равнина,..

публикувано на 12.12.24 в 16:38

ГИТ напомня как трябва да се плаща работата по време на празниците

Работата по време на Коледните и Новогодишните празници се заплаща с минимум двойно увеличение, напомниха от Главната инспекция по труда. Ако трудът е и извънреден, се дължи допълнително 100% увеличение. От предстоящите празници официални са 24 декември – Бъдни вечер, 25 и 26 декември – Рождество Христово и 01 януари – Нова година. За..

публикувано на 12.12.24 в 16:21

КНСБ иска да бъде приета национална заплата за издръжка

В България да бъде приета национална заплата за издръжка и до 2027 година минималната работна заплата да достигне поне 80 процента от нея. За това настоя ръководството на КНСБ на организиран от синдиката международен форум по темата. Според дефиницията на Международната организация на труда заплатата за издръжка е нивото на заплащане, което е..

публикувано на 12.12.24 в 16:12