Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Кицевски: От 30 години отношенията между България и РСМ се влошават съвсем съзнателно

| Интервю
Снимка: Иван Русланов

В последните 30 години отношенията между България и РСМ се влошават и то съвсем съзнателно, заяви пред БНР Никола Кицевски - журналист и писател.

"От една страна това се прави абсолютно съзнателно от голяма част от управляващите поредните правителства в Македония, не от всички, разбира се. От друга страна - от т.нар. български патриоти, които с действията си вместо да допринасят за интереса на България, те само подкопават позициите на нашата страна и допринасят също за влошаването на тези отношения".

За честването на Илинденско-Преображенското въстание, той изказа мнение, че отбелязването на този ден трябва да става съвместно от двете държави. "И президентът, и премиерът присъстваха и изнесоха речи. И в двете речи те не се притесниха да посочат историческата истина, което веднага ще предизвика ответната реакция", посочи той.
"Вчера беше поставен въпросът от сръбска страна за сръбско малцинство в България. Това са неща, които някак ги пропускат управляващите у нас и специално тези, които се занимават с външната ни политика", подчерта Кицевски в интервю за предаването "12+4". 
 
"Колкото повече се приближаваме към нашите политици, толкова повече виждам приказване на думи и толкова повече пълна незаинтересованост от това, което ще се случи, и пълно безхаберие и некадърност от това, което трябва да постигнем - като започнем от този договор за добросъседство и сътрудничество, който беше подписан, който беше изнуден и който е съставен доста некомпетентно от наша страна без конкретни изисквания и без да се поемат някакви ангажименти и най-вече без механизми за това тези ангажименти да влязат в сила, като минем през нашето поведение при кандидатстването на Македония за ЕС. Сега от македонска страна казват - ние не искаме да ни се поставят повече условия, а България казва "Ние няма да поставяме повече условия, само това е условието - българите да бъдат вписани в Конституцията като един от държавотворните народи в Северна Македония. Не е това условието. Дали ще бъдеш вписан в някакъв документ или не, това не означава, че ще бъдат спазвани правата на българите", коментира журналистът.

По думите му на хората, които участат в историческата комисия от македонска страна, им се плаща, за да фалшифицират историята:

"Тяхната кариера зависи от това колко по-добре ще фалшифицират историята".
 
Според него трябва да бъде издигнато ново искане - за отваряне на досиетата на югославската тайна полиция и УДБА

"Не е нужно да се отварят досиетата, както при нас, до 1989 г., достатъчно е до 1953 1955 г. и във всички тези досиета ще се види, че всички, които са преследвани, са преследвани заради това, че са били българи. Това трябва да е първо част от разговора между България и ЕС, защото за да може България да кандидатства в ЕС и НАТО, това беше едно от негласните условия и България за добре или зле го изпълни. Такова условие ЕС не е поставял към Скопие или САЩ. Това условие го няма в досегашната ни преговорна рамка. Много биха се притеснили някои политици или наследници на български политици, особено от квотата на т.нар. русофили. Има много неща, които ще се разкрият".

Според него е достатъчно този въпрос да се постави към присъединяването на Сърбия

Кицевски посочи сегашният интерес на България:

"Да се съхрани историята такава, каквато е. Второ - да имаме една добросъседска държава, каквато нямаме - тази нация в момента се изгражда единствено на антибългарска основа".

Никола Кицевски е редактор на книгата на баща си Димитър Кицевски "Македония под игото. Поменик на мъчениците". По думите му раната "Македония" може да бъде затворена със смяна на поколенията и смяна на "господстващата върхушка в Скопие, която е тотално зависима от Белград".

"Агитките са тези, които могат да нанесат най-големите вреди на нашите отношения, защото те са в основата на шовинизма. Шовинизмът ги експлоатира. Те сами не знаят какво значи родолюбие, патриотизъм, но се представят за такива", изказа мнението си още журналистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
) Пожарът в свищовското предприятие

Няма замърсяване на околната среда след пожара в завода за целулоза в Свищов

Няма химическо замърсяване на въздуха и околната среда след вчерашния пожар и последвал взрив в завода за производство на целулоза в Свищов, съобщиха за БНР от Регионалната екологична инспекция. Пострадалите при инцидента станаха четирима. Започна оценка на щетите.   Късно снощи в центъра на Свищов беше инсталирана мобилна лаборатория за..

публикувано на 30.07.24 в 11:09
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова дойде сама на преговорите с ИТН

В 11 ч. започна първата среща на представители на "Има такъв народ" с депутатите от кръга на Ивелин Михайлов от "Величие", които вече са независими. Репортерите са в залата, тъй като разговорите са публични.  Красимира Катинчарова е единствената, отзовала се на поканата. Тя обясни, че е упълномощена от колегите си да изрази позициите им...

публикувано на 30.07.24 в 10:56
На работна среща в Министерството на здравеопазването се обсъжда изготвеният от консултанти на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) доклад за структурата на бъдещата Национална детска болница. На снимката: Галя Кондева

Финалният документ за структурата на бъдещата Национална детска болница се чака през август

Очаква се финалният документ за структурата на бъдещата Национална детска болница да бъде готов през август, съобщи здравният министър д-р Галя Кондева. Документът ще бъде публикуван за обществено обсъждане, допълни тя. По думите ѝ в доклада на консултантите от Европейската инвестиционна банка се предлага болница с 404 легла, като структурата..

публикувано на 30.07.24 в 10:44
Сградата на Федералния резерв на САЩ

Федералният резерв на САЩ започва заседание по паричната политика

Управлението за федерален резерв на САЩ започва двудневно заседание по паричната политика. Повечето анализатори очакват финансовата институция да остави без промяна основните си лихвени проценти, но да даде знак, че ще започне да ги намалява на заседанието си през септември, информира Асошиейтед прес. Спадът на инфлацията и охлаждащият се пазар на труда..

публикувано на 30.07.24 в 10:38
Природозащитници на протест срещу закона в Истанбул, 27 юли 2024 г.

Турция прие спорен закон за бездомните кучета

Турският парламент прие снощи закон, който има за цел да събере милиони бездомни кучета от улиците и да ги настани в приюти. Планът предизвика тревога сред любителите на животните, които смятат, че кампания по стерилизация би била по-добро решение, предаде Ройтерс. Съгласно законодателството, предложено от Партията на справедливостта и..

публикувано на 30.07.24 в 10:29

Експлозии прекратиха потушаването на пожара в планината Славянка

Борбата с пожара в планината Славянка на границата между Гърция и България е прекратена поради експлозии в района. Въпреки че от 5 часа сутринта нашите огнеборци са на терен и се опитват да овладеят пожарните огнища, които се разразиха през нощта заради силния вятър, по-късно имаше взривове в района на минното поле и работата на пожарникарите..

публикувано на 30.07.24 в 10:07
Кораби на руския Тихоокеански флот ще участват в маневрите.

Русия започва мащабно военноморско учение

Руските военноморски сили започнаха планирано учение с участието на по-голямата част от плавателните си съдове и личния си състав, или 300 кораба и 20 000 матроси, съобщиха руските агенции, като се позоваха на Министерството на отбраната в Москва, предаде Ройтерс. Маневрите се явяват проверка на действията на командванията на три флота от..

публикувано на 30.07.24 в 09:53