„Моите мечти не са свързани с някое конкретно място на света и мисля, че това е една голяма привилегия, която нашето поколение -родените през 90-те, за първи път имаме в България. Човек може да постигне мечтите си, където и да е“, каза в интервю за предаването „Летни нощи“ по програма „Хоризонт“ Мартина Новакова – артист, режисьор, драматург, автор на пиеси, спечелил „Фулбрайт“ – една от най-престижните стипендии в света.
Завършила е испанска филология в София, театрално изкуство в Мадрид и социално ангажиран театър в Ню Йорк, където се състоя и премиерата на авторския й дипломен вербатим спектакъл „Веднъж прекосиш ли океана“ (Once You Cross The Ocean).
Вербатим театърът - думата идва от латински и дословно значи "дума по дума".
„В това се състои тази техника на документален театър, която всъщност пресъздава интервюта или медийни артефакти, които актьорите пресъздават дума по дума, а в някои случаи жест по жест, когато има и видеозапис“, обясни Новакова за постановката си:
„За моето представление интервюирах 20 български артисти в различни сфери на изкуството. В него пресъздавам шестима от тях, като ги въплъщавам буквално, т.е. повтарям техните думи с тяхната интонация с абсолютно всяка тяхна характеристика. Опитвам се да съм максимално близо до оригинала, както и повтарям и техните жестове“.
„Получава се нещо като диалог - това е начин да се представи една панорама (в известен смисъл) на живота на българските артисти, които се намират и творят в Ню Йорк, а също така е и начин публиката да се огледа в едни истински истории. Това е истинската житейска история на някого, която освен това е близка до твоята“.
Всяка емигрантска история е напълно различна!
"Въпреки това се опитах да намеря едни определени общи теми между всички, които мисля, че разкриват много за нас като българи - като културни специфики на характера ни и като цяло как нашата собствена история ни е формирала, аи как се държим и адаптираме към чужд културен контекст“, каза още Новакова за постановката си.
„Представлението е наполовина на български, наполовина на английски - според езика, на който взех интервюто, тъй като беше различно в различните случаи. Има субтитри и на двата езика“, добави Мартина Новакова, която наскоро направи турне, изигравайки „Веднъж прекосиш ли океана“ в „8 различни града в 5 различни американски щата“.
„За мен беше изключително важно хората да могат да поканят своите съпрузи, приятели, които не са българи и те също да разберат това представление, тъй като то служи и като визитка за България, но не с познатите неща, които можем да наречем клишета, ами по-скоро с това как се чувства един човек, който е от български произход, но опознава и американския контекст“, уточни Новакова, която след всяка постановка прави и дискусия с публиката, в която има и много представители на българските общности зад граница:
„Много от тях ми казаха, че за тях би било много интересно да изиграят представлението пред техните роднини и приятели, тъй като се опитват да обяснят какъв е животът им в чужбина, за това как се чувстват като хора, които са разделени малко или много на две - между два континента, между две напълно различни страни“.
„Много ще се вълнувам от този момент, в който ще могат да споделя представлението и с българската публика“, изтъкна още Мартина Новакова.
„Когато заминах за Ню Йорк,например, всичко беше толкова ново, толкова стимулиращо и по същия начин, когато пък съм там - поглеждам към България и преосмисля живота си тук, както и всичко, което се случва в страната ни“, казва още тя.
„Никога не съм се спирала, винаги съм била в движение, но специално прекосяването на океана е тема, която ме вълнува и поради историческо си значение. От толкова векове това е свързано с някаква генерална промяна в живота - всеки, който иска да започне отначало прекосява океана или прекосява континента. И всъщност ми беше интересно да изследвам точно този път, тези прекосявания и да сравня техните преживявания със собствените си. И да направят нещо като снимка на този момент на историята, в който се намираме – какво ги вълнува тези хора, какъв е бил пътя им и как се вижда България от там".
„Всеки един артистичен проект изисква такова влагане на частица от теб, че всъщност той е една осъществена мечта, защото това е една различна версия на самия теб“, подчерта още Мартина Новакова, която в момента работи по нов спектакъл:
„За момента съм между България и Мадрид, тъй като работя и там – там завърших първата си магистратура, там има много колеги. Имам един проект през ноември, но не мога да не мога още да кажа много, тъй като е още в зародиш. Това е продължение на един проект, който направихме с моя сценичен партньор Мигел Валентин от Испания. Това, което направихме преди 2 години беше аудио пърформанс за фотографската изложба на Волфганг Фолц– личния фотограф на Кристо и Жан-Клод в Софийска градска художествена галерия. Всъщност това беше един аудио гид, а в същото време имаше и актьори, т.е. беше пърформанс, който предлагаше различни начини на разглеждане на изложбата и изобщо свързане с изкуството. Това ще бъде като продължение на този проект, като този път артистите и пространството ще бъдат различни“.
Абсолютно всеки от тези проекти всъщност е една мечта, споделена с публиката!
Това е най-голямото удовлетворение – на споделянето с публиката.Това е едно мечтане, един процес на мечтане. Както и за „Веднъж прекосиш ли океана“ - това е представление, което бих казала, че не чувствам като нещо свое. Това са историите на други хора – не е моята лична история, въпреки че аз съм човекът, който ги въплащава. И това връщност е историята на толкова много хора, които всъщност живеят в чужбина или хора, които са пътували, или хора, които мечтаят за това да пътуват", каза в ефира на програма „Хоризонт“ Мартина Новакова, чието интервю за предаването „Летни нощи“ можете да чуете в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..