Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Воева: Поезията ни прави по-добри

3
Виолета Воева
Снимка: Станислава Пирчева

„Мисля, че поезията ни прави и по-добри, и може би и тъжни, но в никакъв случай агресивни“.
Това обобщение направи в ефира на "Нощен Хоризонт" Виолета Воева, поетеса и филолог, гост по темата за щастието да пишеш поезия.

От дете пише тайничко в мерена реч, а иска да пише, защото за нея писането е свобода. Обича и сега мириса на книги.

„Заедно с това, гледах глобуса като нещо магическо и мечатех да пътувам: да обикалям различни земи, в които историята може да се види на живо. Тогава нямаше как да се пътува навън, затова още в пети клас, когато учехме История на Стария свят, знаех какво искам да уча – и история, и филология.“

 „И понеже младостта ме правеше и безгрижна, тръгнах из лабиринтите на археологията – на Царевец, в Кюстендил – средновековния Велбъжд, Централна метростанция - София, Костинброд, Свищов – Нове. Всъщност, тази част от пътешествията ми из археологията, внезапно приключи, защото времето беше на амбициозните и безскрупулните, а аз не съм от тях и се наложи да търся друго място под слънцето.“

Виолета Воева                       Снимка:Личен архив

Виолета Воева започва да преподава история и литература, но когато вижда обява, съвсем случайно, кандидатства и почва като редактор, правейки четири списания за интериор и екстериор.

„И тогава се наложи и да снимам, освен да пиша и поправям чужди текстове. Ходих на уроци при мой приятел – фотожурналист и така полека-лека, не само пълнех със снимки списанията, но и почнах да снимам за удоволствие.“

Не спира и да пиша, обикновено нощем.

„И понеже съм сова, опитвам се и сега да слушам звуците на мрака, лятото – мелодиите на щуреца, есента – шепота на листопада, а зимата – скрибуцането на ледените перца.“

Като начало, пише в рими и някак естествено, преминава към свободния стих.

Виолета Воева                       Снимка:Личен архив

Виолета Воева завършва история и българска филология. Автор е на стихове, есета, статии, фотографии в различни печатни и интернет издания. През юни 2012 г. прави своята първа самостоятелна изложба.

След „Зимно море“ 1997 – „Свободно поетическо общество“, „Свободни като въздуха“ 2014 – ИК „Ера“, „Отворен финал“ 2018 – издателство „Скалино“, през 2021, излезе от печат и поетичната ми книга „Суфльорът на сънища“ на издателство „Лексикон“, с редактор доц. д-р Марин Бодаков.

Стиховете й са преведени на английски, италиански, испански, македонски и руски език.

И днес поетесата и филолог очаква възраждането на духа на българина.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41

Фестивал за планинарско и приключенско кино започва в Банско

Довечера в Банско ще бъде официално открито 23-ото издание на Международния фестивал за планинарско и приключенско кино. Освен срещи с чуждестранни и български имена от екстремните спортове, програмата включва изложби, детски занятия, както и прожекции на 75 филма от 39 държави. През деня децата ще участват в уроци по ориентиране, скално..

публикувано на 20.11.24 в 11:10

Борис Мисирков и Георги Богданов откриват изложба в Галерия "Алма Матер"

Изложба на Борис Мисирков и Георги Богданов се открива тази вечер в Галерия "Алма Матер". Събитието е от Културния център на Софийския университет и е част от фестивала за европейска солидарност - инициатива, посветена на 35-годишнината от падането на Берлинската стена . Общата тема на фестивала тази година е "Стени".  " Това се оказа една от..

публикувано на 19.11.24 в 10:15

Четири спектакъла "Танци на народите" на формация "Петлите" през ноември

Четири спектакъла ще изнесе бургаската танцова формация "Петлите" през ноември. Това ще се случи в Бургас, Поморие, София и Сливен. И четирите изпълнения на спектакъла, озаглавен "Танци на народите" , са финансирани от Министерството на културата. Зрителите ще видят българско, турско, гръцко и арменско изпълнение . Целта на тази..

публикувано на 19.11.24 в 10:03

Деветото издание на "Поезия в метрото"

Деветото издание на инициативата "Поезия в метрото" ще бъде открито на тази вечер в Полския културен институт в София. В проекта са включени произведения на общо 20 европейски автори. Произведенията им ще бъдат разположени на български език и в оригинал във вагоните на столичното метро и в част от метростанциите до 23 декември...

публикувано на 19.11.24 в 09:54

Романтика отвъд Ламанша ще звучи в "Музикалните вторници"

На 19 ноември от 19:00 часа в камерната зала "България" ще прозвучат клавирни квинтети от Едуард Елгар и Франк Бридж - двама английски автори, творили на границата между XIX и XX век. Камерната формация, която ще ги представи, е в състав: Стоимен Пеев и Евгени Ноев - цигулка, Виктор Мицев - виола, Тодор Иванов - виолончело и Богдан Станев - пиано...

публикувано на 19.11.24 в 09:25