Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Воева: Поезията ни прави по-добри

3
Виолета Воева
Снимка: Станислава Пирчева

„Мисля, че поезията ни прави и по-добри, и може би и тъжни, но в никакъв случай агресивни“.
Това обобщение направи в ефира на "Нощен Хоризонт" Виолета Воева, поетеса и филолог, гост по темата за щастието да пишеш поезия.

От дете пише тайничко в мерена реч, а иска да пише, защото за нея писането е свобода. Обича и сега мириса на книги.

„Заедно с това, гледах глобуса като нещо магическо и мечатех да пътувам: да обикалям различни земи, в които историята може да се види на живо. Тогава нямаше как да се пътува навън, затова още в пети клас, когато учехме История на Стария свят, знаех какво искам да уча – и история, и филология.“

 „И понеже младостта ме правеше и безгрижна, тръгнах из лабиринтите на археологията – на Царевец, в Кюстендил – средновековния Велбъжд, Централна метростанция - София, Костинброд, Свищов – Нове. Всъщност, тази част от пътешествията ми из археологията, внезапно приключи, защото времето беше на амбициозните и безскрупулните, а аз не съм от тях и се наложи да търся друго място под слънцето.“

Виолета Воева                       Снимка:Личен архив

Виолета Воева започва да преподава история и литература, но когато вижда обява, съвсем случайно, кандидатства и почва като редактор, правейки четири списания за интериор и екстериор.

„И тогава се наложи и да снимам, освен да пиша и поправям чужди текстове. Ходих на уроци при мой приятел – фотожурналист и така полека-лека, не само пълнех със снимки списанията, но и почнах да снимам за удоволствие.“

Не спира и да пиша, обикновено нощем.

„И понеже съм сова, опитвам се и сега да слушам звуците на мрака, лятото – мелодиите на щуреца, есента – шепота на листопада, а зимата – скрибуцането на ледените перца.“

Като начало, пише в рими и някак естествено, преминава към свободния стих.

Виолета Воева                       Снимка:Личен архив

Виолета Воева завършва история и българска филология. Автор е на стихове, есета, статии, фотографии в различни печатни и интернет издания. През юни 2012 г. прави своята първа самостоятелна изложба.

След „Зимно море“ 1997 – „Свободно поетическо общество“, „Свободни като въздуха“ 2014 – ИК „Ера“, „Отворен финал“ 2018 – издателство „Скалино“, през 2021, излезе от печат и поетичната ми книга „Суфльорът на сънища“ на издателство „Лексикон“, с редактор доц. д-р Марин Бодаков.

Стиховете й са преведени на английски, италиански, испански, македонски и руски език.

И днес поетесата и филолог очаква възраждането на духа на българина.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Неравноделната душа" с прожекция-специално събитие на 12 юли в "Одеон"

Прожекция-специално събитие на документалния филм "Неравноделната душа" се подготвя във Филмотечно кино "Одеон" - на 12 юли от 18:00 часа.  Пълнометраженият документален дебют на София Стойчева – сценарист и режисьор на филма, е емоционален разказ за хора от различни националности, които, без да имат родови връзки на Балканите, посвещават години..

публикувано на 09.07.24 в 17:25
Димитър Драганов

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни . Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога. Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами..

публикувано на 09.07.24 в 16:47

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще открие "Банско Джаз Фестивал"

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще бъде гост на "Банско Джаз Фестивал". Той ще открие предстоящото издание с концерт на 3-ти август заедно със своето трио - Мишел Сахрауи (китара), Йонатан Коен (бас) и Шир Гинот (барабани).  Сахрауи е китарист и композитор от Назарет, Израел. Когато е на 19 години, взема уроци по китара. През 1995 г. се..

публикувано на 09.07.24 в 16:35
Диана Данова – Дамянова

Диана Данова – Дамянова в дебрите на "Софийски музикални седмици" от 70-те години до днес

Музикология или музикознание – от гръцки се превежда като музика и думи. Обект на изследване в музикознанието са произходът на музиката и нейното историческо развитие, теорията на музикалните елементи и проблемите на музикалното изкуство. Този музикален анализ цели да открои естетиката, хармонията и критиката за музикалните произведения . В..

публикувано на 09.07.24 в 10:43
 Айтен Огуджу

Айтен Огуджу - един от най-добрите сценографи на Турция

Айтен Огуджу е сценограф за драматичен и куклен театър , преподавател е по сценичен дизайн в университета в Измир . Родена е в Разград, но 1989 година се преселват в Турция, където завършва Художествена гимназия, а след това и Измирския университет - специалност "Сценография".  Работила е за постановки освен в Турция и в Лондон, Косово, Катар,..

публикувано на 08.07.24 в 11:22

В крепостта "Царевец" във В. Търново беше открит 9-ият летен оперен сезон "Сцена на вековете"

С балетния спектакъл „Кармен“ по музика от едноименната опера на Жорж Бизе снощи в крепостта „Царевец“ във Велико Търново беше открит Деветият летен оперен сезон „Сцена на вековете“. До 11 септември в основната и съпътстващата програма на културния форум ще бъдат представени 14 оперни и балетни спектакъла. Българското национално радио е медиен..

публикувано на 07.07.24 в 12:53

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03