Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От години без регламентирани плажове в силистренската акватория на Дунав

Дунав
Снимка: Незабравка Кирова

В силистренската акватория на Дунав регламентирани плажове липсват, а от скоро в града няма и басейн.

Но въпреки забраната за къпане в реката, има хора, които продължават да търсят спасение в жегите именно по крайбрежието.

Така, както някога, но напълно законно са го правили техните родители.

Днес всяка година да се издават заповеди, които забраняват къпането в речните води.

Дунав

Едва ли има силистренец, който да не е виждал архивни снимки или да е чувал от родителите си за понтонния басейн, за плаващите ресторант и естрада, за летните плажове по крайбрежието.

За тях с носталгия си спомня в "Чуй лятото" известният на всички в околията Пенчо Великов, дългогодишен треньор по плуване и воден спасител.

"Преди десетки години всичко това беше организирано - градът се изнасяше на плажове край Дунава - имахме невероятни плажове през 1969 до към 1990 година. Всичко беше направено за хората срещу миимално заплащане и с всички хигиенни изисквания за отмора и почивка на плаж край Дунава, каза още Великов.

"Не само това - с кораби хората се изнасяха там на прохлада, имаше скари, чорба, хубава обстановка, спомня си с тъга и носталгия той.

В спомените му са и прояви като "Плуване към спомена", когато се изразяваше почит към паметта на отдалите живота си на Дунав и на един от островите се събираше множество силистренци.

И днес въпреки заповедта на кмета на общината, която забранява къпането в Дунав, на мнозина са известни едно-две местенца, облагородени от добросъвестни граждани, за плаж, отмора и разхлаждане в реката, на километър от града.

Там имаше и рибари.


Оказва се, че официални плажове няма по цялото българско крайбрежие на реката, каза за "Чуй лятото" заместиник - кметът на Силистра инж. Тихомир Борачев. Той сподели, че е разговарял със свои колеги, които са потвърдили. Според него причините са много.

Едната причина е, че реката е опасна на някои места, а на второ място има риск от натравяне, във водата са открити и опасни за здравето бактерии. 

Не е проучван опита на северната ни съседка Румъния, каза още инж. Тихомир Борачев, но пое ангажимент да говори с колегите от отсрещния на Силистра град Кълъраш, тъй като там, а и не само там има плажни ивици по брега на Дунав, с чадъри, шезлонги и спасители

За да бъдат предприети действия от страна на местните власти освен пари, на първо място ще са необходими и промени в Закона за водите, които да урегулират собствеността около крайбрежието на Дунав и развитието на плажовете по реката.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50