Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родител: Когато човек е бил "авантюрист" да има две деца, сумата за частна градина е доста голяма

Помагат ли реално компенсациите за неприетите в ясли и градини деца?

Мария Брестничка: Няма план какво правим от днес до деня, в който за всяко от тези деца ще има места

Снимка: Яна Боянова

Изплащането на компенсации за неприети в ясла или детска градина деца не решава проблема с липсата на места в големите градове. Необходим е анализ за колко деца са необходими такива места през следващите 10 години и план как да бъдат осигурени.

Мнението е на Мария Брестничка, директор "Развитие" в Националната мрежа за децата във връзка с механизма, по който родителите на неприети в ясла деца могат да кандидатстват за финансова компенсация.

Такава компенсация се изплаща от септември миналата година, а за тази година са предвидени 10 милиона лева, които би трябвало да стигнат до семействата на близо 3500 деца от 0 до 3 години.

Какво предвиждат пренесените в наредба правила за компенсации и пред какви проблеми са изправени родителите?

Пет са условията, на които трябва да отговаря семейството на дете в яслена възраст, за да има право да поиска от държавата компенсация за това, че не му е осигурила място в общинско или държавно детско заведение. Освен че майката не трябва да е в отпуск по майчинство и да не получава финансова подкрепа или да има осигурена по програма детегледачка, се изисква детето да не е прието в яслата, в която е кандидатствало по настоящ адрес. Също така общината да не е успяла да предложи друго място в прилежащия район, поради липсата на свободни места.

Прилежащите райони в София например съвпадат с административното делене на 24-те районни общини. Така, ако родителите живеят в Люлин 1 и на детето бъде предложено място в Люлин 10, това попада в прилежащия район. Ако семейството откаже да запише детето там, няма право на компенсация, тъй като не е изпълнило едно от условията, обяснява Мария Беломорова, директор на дирекция "Бюджет и финанси" в здравното министерство. 

"Тази помощ е насочена най-вече към родители, които работят, които ползват услугите на частни детски ясли или физически лица за отглеждането на децата им, извършили са ги тези разходи и това е вид помощ, да се компенсират част от тези разходи."

По пътя на неприетите в общинска ясла деца минава Десислава от София, майка на две деца с две години разлика. Всяко от тях започва да посещава частно заведение от първа група на детската градина. Жената е получавала компенсации и за двете по линия на правилата за детските градини – през тази година месечната компенсация е 413 лева.  

"Последната градина, в която бяха и двамата, струва 1100 лева на месец за едно дете, без пътните разходи. Около една трета покрива за едно дете. Когато човек е бил "авантюрист" да има две деца, сумата е доста голяма за частна градина."

Според публикуваната за обществено обсъждане наредба за изплащане на компенсации за неприети в ясла деца, месечната сума покрива действително извършени от родителите разходи и има таван. Той е равен на стойността за издръжка на дете в предучилищното образование. До края на юли максималната сума е 413 лева, а от 1 август – 457 лева. Семейството трябва да докаже направените разходи, уточнява Мария Беломорова.  

Родителите на повече от едно дете в яслена възраст имат право да получат компенсация за всяко от децата.  

Ако детегледачката получава 600 лева, за да се грижи за две деца, за всяко от тях родителите имат право на компенсация от 300 лева. Ако заплащането на детегледачката надхвърля 1000 лева, сумата за всяко от децата ще бъде таванът от 457 лева. 

И докато родителите търсят варианти да осигурят отглеждане на децата си при липсата на достатъчно места в ясли и градините в градове като София и Варна, от Националната мрежа за децата напомнят, че управляващите нямат план как да се справят с проблема

"Какво виждаме в момента? Тези 10 милиона лева, които изглеждат като голяма сума, отделена за компенсации, които реално ще стигнат за тези 3500 деца. Виждаме планове за строежи на нови детски градини и ясли, но не виждаме ясен план какво правим от ден днешен, до точката, в която за всяко от тези деца, които искат да бъдат записани в ясли и детски градини, има места", коментира  Мария Брестничка. Тя е категорична, че трябва да има справедлив механизъм за финансиране на всяко семейство, например чрез ваучерна или друга система за плащания.

По данните на здравното министерство към май тази година семействата на 2000 деца от София и на 70 деца от Варна получават компенсации заради липсата на свободни места в яслите. Има обаче и родители, на които е отказана такава помощ, твърди Брестничка. 

"Има откази по различни причини. Това още повече задълбочава чувството за несправедливост у родителите."

В София, където проблемът с местата в общинските детски заведения е най-сериозен, след първото класиране през май тази година неприети в ясла и детска градина останаха близо 10 хиляди деца, преобладаващата част в яслена възраст.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32