Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родител: Когато човек е бил "авантюрист" да има две деца, сумата за частна градина е доста голяма

Помагат ли реално компенсациите за неприетите в ясли и градини деца?

Мария Брестничка: Няма план какво правим от днес до деня, в който за всяко от тези деца ще има места

Снимка: Яна Боянова

Изплащането на компенсации за неприети в ясла или детска градина деца не решава проблема с липсата на места в големите градове. Необходим е анализ за колко деца са необходими такива места през следващите 10 години и план как да бъдат осигурени.

Мнението е на Мария Брестничка, директор "Развитие" в Националната мрежа за децата във връзка с механизма, по който родителите на неприети в ясла деца могат да кандидатстват за финансова компенсация.

Такава компенсация се изплаща от септември миналата година, а за тази година са предвидени 10 милиона лева, които би трябвало да стигнат до семействата на близо 3500 деца от 0 до 3 години.

Какво предвиждат пренесените в наредба правила за компенсации и пред какви проблеми са изправени родителите?

Пет са условията, на които трябва да отговаря семейството на дете в яслена възраст, за да има право да поиска от държавата компенсация за това, че не му е осигурила място в общинско или държавно детско заведение. Освен че майката не трябва да е в отпуск по майчинство и да не получава финансова подкрепа или да има осигурена по програма детегледачка, се изисква детето да не е прието в яслата, в която е кандидатствало по настоящ адрес. Също така общината да не е успяла да предложи друго място в прилежащия район, поради липсата на свободни места.

Прилежащите райони в София например съвпадат с административното делене на 24-те районни общини. Така, ако родителите живеят в Люлин 1 и на детето бъде предложено място в Люлин 10, това попада в прилежащия район. Ако семейството откаже да запише детето там, няма право на компенсация, тъй като не е изпълнило едно от условията, обяснява Мария Беломорова, директор на дирекция "Бюджет и финанси" в здравното министерство. 

"Тази помощ е насочена най-вече към родители, които работят, които ползват услугите на частни детски ясли или физически лица за отглеждането на децата им, извършили са ги тези разходи и това е вид помощ, да се компенсират част от тези разходи."

По пътя на неприетите в общинска ясла деца минава Десислава от София, майка на две деца с две години разлика. Всяко от тях започва да посещава частно заведение от първа група на детската градина. Жената е получавала компенсации и за двете по линия на правилата за детските градини – през тази година месечната компенсация е 413 лева.  

"Последната градина, в която бяха и двамата, струва 1100 лева на месец за едно дете, без пътните разходи. Около една трета покрива за едно дете. Когато човек е бил "авантюрист" да има две деца, сумата е доста голяма за частна градина."

Според публикуваната за обществено обсъждане наредба за изплащане на компенсации за неприети в ясла деца, месечната сума покрива действително извършени от родителите разходи и има таван. Той е равен на стойността за издръжка на дете в предучилищното образование. До края на юли максималната сума е 413 лева, а от 1 август – 457 лева. Семейството трябва да докаже направените разходи, уточнява Мария Беломорова.  

Родителите на повече от едно дете в яслена възраст имат право да получат компенсация за всяко от децата.  

Ако детегледачката получава 600 лева, за да се грижи за две деца, за всяко от тях родителите имат право на компенсация от 300 лева. Ако заплащането на детегледачката надхвърля 1000 лева, сумата за всяко от децата ще бъде таванът от 457 лева. 

И докато родителите търсят варианти да осигурят отглеждане на децата си при липсата на достатъчно места в ясли и градините в градове като София и Варна, от Националната мрежа за децата напомнят, че управляващите нямат план как да се справят с проблема

"Какво виждаме в момента? Тези 10 милиона лева, които изглеждат като голяма сума, отделена за компенсации, които реално ще стигнат за тези 3500 деца. Виждаме планове за строежи на нови детски градини и ясли, но не виждаме ясен план какво правим от ден днешен, до точката, в която за всяко от тези деца, които искат да бъдат записани в ясли и детски градини, има места", коментира  Мария Брестничка. Тя е категорична, че трябва да има справедлив механизъм за финансиране на всяко семейство, например чрез ваучерна или друга система за плащания.

По данните на здравното министерство към май тази година семействата на 2000 деца от София и на 70 деца от Варна получават компенсации заради липсата на свободни места в яслите. Има обаче и родители, на които е отказана такава помощ, твърди Брестничка. 

"Има откази по различни причини. Това още повече задълбочава чувството за несправедливост у родителите."

В София, където проблемът с местата в общинските детски заведения е най-сериозен, след първото класиране през май тази година неприети в ясла и детска градина останаха близо 10 хиляди деца, преобладаващата част в яслена възраст.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12