Нели Сливарова, самоук любител-сладкар, спечели два медала – златен и бронзов, в две от състезателните категории. Тя се пребори в конкуренцията с 200 участници, повечето от които са утвърдени майстор-сладкари, като оценките са на международно жури.
Ако попитате наши сънародници в Никозия къде можете да поръчате вкусна и красива торта за рождения ден на детето или за семеен празник, със сигурност първият съвет ще е при Нели Сливарова.
Сътворените от нея сладки изкушения представляват цели картини, сцени и сюжети, изпълнени с фантазия и многобройни елементи, фигурки и украси, като всичко е ръчно направено.
На празници на българската общност в Кипър присъствието й веднага се познава по оригиналната торта.
"Казвам се Нели Сливарова и съм от едно малко родопско селце, близо до град Девин. От 13 години живея в Кипър. Дойдох на острова, майка ми беше тук, тя ме докара. Дойдох, майка ми се замина, останахме ние и семейството. От 13 години се занимавам с различни работи, като в България имам висше техническо образование, но тук не си намерих работа по професията и работя общо взето каквото има. С две малки деца съм, така че се съобразявам с тях. Работя в бинго-зала в момента, като цяло сладкарството ми е хоби, разказа в "Закуска на тревата" Нели Сливарова.
Хобито си и, както се оказва, голямата си страст към сладкарството Нели открива през най-неподходящия за подобно вдъхновение период в последните години на пандемията.
"Работя във къщи, вкъщи правя всичко. Все още нямам условия, за да се отворя мой сладкарски цех. И имам още доста да уча, за да стигна до там, разказа още Сливарова за БНР.И от хобито започват конкурсите. С първото си участие в националното състезание миналата година – по-малко от 3 години след като започва да прави торти, Нели печели първия си златен медал.
"Аз събрах куража и се записах за миналогодишното състезание за първи път за „Кейк Арт България“. С първия ми проект спечелих златен медал. Тогава бях на седмото небе, щастие голямо, защото аз съм просто едно обикновено момиче, което има много да учи, докато стане равна с тези, които са в състезанието. Там са хора, професионалисти, цял един живот се занимават с това. И някакси аз ги настигнах, без да знам как.Просто се получи магията. Защото майка ми е човек на изкуството, на мен ми е заложено да се занимавам, да творя. Може би заради това са получиха нещата толкова лесно при мен.
Второто й участие в тазгодишното издание на конкурса й носи два медала.
"Тръпката е невероятна да чуеш своето име след толкова добри шеф-сладкари. Просто не мога да го опиша как се чувствам, подскачах преди няколко дни вкъщи от радост, сподели българката.
В националното състезание Нели се предствя с два екопроекта от захар.
"Като цяло, мечтая. Вече дали ще се сбъдне тази една мечта, не знам. Първо трябва да отида да уча да взема диплома за сладкар. Защото има много неща, които трябва да науча, много неща, които не са ми ясни как се получават. След това мечтая за една малка сладкарничка. Тук в Кипър.
Искам да кажа на хората – повярвайте във възможностите си, повярвайте в себе си, бъдете себе си, вървете с гордо вдигната глава, никой не знае какво е заложено вътре в него. И някой ден ще открите случайно някой талант, за който не сте подозирали, каза още Сливарова в "Закуска на тревата".На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..