Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шести по ред фестивал на историческото документално кино Dock

Снимка: Фестивал на историческото документално кино Dock

За започващия утре шести по ред фестивал на историческото документално кино Dock  разказваме в аванс в „Закуска на тревата“. 

10 филма ще се състезават за отличие в конкурсната програма на фестивала, който е международен. Съпътстващата програма ще бъде посветена на 80-годишнината от спасяването на българските евреи.
Събитието, което е изцяло с вход свободен, ще бъде открито утре и до 22 септември в залата на Културния дом ще предложи на публиката разнообразни заглавия от света на историческото документално кино.  

За фестивала разказва журналистът Димитър Стоянович, който е основател и селекционер.

Димитър Стоянович

Филмите от конкурсната програма ще бъдат оценявани от жури с председател Андрей Слабаков и членове - Филип Бергсон, кинокритик, Башар Рахал, актьор и кинопродуцент, Симеон Пиронков, композитор и диригент, и Александър Трайков, директор на главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерство на културата.

В състезателната програма са включени филми като "Отскубнати до корен" на режисьорите Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов, "Ботичели, Флоренция и Медичите" на Марко Пианиджани, "Музика под свастиката: Маестрото и челистката от Аушвиц" на Кристиан Бергер.

Фестивалът ще предложи на зрителите още "Чарли Чаплин, геният на свободата" на Ив Юлан, "Чернобил: Проучване след апокалипсиса" на Яра Лий, "Касино тогава и сега" на Паоло Амели, "Носталгия (по родината)" на Гюлзел Йозкан, "1942: Велодром д’Ивер" на Давид Корн-Броза, "Следеният човек" на Димитър Коцев – Шошо и "Колите, с които нахлухме в капитализма" на тандема Борис Мисирков и Георги Богданов.

Сред заглавията в съпътстващата програма, посветена на 80-годишнината от спасяването на българските евреи, са филмите “Корабите тръгнаха пълни” с режисьор Костадин Бонев, сценарист Владимир Игнатовски и продуцент Димитър Гочев, “Спасителят” с режисьор Владимир Щерянов, сценарист Димитър Недялков и продуцент Добромир Чочов и "Доли медия". 

Основатели и селекционери на фестивала Dock са братята Димитър и Петър Стоянович. Художествен директор е Лъчезар Аврамов, селекционер е Ана Йованович, а главен организатор- Елени Декидис, се посочва още в сайта на събитието. 

Оценяването на филмите ще се извърши от международно жури, което ще връчи голямата награда от 2 000 лева.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26