10 филма ще се състезават за отличие в конкурсната програма на фестивала, който е международен. Съпътстващата програма ще бъде посветена на 80-годишнината от спасяването на българските евреи.
Събитието, което е изцяло с вход свободен, ще бъде открито утре и до 22 септември в залата на Културния дом ще предложи на публиката разнообразни заглавия от света на историческото документално кино.
За фестивала разказва журналистът Димитър Стоянович, който е основател и селекционер.
Филмите от конкурсната програма ще бъдат оценявани от жури с председател Андрей Слабаков и членове - Филип Бергсон, кинокритик, Башар Рахал, актьор и кинопродуцент, Симеон Пиронков, композитор и диригент, и Александър Трайков, директор на главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерство на културата.
В състезателната програма са включени филми като "Отскубнати до корен" на режисьорите Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов, "Ботичели, Флоренция и Медичите" на Марко Пианиджани, "Музика под свастиката: Маестрото и челистката от Аушвиц" на Кристиан Бергер.
Фестивалът ще предложи на зрителите още "Чарли Чаплин, геният на свободата" на Ив Юлан, "Чернобил: Проучване след апокалипсиса" на Яра Лий, "Касино тогава и сега" на Паоло Амели, "Носталгия (по родината)" на Гюлзел Йозкан, "1942: Велодром д’Ивер" на Давид Корн-Броза, "Следеният човек" на Димитър Коцев – Шошо и "Колите, с които нахлухме в капитализма" на тандема Борис Мисирков и Георги Богданов.
Сред заглавията в съпътстващата програма, посветена на 80-годишнината от спасяването на българските евреи, са филмите “Корабите тръгнаха пълни” с режисьор Костадин Бонев, сценарист Владимир Игнатовски и продуцент Димитър Гочев, “Спасителят” с режисьор Владимир Щерянов, сценарист Димитър Недялков и продуцент Добромир Чочов и "Доли медия".
Основатели и селекционери на фестивала Dock са братята Димитър и Петър Стоянович. Художествен директор е Лъчезар Аврамов, селекционер е Ана Йованович, а главен организатор- Елени Декидис, се посочва още в сайта на събитието.
Оценяването на филмите ще се извърши от международно жури, което ще връчи голямата награда от 2 000 лева.
Още по темата в звуковия файл.
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..