Една от важните линии в предстоящия сезон е включването на българско произведение във всеки от концертите - дори и в тези, ръководени от чуждестранни гост-диригенти. Ще има световни и български премиери, изпълнение на любими на меломаните шедьоври и възраждане на забравени партитури.
Константин Илиевски е уважаван български диригент, пианист и композитор с международна кариера. Обучението му от най-ранна възраст преминава в София и Братислава, след което учи в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, където получава магистърска степен по композиция и по оркестрово дирижиране. Сега маестрото преподава в това реномирано учебно заведение.
Едва 17-годишен Константин Илиевски основава Sinfonietta dell’Arte в Братислава, а през 2017 г. е поканен да работи със Симфоничния оркестър на Българското национално радио. За заключителния концерт на Радиосимфониците за сезон 2017/2018 г. той получава първата си награда "Кристална лира" от Съюза на българските музикални и танцови дейци в категория "Диригент".
Шест сезона ръководи Камерен оркестър "Дианополис" – Ямбол. От 2020 г. е диригент на Симфоничния оркестър на Словашкото радио и резидентен композитор на ансамбъл "Проксима" в Братислава.
За предстоящите събития от първия му сезон като главен диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски сподели вижданията и плановете си в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..