В началото на новата академична година записаните студенти в университети в чужбина са с 6% повече спрямо предходната.
Нидерландия, Великобритания и Италия са държавите с най-много записани студенти от България през новата академична година, като изборът на над половината от тях е Нидерландия. Италия е страната с най-ниски разходи за месечна издръжка на студентите, а интересът към Великобритания бележи ръст с 20 на сто спрямо година по-рано.
Това съобщиха образователни експерти, които на 7 октомври в София организират традиционния есенен форум "Световно образование". Участие в него ще вземат представители на 33 европейски и български университети. Освен в столицата, изложението ще се проведе и в Пловдив, Бургас и Варна - съответно на 8, 9 и 10 октомври.
Най-предпочитаните дестинации за следване сред българските кандидат-студенти са Нидерландия, Великобритания и Италия, обясни Николай Христанов, мениджър "Програми висше образование в чужбина" в една от водещите у нас агенции за образование зад граница:
"Като топспециалности на първите три места наблюдаваме "Бизнес и мениджмънт", "Компютърни науки", "Арт и дизайн". Част от академичните програми са свързани с изкуствения интелект".
Интересът към Великобритания след Брекзит и пандемията се връща. Ръстът му спрямо септември миналата година е 20 на сто:
"Въпреки по-високите такси качеството на обучение в британските университети печели вниманието на кандидатите. Търсените специалности са в сферата на икономика и финанси, компютърни и инженерни науки, криминология. Английските университети се опитват да запазят политиката към студенти от ЕС, предлагайки някои добри финансови условия".
Университетите в Нидерландия не са променили своята политика, казва още Николай Христанов:
"Проблемът с квартирите вече не е тайна за кандидатите и за техните семейства. Цените в някои градове са скочили с около 100 до 150 евро".
Университетите в Нидерландия предлагат ограничен брой места в общежитията, които се разпределят и чрез лотария, обясни той.
Друга промяна, свързана със следването в Нидерландия:
"От следващата година таксата за обучение ще бъде 2530 евро. Няма да има намаление за първокурсници. Ще бъдат намалени и нужните часове работа за получаване на финансиране от държавата".
Италия е образователната дестинация, която бележи най-висок ръст на кандидатурите и записаните студенти тази година.
"Има програми и на английски език. Предлагат се специалности в някои от най-търсените сфери. Издръжката също е предпоставка Италия да е сред търсените дестинации".
Германия и Австрия също са сред предпочитаните образователни дестинации. Извън Европа, предпочитаните дистанции за следване сред българските кандидат-студенти са САЩ и Канада:
"Стремежът за САЩ е към университети от Бръшляновата лига - с възможност за финансиране. В Канада се търсят университети с високи места в класациите".
Агенцията за борба с корупцията в Южна Корея задържа президента Юн Сук-йол заради разследване, свързано с обявеното от него началото на декември извънредно положение. Това стана след като следователи и полицаи успяха да проникнат в резиденцията на държавния глава, като преодоляха няколко блокади, включително и такава организирана от негови..
В Обединеното кралство заместник-министърът на финансите Тюлип Сидик, чиято роля включваше справяне с корупцията на британските финансови пазари, подаде оставка след силен натиск във връзка с антикорупционно разследване в Бангладеш. Тюлип Сидик беше включена в разследване миналия месец на твърдения, че семейството й е присвоило около 3,9 милиарда..
Новият френски премиер Франсоа Байру представи политическите си приоритети пред френското Национално събрание с обещание за отстъпки пред опозицията, от която ще зависи дали поредното френско правителство ще се задържи на власт. "Дългът виси като дамоклев меч над страната ни", заяви Байру в речта си за общата политика. Премиерът се ангажира..
Разследващи от Агенцията за борба с корупцията в Южна Корея се опитват отново да арестуват президента Юн Сук-йол. Срещу Юн тече процедура по импийчмънт заради обявеното от него в началото на декември извънредно положение. Това е вторият опит за задържането на държавния глава, след като преди около 10 дни следователите се опитаха да влязат в..
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че евентуално примирие с "Хамас" би било "болезнено" за Израел, но че спасяването на живота на заложниците сега трябва да бъде "основен приоритет". "След много месеци на мъчителни преговори сега споразумението изглежда постижимо“, заяви Шолц, тъй като изглеждаше, че преговорите за примирие в Газа са на прага на пробив..
Парламентарната група “Демокрация, права и свободи” - ДПС ще подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и “Има такъв народ” при гласуването му в Народното събрание като част от формирането на парламентарно мнозинство. Съгласие за това беше постигнато на финалната среща тази вечер в парламента между преговорните екипи на ГЕРБ-СДС,..
Хасково е първата област в страната, която обявява грипна епидемия. Временните противоепидемични мерки влизат в сила от 16 януари и ще важат до 23 януари включително. В област Пазарджик от утре се въвежда филтър в детските градини и учебните заведения. На гражданите се препоръчва носенето на маски, особено на места, където има струпване на хора...
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..