Идеята е на Превантивно-информационния център към Общината в партньорство с д-р Станислав Иванов, началник на отделението по зависимости в психодиспансера на града.
Програмата е одобрена от Министерството на здравеопазването и е първата по рода си в страната и услугата е безплатна за семействата.
Често заради една цигара марихуана родителите са склонни да нарекат детето си "наркоман", да го упрекват и да се срамуват от него и най-вече да мълчат. Стигмата по отношение на хората, които употребяват наркотични и психотропни вещества, става все по-силна.
Точно това искат да преодолеят психолозите и психиатрите в Русе. Те събират родители на срещи - общи, индивидуални, на живо или виртуални, с лицата си или анонимни, но с идеята да се помогне.
През миналия ноември е сформирана първата група.
"Тези срещи са, за да решат хората как да продължат живота си. Вече имаме първата победа - младеж, който е чист, благодарение на това, че идваше с майка си и получи подкрепата, каза за "Рано в неделя" психологът Десислава Лясова.
Сега новата група ще е насочена към родители, които имат съмнения, че децата им употребяват. Това са тревожните родители, които дори се срамуват от въпросите си, от поведението на детето си, смятат го за личен провал.
"Имаме семейства, които споделят, че детето им 10 пъти постъпва за лечение в психиатрия и няма подобрение, те са обезверените родители, но се търсят решения и се опитваме да им даваме надежда, каза за "Рано в неделя" психиатърът д-р Станислав Иванов.
"При нас родителите си дават съвети, идеи, взаимно се подкрепят. Това работи - при зависимостите най-важно е нещо да се прави, отколкото нищо...
Да се говори, да се изслушват младите хора, правят се планове, стратегии, говори се не по темата, която ги е довела при лекаря, в центъра, а за други неща, често не постигаме желания ефект, но пак не се отказваме... Работим групово, индивидуално, важно е да се иска поемане на отговорности, поемане на ангажименти, сподели още д-р Станислав Иванов.
За никого не е тайна, че от уж безобидните цигари марихуана и балони с райски газ, може лесно да се стигне до сериозните и много скъпи субстанции, които често отнемат и живота, напомнят специалистите.
Още по темата в звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..