Интересът ми към славянските езици идва от това, че се вълнувам от съседните на Гърция държави, а българите са наши многовековни съседи. България ми даде добрия шанс да остана и така за мен тя е втора духовна, защото тук станах учен, разказа в "Нощен Хоризонт" Йоаннис Каминис.
Той е преподавател в Богословския факултет на Софийския университет по Патрология - духовна специалност, която изследва живота, дейността, творчеството и християнския мироглед на светите отци и учители на църквата.
Йоаннис Каминис е роден в Солун, завършил е висшето си богословско образование там, живял е в Атина. Интересът му към славянските езици се спира по-специално на българския, което го води в България и се оказва добър шанс за неговото развитие като учен.
"В българския език има много неща, които приличат на гръцкия език, въпреки речника. Граматиката, морфология - тези неща приличат на новогръцкия език, затова тук в България има много гърци, които бързо научават езика и остават да работят тук.
Гръцкият и българският народ имат и много обща история - в културата, в религията.
Начинът ни живот, на общуване между хората също си приличат. Българите трябва да се гордеят повече със страната си, да не виждат само лошите страни, а да виждат хубавите си страни - България има красива природа, добър туризъм, страната ви е член на ЕС, това са все хубави страни на държавата ви, смята Йоаннис Каминис.
Йоаннис Каминис намира връзка между вярата и науката, обучавайки се в богословие, което е начин на живот, но и наука за него.
По думите му преподавателите в Богословския факултет издават много интересни книги, има изследователска дейност, а факултетът е отворен за всеки, който иска да учи, да се развива и има интерес към религия на, православието и християнството като цяло.
Още по темата в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..