Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рафаела Сегонд: В България има много повече връзки между хората и водата

Велинград и Виши - (не)възможните паралели

Миладина Монова: Остоковяването на водата е новост за хората, свикнали с векове на свободен достъп

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Могат ли да се правят паралели между френския курортен град Виши и Велинград?

Френската изследователка Рафаела Сегонд и българската социоложка Миладина Монова работят по съвместен проект, който засяга двата града като термални столици на двете държави.

"Има голяма разлика между Франция и България в идентификацията с водата. В България има много повече връзки между хората и водата. Водата е част от ежедневния живот", посочи Рафаела Сегонд. Тя изтъкна, че има само една или две достъпни за всички чешми във Виши и хората не харесват вкуса, докато във  Велинград хората оценяват водата като богатство за града.

В последните години виждаме остоковяването на водата като природен ресурс, отбеляза Миладина Монова. Това според нея е нещо ново за хората, които са свикнали с векове свободен достъп до чешмата и банята. Има привързаност като културен аспект в България, подчерта тя.

Във Франция акцентът е по-скоро върху ползването на термалните води за здравни нужди, а в момента има и големи дебати и натиск да се спре заплащането на подобни процедури от здравните фондове, поясниха изследователките.

Много често у нас политиците играят ролята на посредници между предприемачи и ресурс, а не на администратори, които следва обслужват публичния интерес, коментира Монова.

"По някаква причина има създадена политическа култура, че държавата е лош стопанин и общините не искат да стопанисват – дайте да намерим концесионер. Това не би трябвало да е целта на една община. Тя би трябвало да субсидира. Това е преразпределяне на ресурс. За да можеш да имаш такива места на водата, които ще направят специфична среда."

Сегонд и Монова са участници в международната конференция "Култура, инфраструктура, мобилност", която се провежда в София.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50
Пампорово

Как Пампора - Райчо Белев и неговият керван дават името на известния курорт

Пампорово е пълно с туристи , особено в почивните дни. Обичайно продължителността на престоя е дълъг уикенд около 3- 4 дни , една седмица или 10-на дни. Според почиващите на Пампорово курортът е уникален като природни дадености, възможност за почивка, за забавление и на децата . Хората, които от близкия голям град Пловдив са си купили имот на..

публикувано на 19.08.24 в 10:43

Какво е празникът на скромната кухня в Италия - страната, в която храната е нещо свято?

В Италия като сценарий от филм на италианския режисьор от Тоскана Леонардо Пиерачони е празникът "Кухнята със скромен произход"  – олицетворение на териториално и национално самоуважение.  За италианците тяхната кухня е нещо свято: тя е майка, родeн кът и национална гордост.  Няма италианец, който да се отрича от някое ястие -  било то..

обновено на 18.08.24 в 22:48